Srpen 2008

Sochy

31. srpna 2008 v 11:09 Kuriozity a zajimavosti
Tak trošku jiné sochy na které jsme zvyklí

Noční Londýn

30. srpna 2008 v 23:19 Zajimavá místa ve světě
Nádhera,nádhera,nádhera.....možná nádhernější než ve dne,nemyslíte?

Zmije obecná

30. srpna 2008 v 10:27 Zvířata
Zmije obecná,náš jediný jedovatý had,se vyskytuje asi na 60% území.Dává přednost prosluněným,ale součastně vlhkým místům s nižšími teplotami.Můžeme na ni narazit na pasekách,mezích,kamenitých stráních,v borůvčí a na březích potoků.
Spatřit ji lze od dubna do listopadu.Do míst,kde by se mohla vyskytovat,je nejlepší jít ve vysokých botách,pokud na ni náhodou šlápněte,nemá vás kam kousnout.Plaz je to neútočný,před člověkem většinou včas zmizí.Ovšem překvapit ji můžeme.Je totiž hluchá,vnímá jen chvění půdy,a pokud je zaskočena,protože jsme zrovna moc nedupali,může se bránit domnělému útoku.
Uštknutí zmijí pro zdravého dospělého jedince zpravidla neznamená závažné ohrožení života.Větší riziko je pro děti,seniory,a osoby se sníženou imunitou.Jako první pomoc se už nedoporučuje kvůli průtoku krve zaškrcování,tím by se rána ještě víc traumatizovala.Zasažené místo stačí překrýt,chladit,část těla kolem znehybnit třeba provizorní dlahou a končetinu zvednout nad úroveň srdce.V žádném případě ranku nerozřezávejte,ani nesnažte jed vysávat.

Titanic

30. srpna 2008 v 9:47 Kuriozity a zajimavosti
Pyšný symbol lidského pokroku TITANIC
U zrodu luxusního parníku stál Kanaďan William James Pirrie.
Titanic stavěly tři tisíce mužů pod vedením Thomase Andrewse,nejlepšího lodního stavitele té doby,po dva roky.
Dne 10.dubna 1912 byl připraven ke své první-a bohužel poslední plavbě.
Z britského Southamptonu měl namířeno do New Yorku.Na palubě bylo přibližně 2200lidí-přes 1300 cestujících a asi 900 členů posádky.Cestovat na Titaniku nebylo nikterak levnou záležitostí.Lístek nejnižší třídy stál přibližně 4000 dnešních korun,ale první třída byla velmi drahá.Salonní kajuta vyšla dokonce na 4350 dolarů,dnes tedy milion korun!
Noc ze 14.na 15.dubna roku 1912 se navždy zapsala černým písmem do dějin námořní dopravy.Největší loď světa,která měla být nepotopitelná,klesla ke dnu v chladných vodách severního Atlantiku.Pyšný symbol lidského pokroku-TITANIC.
Vrak Titaniku se nachází 1549 kilometrů severovýchodně od New Yorku a 728 kilometrů jihovýchodně od pobřeží Newfoundlandu.Leží v hloubce 4 kilometry pod hladinou oceánu.Tak až se tam budete někdy potápět,tak dejte vědět

Záliv Ha Long

29. srpna 2008 v 19:14 Zajimavá místa ve světě
Pohádkový záliv
Záliv Ha Long,leží pouhých 120km od Hanoje,hlavního města Vietnamu.Na ploše 1553km čtverečních se v něm rozprostírá 1969 monolitických vápencových ostrůvků nejrůznějších tvarů a velikostí.Většina je chráněna státem v rámci národního parku již od roku 1962.
Podle místní legendy vznikly ostrovy v dávných dobách,kdy Vietnamci bojovali s čínskými vetřelci.Bohové jim tehdy poslali na pomoc draky,kteří letěli nad zálivem a plivali kolem sebe nefrity.Drahokamy se po dopadu proměnily v ostrovy a ostrůvky,které posely záliv a vytvořily velkou obrannou zeď proti nájezdníkům.
V zálivu žije přes 400 druhů ryb,přes 330 druhů zooplanktonu,160 druhů korálů a na mělčinách roste více než 34 různých druhů mangrovníku.

Rio De Janeiro

29. srpna 2008 v 13:22 Zajimavá místa ve světě
POD OCHRANOU KRISTA
Mistní obyvatelé tvrdí,že Bůh v šesti dnech stvořil svět a v sedmém Rio de Janeiro....
I Rio má svou druhou tvář,stejně jako ve většině velkoměst nejsou některé jeho části zrovna nejbezpečnější,zejména v chudých čtvrtích,kde bují narkomafie a obchod s drogami.
Když je Rio pod ochranou Krista,tak doufám,že i my,kteří Rio navštívíme....

Hora Fiji

28. srpna 2008 v 16:12 Zajimavá místa ve světě
Uctívaná sopka..........
Původ jména hory Fuji sahá do dávných dob počátků japonských dějin.,kdy severní oblasti dnešního Japonska obýval národ Ainů.Se svým trvale zasněženým vrcholem a zvrásněným povrchem pro ně tato hora kdysi ztělesnovala tvář staré ženy s bílými vlasy.
Hora Fuji je svou nadmořskou výškou 3776m nejvyšší horou Japonska.Fuji je dnes považována za aktivní sopkou s nízkou pravděpodobností erupce,vyhaslá však není.
Vystoupit na posvátnou horu Fujije pro Japonce součástí národní zvyklostí.Oficiální výstupní sezona na horu Fuji je vždy od července do srpna,kdy hlavní město sužují 40°C vedra.Na vrcholku hory dosahují v té době teploty několik stupňů pod bodem mrazu.
Sopka Fuji je světoznámým symbolem Japonska-udivuje svou mohutností,osamoceností a především efektním kuželovým tvarem.Jen těžko bychom hledali na světě krásnější a majestátnější horu.Vztahuje se k ní mnoho legend,neustále je opěvována básníky,zobrazovaná a uctívaná.

Schodiště do moře

28. srpna 2008 v 9:47 Zajimavá místa ve světě
Obrovy schody,nebo také Obrův chodník je jedním z nejsevernějších výběžků ostrova hrabství Antrim (Severní Irsko).
Erozí obroušené čedičové sopečné- nejčastěji pěti až šestiúhelníkové sloupy připomínají vydlážděné schodiště.
Legenda říká,že celý chodník si postavil irský obr Finn Mac Cool,aby mohl přejít suchou nohou do Skotska na ostrov Staffa.Tam se měl utkat se svým nepřítelem,skotským obrem Benandomerem.Finn však vymyslel lest.Převlékl se do dětských šatů a manželce protívníka se představil jako Finnův syn.Když Benandonner uslyšel,jak velké děti plodí obři naproti v Irsku,raději schody ze strachu zničil.I to,co zbylo,však stojí za to!

Procházka po mostě

27. srpna 2008 v 19:56 Kuriozity a zajimavosti
Jdeme?jestli máte závratě,tak se dolů moc nekoukejte.
To není tak daleko...jen to tak vypadá.....
A máme to zdárně za sebou,díky za doprovod.

Kolín nad Rýnem

27. srpna 2008 v 19:55 Zajimavá místa ve světě
Tomuto krásnému městu,čítajícímu přes milion obyvatel,dominuje gotická katedrála,typická německá pamětihodnost.
Stavba katedrály byla započata v roce 1248,ale stejně jako mnoho jiných v té době-dokončena byla až po dlouhé době,ve století 19.Kromě katedrály je v Kolíně k vidění mnoho dalších památných kostelů(sv.Gereona,Panny Marie na Kapitolu,sv.Apoštolů,sv Uršuly,sv Ondřeje)
Početné římské památky zase připomínají,že město bylo kdysi římskou osadou s plnými právy.
Město je organizátorem mezinárodních trhů a mnoha jiných každoročních slavností,jako je celosvětově známý karneval,odbývající se zde v příjemné domácké atmosféře.Kolín má také svůj půvab pro mlsné jazýčky,které se v muzeum čokolády mohou potěšit touto pochoutkou....

Hrad houska

27. srpna 2008 v 9:59 Tajemná místa v Čr
Brána do pekel či do jiných světů?
Z kronik se dozvíte,že když byl hrad Houska dostavěn,objevila se v jeho blízkosti díra,ze které vystupovali různí duchové a stvůry škodící lidem.Hrad tak velice záhy osiřel a začal pustnout.Možná z té doby pochází obraz z kaple,který je pro historiky velikou záhadou.Obraz napůl zvířete,napůl člověka-ženy,která v levé ruce drží luk a míří na člověka.Jedna z pověstí praví o vězni,který byl odsouzen na doživotí a uvězněn na hradě.Nabídli mu možnost,že mu trest odpustí,pokud se nechá spustit do průrvy a zjistí,cože se tam vlastně nachází.Nutno zdůraznit,že vězeň byl mlád.Bohužel již z poloviny cesty se nechal vytáhnout zpět.A na povrch byl vytažen místo mladíka zlomený stařec,který prohlásil,že si raději odsedí doživotí než se vrátit byť na malou chvíli do té průtvy.Co tam spatřil tak strašného?
Kaple byla vlastně úmyslně postavena nad údajnou,,bránou do pekel,,aby do budoucna zamezila mocnostem pekelným pronikat tudy na svět.

Olomouc

26. srpna 2008 v 18:41 česká města,městečka
Olomouc patří mezi nejvýznamnější centra v České republice.Dnešní stotisícové město je pátým největším městem v České republice,sídlem Olomouckého kraje,moravského biskupství a arcibiskupství a rovněž tu roku 1573 byla založena druhá nejstarší univerzita v českých zemích.
Roku 2000 se Olomouc zapsala do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO,a to díky baroknímu Sloupu Nejsvětější Trojice,který je se svou výškou 35m jedním z nejvyšších v českých zemích a tvoří jednu z dominant olomouckého náměstí.
Více jak 900letá historie města činí z Olomouce jeden z největších památkových skvostů České republiky,který svou významností těsně následuje hlavní město Prahu.V srdci města se nalézá druká největší památková rezervace v Čr,která je nejlépe dochovaným urbanistickým celkem na Moravě.
Orloj pochází z 15.století,dnešní podoba z 50.let 20.století je dílem olomouckého rodáka Karla Svolinského.Zvonkohra orloje hraje denně ve 12:00hod.
V Olomouci je spoustu památek,zajímavých míst,každý si tady najde to své....a hlavně to tady dýchá tajemnem,a občas tu i straší a to lidí málo ví:-)

Zvířecí NEJ

26. srpna 2008 v 10:27 Zvířata
Víte že
NEJospalejší zvíře je sysel,jeho zimní spánek trvá celkem 7,5měsíce.Z evropských savců má nejdelší hibernaci svišť:7měsíců.Před zimou si vyhrabe 2 metry hlubokou noru dlouhou až 10 metrů.Během hibernace klesne jeho tělesná teplota na pouhé 4°C a ztratí při ní až 40%hmotnosti.
NEJcitlivější savec je krtek.Na nose a ocase má vibrační senzory,které mu umožnují na dálku slyšet a detekovat sebemenší pohyb.Objeví tak i larvy a deštovky chroustající kořínky několik desítek centimetrů hluboko v půdě!Během jednoho roku dokáže krtek sníst téměř 27 kg larev a hmyzu.
NEJvytrvalejší je vlk:uběhne za jednu noc 40 až 80 km.Je zároveň i největší z psovitých šelem u nás.
NEJrychlejší tep mají netopýři.Jejich nejvyšší tepová frekvence činí až 800 úderů za minutu.V zimě se však snižuje na pouhých 16 úderů za minutu,což je 50x méně.Pro srovnáni:tep králika divokého dosahuje 150 úderů za minutu.
NEJrozšířenější savci světa jsou myš domácí a potkan obecný.Potkan i myš se vyskytují na všech kontinentech včetně Antarktidy.Myš domácí byla navíc zavlečena i na některé odlehlejší oceánské ostrovy.

Mapa z roku 1563

26. srpna 2008 v 9:59 Kuriozity a zajimavosti
Mapa z roku 1563
Hezká že?

Hospůdka

25. srpna 2008 v 19:35 Kuriozity a zajimavosti
Kdesi v Irsku se nachází hospůdka,kam bych jistě nejen já šel:-)V Indické lékarně

23. srpna 2008 v 11:46 Kuriozity a zajimavosti
Tak toto se opravdu nevidí často,by mě opravdu zajímalo,zda se tam vůbec lékarník vyzná...

Tiské Stěny

23. srpna 2008 v 11:18 Tajemná místa v Čr
Pokud bizarní skalní seskupení často označujeme za skalní města,pak právě v Tiských stěnách si uvědomíme,jak je takové pojmenování výstižné.Toto dokonalé vyvinuté skalní město je chráněno jako přírodní památka.
Ještě na konci 18.století byly Tiské stěny naprosto neprobádanou divokou oblastí-vstoupil sem jen pytlák nebo člověk,který hledal bezpečný úkryt.Ve skalách se dalo snadno zabloudit,až do roku 1918 sem byl vstup bez místního průvodce zakázán.Dnes procházejí skalami dva označené okruhy.
Pozor na bludné koření....
Bohatý šlechtic Charles Louis Leduquin prchal v době Velké Francouzké revoluce z vlasti až do Čech.V tiských stěnách zakopal všechny své cennosti.Když si ale chtěl bohatství vyzvednout,ve spleti pískovcových skal nic nenašel-prostě si nepamatoval přesné místo.Šlechtic se z té ztráty zbláznil,nakonec se už jen potuloval krajem a za stravu léčil sedlákům dobytek.Stal se rázovitou figurkou,kterou lidé přijímali se soucitem.Pan Leduquin si už ani nepamatoval,odkud přišel ani kam jde.Jak se objevil,tak jednoho dne zmizel-a lidé na něho časem zapomněli.Jen ty cennosti nedávaly místnim spát.Říká se,že poklad ani nikdo najít nemůže,protože v cestě stojí krutí střítkové.Poznáme je podle modrých plamínků,kterými lákají poutníky.Pak nenápadně zastrčí nešťastníkovi do kapsy bludné koření.Takovému člověku už vlastně není pomoci-bloudí skalami,dokud neumře únavou.Zachránit ho může jenom jiný člověk,který ho koření zbaví.
Pověst možná u leckoho vyloudí úsměv,ale je nutné si připomenou,že ještě na začátku 20.století sem nikdo sám bez místního doprovodu nesměl vkročit-hrozilo že již nikdy nevyjde ven...

Mosty

22. srpna 2008 v 21:28 Zajimavá místa ve světě
Poznáte některý?