Medvědi

15. srpna 2008 v 10:03 |  Zvířata
Medvěd hnědý je nejrozšířenějším medvědem na světě.Obývá jak Evropu,tak Asii i Severní Ameriku.
V Evropě se tento medvěd kdysi vyskytoval na celém území-s vyjímkou velkých ostrovů.
V Evropě dnes žije kolem 50 000medvědů.
Je docela možné,že se nějaký huňáč zatoulá i k nám ze Slovenska..v Moravskoslezkých Beskydech se nýní může vyskytovat kolem 4-5 mladých medvědů,ale nebojte takový jaký je na obrázku vás určitě nepřekvapí...i když člověk nikdy neví že?
Medvěd je všežravec,nejradši si pochutná po rostlinné potravy,ovoce,lesní plody.Velmi významnou složku medvědí potravy tvoří hmyz,který medvěd hledá pod kameny či ve ztrouchnivělém dřevě stromů.Zaměřuje se i na mravence,včely a vosy.Častou kořistí jsou i mláďata různých zvířat....nebo nějaký zbloudilý turista.
A co dělat když se potkáte s medvědem?nevím asi utíkat na nejbližší strom......tak to ne!
Pamatujte,že medvěd na vás bezdůvodně nezaútočí.Je určitě lepší,když se terénem pohybujete ve dvojicích nebo ve skupině,vytvářejte přiměřený hluk,poklepávejte na stromy tak,aby vás případný medvěd mohl spatřit a vyhnout se.
Když už se s medvědem potkáte....no tak to je......někde.Ale možná následující rady trochu pomohou...
Zachovejte klid a snažte se správně odhadnout situaci.Uvidíte medvěda,který je od vás dostatečně daleko.přibližuje se pomalu k vám,ale ještě vás nezpozoroval-upozorněte ho na sebe hovorem.Všímejte si směru větru.Jakmile vítr vane směrem k vám,nemůže vás medvěd ucítit.Jestliže,se setkáte s medvědem na větší vzdálenost,nekřičte na něj,mluvte k němu,pokojně odcházejte a mírně gestikulujte.
Vyhněte se soustředěnému pohledu z očí do očí.Pro šelmy to bývá výzva k souboji.
V žádném případě se k medvědovi nepřibližujte.Nedrážděte ho a nesnažte se ho zahnat.
Nikdy nelákejte medvěda na potravu pro atrakci,pozorování nebo focení.Může se stát agresivním,začne vás obtěžovat,strhne batoh apod.(no a možná se pustí i do vás)
Někdy medvěd zdánlivě zaútočí,aby vás pouze zastrašil.Rozeběhne se,prudce zastaví těsně u vás a pak se vrací na původní místo.Někdy tento zdánlivý útok zopakuje.Zachovejte klid a pomalu se z místa vzdalujte.
Před medvědem nikdy neutíkejte!Nejste tak rychlí jako on.
Tak a jsme u situace kdy vám hrozí příme napadení-medvěd útočí bleskově-snažte si lehnout obličejem k zemi.Stočte se do pozice ,ve které si stehna tlačíte na hrudník a hlavu snažte skrýt mezi kolena.Snažte se vůbec nehýbat,a to dokonce i v situaci,kdy medvěd opustí místo.
Tak ať máte s medvědy jen hezké setkání
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Eva* Eva* | Web | 15. srpna 2008 v 13:15 | Reagovat

No myslím, že i když jsem si  teď článek pečlivě přečetla, stejně bych tu situaci asi nezvládla. Jinak medvědy mám moc ráda a sbírám plyšový.

2 Ivana Ivana | E-mail | Web | 15. srpna 2008 v 15:18 | Reagovat

Souhlasím s Evou a plyšové medvědy miluju.

3 corly corly | Web | 15. srpna 2008 v 20:54 | Reagovat

Já miluju všechny medvědy...:-)))Ale to setkání mě stačí jenom v Zoo...:-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama