Říjen 2008

Mosty 2

31. října 2008 v 9:20
Další nádherné obrázky mostů z celého světa.

Golem

30. října 2008 v 10:07 Záhady a tajemno kolem nás
Podle pověsti je někde na židovských pecích v Praze pohřben bájný golem,umělý člověk,uhnětený z hlíny mimořádně vzdělaným rabbim Lowem,oživený za pomocí čtyř živlů a probuzený tajemným šémem,vkládaným do úst.
Rabbi ho vytvořil proto,aby pomáhal chránit staroměstské židovské ghetto před úklady křesťanů,kteří v dávných dobách vinili Židy ze všech pohrom,které město a jeho obyvatele postihly,a mnohdy neváhali opatřovat si své,,důkazy"způsobem lstivým a nepoctivým.Důsledky pak bývaly veskrze tragické.Za klidných dnů pomáhal golem rabbimu Lowovi jako sluha při Staronové sinagoze.Z neznámých důvodů však stále častěji podléhal návalům zlosti,ba zuživosti,při nichž bořil a ničil vše,co se mu dostalo pod ruku.Proto se nakonec rabbi rozhodl,že ho navždy zbaví života a uloží na bezpečném místě.Úkolem vyvézt rakev s hlíněným tělem tajně z města byl prý v březnu roku 1592 pověřen židovský měšťan Ašer Balbier.V noci jej dopravil na morové káře na pusté místo za Prahou,dnešní židovské pece,a tam ho uložil v jedné z mnoha podzemních prostor,které byly později zasypány,v podzemí tak zůstal navždy uvězněn i golem.

Golem je však činorodý tvor a dlouhé období nečinnosti v podzemí špatně snáší.Proto se čas od času probouzí,skulinou se protáhne ven a pak se prochází nejen po židovských pecích.Mnozí ho tu už potkali,ale že to byl právě on,odpřísáhnout nemohli.


Z výšky

29. října 2008 v 15:46 Zvířata
Tak tak vidí ptáci za letu zvířecí svět....
Ostrov Madeira

28. října 2008 v 16:34 Zajimavá místa ve světě

Přibližně 600 km od marockého pobřeží vystupuje z vod Atlantiku sopečný ostrov Madeira.
Zachoval se zde život z doby třetihor před 20-2 miliony let,tedy ještě před příchodem dlouhých dob ledových.


Vavřínový les na Madeiře se na horských svazích rozprostírá v nadmořské výšce 300-1300m jako sytě zelený koberec.Podobá se tropickému mlžnému lesu,neboť k němu stálý pasát přivádí vlhký mořský vzduch,který stoupá po svazích hor a v průběhu dne se mění v děštový mrak.
Ve vavřinovém lese lze objevit více než 150 druhů rostlin.Většina z přibližně 500 druhů živočichů náleží mezi měkkýše,hmyz a pavouky.

Noční park

27. října 2008 v 10:27 World report
Noční park na podzim je krásný stejně tak jak ve dne


Kde se vzaly oceány

27. října 2008 v 9:42 World report
Před asi čtyři a půl miliardou let byla naše planeta mladá a nebyla na ní žádná tekutá voda.Povrch země byl horký a musel se často potýkat s dopady kosmických těles.Některé komety obsahovaly i nemalé množství vody,která se při nárazu odpařila a společně s dalšími plyny postupně vytvořila prvotní atmosféru.Když bylo Zemi půl miliardy let,začala její kůra pomalu chladnout a s ní i atmosféra.Poté,co teplota plynného obalu poklesla na asi 300°C,přišel první déšť.Po dopadu na horký povrch se voda okamžitě vypařila,ve vyšších vrstvách atmosféry opět kondenzovala a vytvářela další mraky.Cyklus se neustále opakoval,až se na Zemi před 3,8 miliardami let vytvořily oceány.
Oceánské dno je obvykle považováno za pusté a nehostinné.Skrývá však řadu tajemství,jejichž odhalení posouvá lidstvo kupředu..........

Muzeum Náchod

26. října 2008 v 9:59 česká města,městečka
Muzeu Náchod-a musím dodat,že muzea mám hrozně rád,a tohle muzeum za to moc stálo:-)
Stálá expozice dějin Náchoda a Náchodska. Moderně pojatá expozice zachycující dějiny Náchoda a Náchodska od počátku osídlení v období mladého paleolitu až do konce 20. století. Součástí expozice je 7 dioramat s 24 figurínami v dobovém oblečení, 3 velké modely (hrad Náchod 1536, město a zámek Náchod 1827, čs. pohraniční opevnění 1938 (největší model v ČR).Štramberk

26. října 2008 v 9:52 česká města,městečka
Moravský Betlém ŠTRAMBERK
Město na úpatí Beskyd je někdy nazýváno Moravským Betlémem - i to může být důvod, proč se tam vypravit...
Někdy ve 13. století byl na kopci nad dnešním městem vystavěn hrad, jehož historie je však poměrně záhadná. Podle pověsti měl být původně hrad postaven na protějším kopci Kotouč, ale jeho stavbu překazili skřítci z jeskyně Čertova díra. Ať tak či tak, původ hradu a jeho zakladatelé se stále pohybují v říši dohadů. Podle posledních teorií měla snad hrad postavit olomoucká přemyslovská knížata.

Rozhledna na Trúbě

Otvírací doba
KVĚTEN - SRPENpo - ne9:00 - 19:00
ZÁŘÍ - ŘÍJENpozavřeno

út-ne9:00 - 17:00
LISTOPAD - PROSINECpo - čtzavřeno

pa, so, ne10:00 - 16:00Vstupné
Dospělí20,- Kč
Děti10,-
HORA KOTOUČ-místo kde se zastavil čas
jeskyně šipka na severním svahu hory kotouč,kde se v roce 1880 nalezl známý úlomek čelisti neandertálce. Je zde nádherná procházka sadem,takzvaná Cestička zamilovaných.
Určitě se sem jednou vrátím stojí to za toje to tady moc krásné,a docela jak v jiném pohádkovém světě.
Typ na ubytování:Hotel šipka
HOTEL ŠIPKA
Náměstí 37, 38
742 66 ŠTRAMBERK
Tel: +420 556 852 181
+420 556 852 184 (fax)
e-mail: info@hotelsipka.cz
www.hotelsipka.cz
A jak tady budete tak nezapomente na pochoutku,která nechutná tak dobře jako tady štranberské uši

Čas

24. října 2008 v 14:16 World report
Potřebujeme čas ke snění, rozpomínání, čas k dosažení nekonečna. Potřebujeme čas, abychom byli sami sebou
Čas ubíhá různě, podle toho s kým.


Proč má den 24 hodin?Proč den trvá tak dlouho,jak trvá,víme.je to důsledek otáčení Země kolem své osy.Jenže proč je tento úsek rozdělen na 24 hodin a ne třeba na sto,deset nebo jiné,,hezké"číslo?Mohou za to staří Babyloňané a Egypťané:pro ně totiž byla hezkým číslem právě dvanáctka,a tak den rozdělili na dvanáct úseků.Den pro ně byla doba od východu do západu Slunce,pak následovalo dalších dvanáct hodin nočních,celkem tedy 24 hodin.

A proč byla tehdy dvanáctka hezkým číslem?Tak především oproti desítce měla více dělitelů beze zbytku,dala se rozdělit také na tři,čtyři nebo šest částí,což bylo pro tehdější lidi výhodné.Svou roli dost možná hrálo i to,že Měsíc oběhne zemi zhruba dvánáctkrát za rok.
Tak moji milí,v neděli se nám bude měnit čas,a budeme chrupkat o hodinku déle:-)Nezapomeňte.


Noční města 3

23. října 2008 v 18:38 Zajimavá místa ve světě
Svět každého je zbarven barvou jeho očí....Viktoriiny vodopády

22. října 2008 v 23:43 Zajimavá místa ve světě
Viktoriiny vodopády jsou široké 1,7 kilometru a vysoké 108 metrů.Vytváří tak nejmohutnější masu padající vody a právem si zaslouží titul největšího světového vodopádu.
Jako první Evropan vodopády spatřil 17.listopadu 1855 cestovatel David Livingstone
Ohromen jejich majestátnosti jim jako věrný poddaný jejího britského veličenstva dal jméno královny Viktorie.
Místní obyvatelé je už dlouho předtím nazývali Mosi-oa-Tunya.Což znamená,,Hřmící oblak"
Livingstone o Viktoriných vodopádech napsal,,Jejich nádhera se nedá přirovnat k ničemu,co je k vidění v Anglii.Nikdy dříve je nevidělo oko Evropana,ale scenérii tak nádhernou jistě obdivují za svého letu andělé"

Hezké:-)

22. října 2008 v 11:46 Zvířata
Štěstí je mozaika složená z nepatrných malých radostí

Ayersova skála

21. října 2008 v 11:20 Zajimavá místa ve světě
Červené srdce Austrálie-Ayersova skála je posvátným místem domorodých obyvatel
V plochém světle zapadajícího slunce na horizontu to vypadá,jako by uprostřed australské pouště ležel obří odlitek žhavého magmatu.
Ayersova skála,posvátná hora pátého kontinentu,září za pozdních večerů tím nejintezivnějším odstínem červené.Díky své šířce téměř 2,5km,délce 3,5km a výšce 350m je pískovcový monolit stojící jihozápadně od Alice Springs největší izolovanou skalní masou na světě.
Historie vzniku tohoto útvaru nás zavádí do doby před 600 miliony let,kdy v srdci Austrálie ztvrdly vrstvy zvětralé půdy a proměnily se v obrovskou červenou pískovcovou masu.Ta se o 400 milionů let později pod velkým tlakem z poloviny vynořila nad zemský povrch,a tak vznikla nová hora,Ayersova skála.
Původní obyvatelé Austrálie použivají už tisíc let název zcela odlišnej.Červenou skální masu nazývají Uluru,což znamená Místo,které hází stíny.
Doba snů vypráví o bájném člověku,který z obrovské písčité duny vytvořil spícího mrože,z něhož se později stalo Uluru.

Nádherné krajiny

20. října 2008 v 11:10 Zajimavá místa ve světě
Příroda na naší planetě je neskutečně krásná a bohatá.V dnešním moderním a přetechnizovaném světě na ni pomalu zapomínáme,a přitom bychom si ji měli vážit.Vždyť ona nám dává život,rozsáhlé lesy a pralesy vytvářejí kyslík,který dýcháme,pramenům,řekám a potokům vděčíme za životodárnou vodu.Záleží pouze na nás lidech,zda budeme vzácnou faunu a flóru na zemi chránit a dáme ji šanci přežít.Nic cennějšího už lidstvo nemá.....

Všechny knihy zežloutnou, ale kniha přírody má každý rok nove, nádherné vydání

Jenisej

18. října 2008 v 22:51 Zajimavá místa ve světě
Jonasí(Velká voda),tak nazvali Jenisej první lidé,kteří přišli k jeho břehům.Jeho velikost je skutečně ohromnující.Čtvrtá nejdelší řeka v Rusku,druhá s největší vodní plochou a první s největším průtokem vody.Řeka Jenisej vzniká na soutoku Velkého a Malého Jeniseje v hlavním městě Tuvinské republiky Kyzylu.Právě v tomto městě se nalézá geografický střed Asie,a symbolizuje tak Jenisej jako řeku vytékající přímo ze srdce tohoto kontinentu.
Velký Jenisej,v ruštině nazývaný Bolšój Jenisej a v domorodém tuvinštině Bij-Chem,vytéká z horského jezera Kara-Balik,které se nachází uprostřed pohoří Východní Sajan.

Praha

18. října 2008 v 10:31 česká města,městečka
Mozart propadl Praze jako milence.Pro spisovatele Franze Kafku,narozeného nedaleko Staroměstského náměstí,bylo město naproti tomu houževnatou matičkou,která zatne své drápky a již nepustí.Pro většinu lidí je však zázrakem než skutečností.
Žádné jiné srovnatelné město Evropy nemá tak jednotně a zachované středověké jádro jako právě Praha ani se nemůže pochlubit tak unikátním hradním areálem,jako jsou zdejší Hradčany.Zcela oprávněně tak bylo historické centrum zapsáno v roce 1992 organizací UNESCO na seznam světového kulturního dědictví.
Při příjezdu do Prahy je nejlepší zajít nejprve na kamenný Karluv most.Nenaskýtá se zde totiž jen vzrušující pohled na město a Hradčany.Právě na tomto místě se odehrávala velká část pražských dějin,tudy přijížděli králové a císařové.
Jsem rád,že si Praha stále ponechává své kouzlo a přitažlivost a prostřednictvím kulturních pozoruhodností nabízí poučení a takřka neomezené množství zážitků.....

Místo mého dětství-Klopotovice

17. října 2008 v 14:10 O mě
Klopotovice,je to kouzelné místo mého dětství,nevím zda ještě ted,ale v dětství bylo
Já a corly při kukuřici,loupání jsem měl moc rád.....
Vzpomínky jsou krásné a hřejí nás na srdci, ale někdy bolí, že se musíme nutit, aby jsme na ně nemysleli

Víte že?

17. října 2008 v 13:01 Zvířata
Nejpomalejší jsou hlemýždi a jiní plži,kteří za hodinu urazí vzdálenost zhruba 5 m.
Nejmenší savec je rejsek malý,který musí spořádat přibližně stejné množství potravy,jako sám váží,aby se udržel v kondici.Dospělí měří od špičky čumáčku po kořen ocasu pouhých 36 mm a dosahuje hmotnosti jen 2,5 a 5 g.Sliny rejsků obsahuje slabý jed,který dokáže usmrtit žížaly.Masožravec,který rejska sežere,proto většinou okamžitě zvrací.Sovám,tento jed zřejmě nevadí.
Víte proč pavouk nikdy neobsadí už hotovou opuštěnou pavučinu?Protože vlákna,ze kterých je pavučina utkána,ztrácejí rychle lepkavost a tím přestávají plnit svoji funkci.I vlastní síť musí pavouk,pokud do ní nechytne žádnou kořist,druhý den pečlivě opravit-pokryje kuličkami(i proto občas pavučiny vypadají jako orosené).Většinou však starou síť opustí a utkají si novou.
Víte že milostný akt berušky může trvat až 18 hodin,a za rok vystřídá až 30 partnerů....

Boubín a Boubínský prales

16. října 2008 v 10:23 česká města,městečka
Boubín(1 362m) je společně se sousedním Bobíkem(1 264m) dominantou jihočeské části Šumavy.Ještě populárnější než samotný vrch je přírodní rezervace Boubínský prales s rozlohou 666 ha,nejstarší rezervace na Šumavě,a třetí u nás.
Za její vznik vděčíme obrovské vichřici,která se nad Šumavou přehnala v lednu 1724 a způsobila rozsáhlé škody.Lesní velikáni v nepřístupných horských polohách byli ponecháni svému osudu a jejich těžba byla natolik nerentabilní,že v roce 1840 vimperský lesmistr Josef John navrhl vyčlenit nejstarší část královského pomezního hvozdu jako rezervaci.K naplnění tohoto záměru nakonec došlo v roce 1858.
Dnes je Boubín nejzachovalejším zbytkem původních šumavských lesů se smíšeným porostem.Rostou tu smrky,jedle,buky a javory,nejstarší stromy dnes dosahují stáří 300-400 let.
Chcete-li si vyšlápnout na vrchol Boubína,nejkratší cesta vede po modré turistické značce z Kubovy Hutě.V nadmořské výšce 995 m tu najdete nejvýše položenou železniční stanici v České republice.

Slunce

14. října 2008 v 23:25 Kuriozity a zajimavosti
Slunce je staré přibližně 4,6 miliard let, což je řadí mezi hvězdy středního věku. Bude svítit ještě asi 5 až 7 miliard let. Teplota na povrchu Slunce činí asi 5 800 K, proto je lidé vnímají jako žluté (i když maximum jeho vyzařování je v zelené části viditelného spektra. Průměr Slunce je zhruba 1 400 000 km, což činí asi 109 průměrů Země. Jeho objem je tedy asi 1,3 milionkrát větší než objem Země. Hustota Slunce je průměrně 1 400 kg m-3. Slunce se otáčí jinou rychlostí u pólů a na rovníku. Na rovníku se otočí jednou za 25 dní, na pólu za 36 dní.
Je to tak nejjasnější těleso na obloze. Astronomický symbol pro Slunce je kruh s bodem uprostřed
Bouře na Slunci