Listopad 2008

Hotel California

30. listopadu 2008 v 10:53 Úsměv
O tomhle hotelu se asi nezpívá že?
Hotel California v podání Scorpions,a nemá to chybu.


Faerské ostrovy

29. listopadu 2008 v 14:43 Zajimavá místa ve světě
Na Faerských ostrovech,ležících v severním Atlantiku zhruba v polovině cesty mezi Dánskem a Grónskem,vystoupí teploty jen zřídka nad 16°C.Přesto má toto souostroví s vnitřní samosprávou osobitou přitažlivost,zvláště tehdy,když se nad jeho sráznými pobřežními útesy a fjordy,bičovanými zuřícím vlnobitím,klene modrá obloha.V dosud čistém mořském vzduchu lze objevovat vodopády a skalní jehly,příkré útesy a fjordy.
Bye bye Faerské ostrovy....

Gejzír

28. listopadu 2008 v 17:37 Kuriozity a zajimavosti
Gejzír je proud vařící vody, která je vyvrhována na zemský povrch v určitých časově omezených periodách(5-8hod). Gejzíry můžeme najít na většině sopečně aktivních míst. Název pochází z isladnského nejznámějšího gejzíru Geysir. Na světě je známo okolo tisíce gejzírů, z toho přibližná polovina se nachází v Yellovstonském národním parku v USA
Existence gejzírů je přímo spojená se sopečnou aktivitou v oblasti a nebo s jejím dozníváním. Popraskaná zemská kůra umožňuje pronikání povrchové vody do spodních částí, kde studená voda naráží na oblasti žhavého magmatu. Magma a voda si začnou vyměňovat tepelnou energii, magma se nepatrně ochlazuje, kdežto voda je ohřívána, protože je ale v hloubce vystavena okolnímu tlaku hornin, bod varu je vyšší než u normální vody a podzemní voda se tak začne přehřívat. Horká voda má tendenci stoupat vzhůru k povrchu a přitom začíná klesat její tlak. Přesáhne bod, kdy se začne přeměňovat na plynné skupenství - páru.
Pára může následně vypudit vodu vzhůru takovou silou, že vytryskne na zemi v podobě gejzíru

Taková ,,malá"kolona

27. listopadu 2008 v 23:08 Úsměv
A my nadáváme,když před námi jede pár aut:-)
Zařadíme se?:-)

Kamenná kašna

26. listopadu 2008 v 11:07 Tajemná místa v Čr
Tak tady je Dáši.
Kutnohorské prostředí ve své touze po prezentaci se nezastavilo ani před běžnými veřejnými stavbami. Do kategorie těchto výtvorů náležela především radnice stavěná po roce 1490 M. Rejskem, která se ovšem do dnešních dnů nedochovala, a také Kamenná kašna, vyjadřující v němé mluvě kamene úctu kutnohorských měšťanů k vodě. Té se totiž odjakživa nedostávalo a přivedení vydatnějšího pramene do města dřevěnými trubkami bylo událostí hodnou úcty. Kašna byla postavena v roce 1495 a za jejího autora bývá někdy také pokládán Matyáš Rejsek. Je to polygonální stavba, původně snad zdobená i množstvím soch na konzolách. Umístěna je ve výjimečně malebné poloze na malém náměstíčku v blízkosti souboru skvělých měšťanských domů
Je jedinečná....a hned prvním pohledem mě dostala.

Horoskop

26. listopadu 2008 v 10:44 Záhady a tajemno kolem nás
se říká ,že osud člověka je ve hvězdách.
Zvlášt už v nejstarší době si člověk citově a podvědomě uvědomoval vliv oblohy a nebeských těles.Slunce a Hvězdy mu určovaly den a noc.Umožnovaly mu cesty za potravou a objevy kontinentů,plavbu po moři i cesty po souši.Nakonec i vliv počasí mu přinášel štestí a neštestí.Tyto prvotní vlivy se postupně dostávaly na úroveň získaných poznatků,a podle nich byly obloha a vesmír zmapovány.Hvězdy dostaly pojmenování po bozích nebo bohové po hvězdách.
Skopec bránu otvírá, sílu býka zemi dá
V náruči všem blížencům, vášeň touhy těm vyděděncům
S rakem voda přichází, dominantou v nesnázích
Ve lvu krále uvítej a dál hvězd se ptej

Ve lvu krále uvítej, s pannou tanči celý den
Osud snáší na vahách, v osudových příčinách
Štír je velkým spojencem, i bohů války vyslancem
Střelec šípy lásky vzal a dál hvězd se ptej

Střelec šípy lásky vzal s kozorohem v kostky hrál
Vodnář překoná i strach, z nebe padal hvězdný prach
V rybách lásce požehnej obětí své vyhledej
Kruh tu končí i začíná a dál hvězd se ptej.

Niagarské vodopády

25. listopadu 2008 v 11:29 Zajimavá místa ve světě
Ačkoliv Niagarské vodopády na hranici amerického státu New York a kanadské provincie Ontário nejsou extrémně vysoké,během nejvyššího stavu vody jimi každou sekundou proteče až 5 720 m vody.
,,Niagara" je nejmohutnější padajicí vodní masou severoamerického kontinentu.
Vodopády jsou ostrovem Goat Island rozděleny na Americký vodopád,z nějž je ještě vydělen úzký pruh nazvaný Nevěstin závoj,a Kanadskou podkovu.
V Kanadské části se voda řítí do hloubky 53 metrů,americké vodopády jsou kvůli obřím balvanům pod přepadem jen asi 21-30 metrů vysoké.Americká sekce má šířku 323 metrů.Kanadská podkova se klene přes 792 metrů široký práh.
Niagarské vodopády v zimě

Josef Lada

24. listopadu 2008 v 15:22 Kuriozity a zajimavosti
Narodil se 17.prosince roku 1887 v Hrusicích.Již ve věku několika měsíců se v Josefově životě odehrála první tragédie.Pádem si poranil pravé oko,na které posléze oslepl.
Po úvahách dali rodiče roku 1902 Josefa učit do Prahy na malíře pokojů.Pokus po roce ztroskotal a po té se začal učit knihařem.
V roce 1905 ho konečně na třetí pokus přijali k řádnému studiu na uměleckoprůmyslové škole.Roku 1922 Lada vytvořil svou slavnou obálku Haškova Švejka.
Josef Lada zemřel 14.prosince roku 1957.

Noční Kutná Hora

23. listopadu 2008 v 22:36 česká města,městečka
Jedno z mých nejkrásnějších měst....
V pozadí sv.Barbora
na mostě ke sv.Barboře

Ochrana před podchlazením

22. listopadu 2008 v 22:52 Umění přežít
Normální životní funkce člověka jsou nastaveny na tělesnou teplotu kolem 37°Celsia.Výkyvy této teploty od 36,4 do 37,4°C stupňů jsou z hlediska životních funkcí zanedbatelné.
Podle výsledků nejnovějších výzkumů je nejnižší tělesná teplota,kterou člověk může ještě přežít je +23°C,jsou však známy případy lidí,kteří přežili i tělesné podchlazení +19°C.
Nebezpečí podchlazení hrozí již při teplotách kolem bodu mrazu.Nízké teploty nemusejí mít samy o sobě bezpodmínečně za následek podchlazení,významnou roli zde hraje i řada dalších činitelů,vítr,vlhkost,vyčerpání a podobně.
Nebezpečí podchlazení je i v tom,že je zpočátku často ani nevnímáte,a první příznaky se projevují,až když je situace kritická.
Varovné příznaky:-Pocit zimy,,naskakování husí kůže"
-drkotání zubů,zimnice,třesavka
-promodralé rty,promodralý obličej
-ledově studená kůže
-pocit smutku,špatná nálada,pocit velké únavy,škytání
-ztráta citu v prstech u rukou nebo nohou
-bolesti v podkoleni
-poruchy řeči,zraku a smyslu pro rovnováhu.
Jak předejít podchlazením-Otužování.Před začátkem zimní sezony se neoblékejte příliš teple.Přivykejte tělo chladu,omývejte se a sprchujte studenou vodou.Spěte v chladné místnosti.Sportujte ve volném terénu.
-Noste dobře padnoucí a nepromokavé boty správné velikosti.
-Vždy se snažte,aby vám nebyla zima,někdy vám pomůže i to,že se přitisknete při sezení nebo ve spánku jeden k druhému.
-Neustále se pohybujte,nečekejte,až vás roztřeše zima.Poskakujte,přešlapujte z nohy na nohu.
-Teplo si zvýšíte i tím,že se budete oběma pažemi najednou tlouci do hrudníku.
-Hýbejte prsty u rukou i u nohou a rameny.

Amsterodam

22. listopadu 2008 v 9:45 Zajimavá místa ve světě
Amsterodam někdy kypí životem,a jindy je zase překvapivě tichý,je skvostný a domácký,revolucionářský a neochvějný,exotický a tolerantní.
Klid hlavní město Nizozemska nikdy nepoznalo.Obyvatele Amsterodamu neustále pudila na moře bezbřehá zvědavost.Nizozemci tak se svými loděmi ovládli obchod v Baltském moři a od začátku 17.století vozili do celé Evropy koření z východní Asie.V tomto období,kterému se převzdívalo,,zlaté století",byl Amsterodam nejvýznamnější obchodní mocností světa a tehdy také vzniklo město,které lidé dodnes obdivují,a to nejen proto,že spočívá na pěti miliónech dřevěných pilotů.
Originalita a nepřizpůsobivost jsou symbolem nizozemské metropole,která mimochodem není sídlem vlády,neboť tuto roli v Nizozemsku hraje Haag.Amstredam však samozřejmě udává tón.Zdejší revolucionáři se jako první bránili proti hodnotovému systému kapitalistické společnosti.Svou revoluci vedli s vtipem,nahými pozadími a vyzývavými návrhy,např.dát každému obyvateli Amsterodamu kolo jako řešení hrozícího dopravního kolapsu.
Kola jsou dnes i bez státního přispění nejoblíbenějším dopravním prostředkem a malebně odstavená na mostě slouží zároveň i jako dekorace.
Duše fotografa je tak v Amsterodamu hýčkaná přímo královsky.Za pohled však stojí nejen grachty s malebnými hausbóty,všudypřítomné flašinety,královský zámek a vznešené kostely nebo slavný most Magere Brug.


Norská vesnička

21. listopadu 2008 v 14:29 Zajimavá místa ve světě
Tady by mě jistě nevadilo pár dní zůstat,a vychutnat si život daleko na severu....

Noční radnice

20. listopadu 2008 v 18:44 česká města,městečka
Tak cestovatelé,cestovatelky:-)víte jakému městu patří tato radnice?

Zahrada v Japonsku

19. listopadu 2008 v 17:12 Kuriozity a zajimavosti
Doufám,že touhle nádherou potěším nejedno oko,a dušičku,nebojte jaro tady bude brzy:-)
Líbila se procházka?

Papuchalk bělobradý

18. listopadu 2008 v 8:19 Zvířata
Papuchalk bělobradý,kterému se občas říká i mořský papoušek,je vodník pták z čeledi rackovitých,příbuzným alkám.Vyskytuje se v severním Atlantském oceánu,Grónsku,na Islandu,Faerských ostrovech,Špicberkách,Nové zemi,ve Skotsku,na Skandinávském poloostrově a v Kanadě.
Papuchalk bělobradý je asi 30 cm dlouhý,s rozpětím křídel 50 až 60 centimetrů.Krátká křídla papuchalkům umožnují doletět od jejich hnízdních nor tak nejvýš na hladinu moře.Zato v potápění jsou to skuteční mistři-ani šedesátimetrová hloubka pro ně není překážkou.
Na Islandu a Faerských ostrovech považují papuchalka za národního ptáka,takže jeho symbol vás zde pronásledu takřka na každém kroku.

Finská příroda1

17. listopadu 2008 v 16:03 Zajimavá místa ve světě
Nádhera,nádhera,nádhera......

Požár v Kalifornii

17. listopadu 2008 v 15:32 World report
Ne nadarmo se o ohňi říká,,Dobrý sluha,zlý pán,,
Letošní požár v Kalifornii

Grónsko

16. listopadu 2008 v 15:31 Zajimavá místa ve světě
Země bílých obrů.....
V Grónsku,největším ostrově světa,se dochovala příroda z dávné doby ledové.

Mistní obyvatelé říkají své zemi Kalaallit Nunaat,Země lidí,ačkoli obyvatel největšího ostrova na světě je poskrovnu.Tato autonomní oblast Dánského království,čítá pouze 56 000 obyvatel.


Grónsko se rozkládá v délce 2735km od oblasti polárního ledu až na úroveň hlavního města Norska Osla.Více než čtyři pětiny povrchu ostrova pokrývá 3 km silná vrstva ledu.
Z ptačí perspektivy vypadá ostrov stejně jako severní pól,bílý a chladný.

Na rozdíl od pólu však tu a tam vyčnívají nad ledový povrch čedičové hory....


Obyvatele Grónska především živí to,čeho mají největší zásoby-led.Nádherná příroda s nepřestavitelně velkými ledovci a čtyřtisícovými horami na ostrov stále víc přitahuje turistů.Ti se touží nadýchat polárního vzduchu,podívat se na pižmoně a polární lišky....

Slovníček:-)

16. listopadu 2008 v 12:36 Úsměv
Každý z nás určitě prošel nějakou tu tržnici,či asijské bistro....ovšem jejich čeština je pro jejich majitele hodně těžká....a přináší nám humorné situace:-)
Bíden-dobrý den
Co komu-jakou si přejete přílohu?
Se šupem-S kečupem
Ho šici-s hořčicí
Kpisí máseco?-k pití máte co?
Čus?-Džus?
Srajt-Sprite
Douchut-Dobrou chuť
Našanou-Na shledanou
Tet kabelu-Chcete zboží zabalit?
Šuši,pani,šuši-Model teď letí
To je málo-Za tu cenu to neprodám
Požkej,požkej,tak dobže-Počkejte,určitě se nějak domluvíme.

Spánek

15. listopadu 2008 v 18:15 Zvířata
Prosím teď tady tiše ju?,tady se hajá:-)

Sen je dobrodružná výprava, na kterou se vydáváme každý večer.
Kdo chce spáti sladce, ať večeří krátce

Pssssssssst.......Dobrou noc.