Duben 2009

Labyrint

29. dubna 2009 v 19:19 Hudba
Je to země tajných snů....
Následujte mě,kde čas uniká z Reality.
Je to noc snů........


Řeka Loira

28. dubna 2009 v 15:31 Zajimavá místa ve světě
Je svá.Neřídí se pravidly a předpoklady.
Města a vesnice ji zdraví z bezpečné vzdálenosti a zámky se v ní raději zhlížejí z dostatečně vysokých břehů.
Umí být záludná a povodněmi likvidovat břehy a nepředvídetelnými proudy a mělčinami znemožňovat plavbu.
Jednou mírná,podruhé šelma.
Ne nadarmo se jí říká vrtošivá a náladová.
Pravá francouzská milenka.
Řeka Loira.

Tropická zahrada na nádraží

27. dubna 2009 v 18:56 Kuriozity a zajimavosti
Nádraží Atocha je nejstarší nádraží v Madrdu.
Přitahuje především nádražní čekárna navržená na způsob tropického skleníku,která vznikla na místě původních nástupišť zastřešených prosklenou kovovou konstrukcí.
Na ploše 4000 m se tu pěstuje 7000 tropických a subtropických rostlin 400 druhů,je tu i malé jezírko s nejrůznějšími vodními rostlinami,které je domovem pestrobarevných rybiček a želv.
Čekárna nádraží Atocha se stala příjemným odpočinkovým místem i pro ty,kteří zrovna nikam nejedou.

Ajdina

26. dubna 2009 v 16:20 O mě
Je zázrak vytvořit s ajdinou fotečky,protože nedokáže vydržet chvíli stát na jednom místě,a být focená.
Tak jsem rád,že se dnešní fotečky povedly...

Tak zase příště:-)

Pitigliano

25. dubna 2009 v 13:03 Zajimavá místa ve světě

Na samotném jihu Toskánska,daleko od turistických tras a valících se davů,se na skále ze sopečného tufu rozkládá neprávem opomíjené město přezdívané Malý Jeruzalém.Na mapách ho najdete pod jménem Pitigliano a jeho historie je velmi úzce spjata se zdejší početnou židovskou komunitou.

Cestou do Pitigliana se ocitnete téměř v idylické krajině,nekonečné vinice,olivové háje,aleje cypřišů a středověká městečka pospávající na kopcích.Takhle to tu vypadá snad již od renesance.
Najednou se ale před vámi vynoří obraz,který vás donutí ohromeně stát.Na sopečné skále vynořující se z údolí stojí kamenné město.

První písemné zmínky o Pitiglianu pocházejí až z 11.století a o dvě stě let později se pánem kraje stal rod Orsiniů.Zvláštní historie města ale započala koncem 15.století.Na základě papežských zákonů byli z Říma a dalších míst střední Itálie vyháněni Židé a mnoho rodin se uchýlilo právě do Pitigliana.
Kvůli odlehlé poloze uprostřed kopců na toskánském jihu Pitigliano nikdy nebude zavaleno turisty.
O to krásnější ale zůstane.

Bern a Curych

24. dubna 2009 v 8:12 Zajimavá místa ve světě
Dnes začíná 73.Mistrovství světa v hokeji ve Švýcarsku v městech Bern a Curych,,Bern je Bern,jako Bůh je Bůh",říká se.Také se ale říká,že toto město stále nosí úsměv na tváři.
Švýcarská metropole je se svou budovou Spolkového parlamentu podobající se spíše paláci místem,z něhož je řízena celá země.Kromě toho si však obyvatelé města na řece Aare cení i uvolněnějšího životního stylu.Curych
Říká se,že Curych je velké maloměsto nebo malé velkoměsto.
Je to místo setkávání králů,diplomatů,bohémů i finančních magnátů.Pont du Gard

21. dubna 2009 v 15:57 Zajimavá místa ve světě
Skvost Antiky
Pont du Gard-architektonický skvost,kterému je více než dva tisíce let.
Mohutný třípatrový akvadukt přes řeku Gard v jihofrancouzké Provence byl součástí rozsáhlého systému vodních kanálů,které přiváděly vodu od pramenu Eure do města Nimes.
Akvadukt byl schopen do každé domácnosti denně dopravit až 400 litrů vody.
Slavná stavba z doby Římské říše,postavená kolem roku 19 př.n.l.,se do dnešních dnů dochovala v prakticky nezměněném stavu a je dokonalou ukázkou mistrovských schopností římských stavitelů.Při pohledu na akvadukt zaujmou neopracované,vyčnívající kusy obrovských kamenů,které stavitelům původně sloužily k upevnění lešení při stavbě a opravách.Bloky kamenů jsou do sebe vsazeny s milimetrovou přesností,přitom nebylo použito žádného spojovacího materiálu.
Dnes je Pont du Gard jedním z nejvyhledávanějším turistických cílů ve Francii-ročně jej navštíví více než 2 miliony turistů.
Od roku 1985 je součástí světového dědictví UNESCO.

Restaurace

21. dubna 2009 v 10:48 Kuriozity a zajimavosti
Každý kdo rád cestuje,a nejlépe vlakem,by měl tuhle restauraci určitě navštívit....
více na Výtopna Brno
Neměl jsem o tom ani tušení,tak již vím,kam v Brně půjduDobrou chuť

Tulipánov:-)Holansko

20. dubna 2009 v 11:23 Kuriozity a zajimavosti
Tak takto to vypadá v ráji tulipánů :-)
Trochu z historie:Věhlas tulipánů začali šířit Turci,do Holanska se však dostaly prostřednictvím Carola Clusia,prefekta lékařské zahrady rakouského císaře,který je přivezl do botanické zahrady v Leidenu. Jméno tulipán,použivané na západě,vzniklo omylem,když rakouský vyslanec na dvoře tureckého sultána v 16.století popisoval svému císaři oblíbenou květinu Turků a její květ připodobnil k obrácenému tureckému turbanu neboli tulibanu.Turci přitom dodnes říkají tulipánům lalei.
Zpočátku byl tulipán považován spíše za jakýsi druh afrodiziaka.

Poušť Namib

18. dubna 2009 v 22:51 Zajimavá místa ve světě
Poušť NAMIB v jihozápadní Africe je považována za nejstarší poušť světa(pravděpodobně 80 milionů let).Svou rozlohou se řadí na 17.místo na světě a spadne zde méně než 10 mm srážek ročně.
Celá oblast je téměř pustá,ale blízko místa Sossusvlei se nalézá důvod,proč sem ročně přijíždějí tisícovky turistů.Jde o velkou skupinu písečných dun,z nichž jsou některé až 340 metrů vysoké.
Jméno,,Namib"znamená v místním jazyce,,nesmírný",což vzhledem k tomu,že jen šířka pouště(od západu na východ) je v některých místech až 160 km,určitě odpovídá pravdě.Délka pustiny ze severu na jih je přibližně 1 600 kilometrů.

Věž Belfort

17. dubna 2009 v 20:20 Zajimavá místa ve světě
Eiffelovka Brugg a symbol moci a bohatství města-tak lze označit gotickou věž ze 13.století,nacházející se na náměstí Markt.
Na vrchol 83 metrů vysoké věže vystoupáte po 366 schodech.Zdejší zvonkohru,vážící 27 tun,tvoří 47 zvonů.Z ochozu věže je nádherný výhled na město....
Dáši děkuji,tady je zvonice stejného názvu Belfort v Gentu


Modré silnice....

15. dubna 2009 v 19:38 World report

Na starých mapách Ameriky bývaly hlavní tahy vyznačeny červeně a vedlejší silnice modře.
Dnes jsou i ty barvy jiné.Ale v těch chvilinkách těsně před rozbřeskem a minutách po setmění-kdy ještě není den a ještě nenastala noc-vracejí ty staré cesty obloze trošinku její barvy.
V těchto okamžicích mají tajuplný nádech a právě v těch chvílích modrá silnice nejvíc přitahuje

Byl jsem v jedné ze zeměpisně nejpodivnějších oblastí,jaké jsem kdy viděl,na místech,které naprosto překonávala mé představy.Co je to,co v člověku dlouho leží neznámé a neviděné,jen aby se to jednoho dne vynořilo a dostrkalo ho to do kraje nového pro oko,do oblasti nové pro duši,do míst,o nichž se mu jakživo ani nesnilo?
Oči jsem měl skoro zavřené.Vtom na mě upřel zrak nějaký tmavý obličej.Trhl jsem hlavou vzhůru a vrátil se do pravého pásu.Stopař.Zastavil jsem.Kůže mu svítila jako mokré bahno a jeho úsměv se třpytil jak hrst nových desetníků.Mířil domů,strávil dva dny se zvednutým palcem na silnici I-20.
Jeli jsme mlčky,rovná krajina byla zelená a tichá.Byl plachý a zdálo se,že neví,o čem by měl mluvit.Vyplnil jsem pár pauz a on pak řekl:,,To,nač člověk čeká,nejde a nejde,ale to,co by rád,aby se mu vyhnulo,ho potká a přilepí se na něj."
Po zbytek cesty většinou mlčel.,,Tady bych si vystoupil,"řekl
Když mi pumpař naplnil nádrž,podíval se na mé číslo a zeptal se:,,Tak co,domů?A vodkad?"
,,Odtamtud,kde jsem byl."Ukázky z knížky,,Modré Silnice od William Least Heat.

Vodní Most

14. dubna 2009 v 18:19 Kuriozity a zajimavosti

Vodní Most v Německu,který se nachází v městě Magdeburg nedaleko Berlína.
Je dlouhý 918 metrů,spojuje západní německo s východním,byl vybudován v rámci projektu sjednocení...stavba trvala šest let,stála 500 milionů eur.

Černá věž v Drahanovicích

13. dubna 2009 v 20:11 česká města,městečka
Sváteční volno jsem využil návštevou hezkého místa,Černé věži v Drahanovicích.
Černá věž v Drahanovicích z přelomu 13.a 14.století,pozůstatek starobylé tvrze,je ceněna jako jediný zachovalý typ svého druhu na Moravě.Je vysoká 24 m a jejích 5 podlaží je spojeno točitým šnekovitým schodištěm.Je zde umístěna expozice Vlastivědného muzea v Olomouci.Veřejnosti byla zpřístupněna,poprvé ve své historii-27.7.2002.

Kdo trpí závratěma se nemusí bát,není to tak hrozné....

Když už Černou věž navštívíte,nesmíte zapomenout na dvě nádherné tvarově bizarní lípy,jejichž stáří se odhaduje na téměř tři sta let!
Tak zase příště:-)
Více na Černá věž

Krásné Velikonoce

11. dubna 2009 v 20:48 O mě
Krásné velikonoce všem:-)
Tak vyrážím na pomlázku:-)

Upletl jsem pomlázku
hezčí je než z obrázku.
Všechny holky,které znám,
navštívím a vymrskám.
Než mi dají vajíčko
vyplatím je maličko.

No Name

10. dubna 2009 v 22:52 Hudba

Hora Klíč

9. dubna 2009 v 10:44 Tajemná místa v Čr
Na starých mapách se poprvé uváděl v roce 1720 jako Kleis,v roce 1928 se v českém průvodci objevuje Klíč.
Klíč je nejen vynikajícím výhledovým bodem,ale i mimořádně cennou lokalitou od roku 1967 jsou vrcholové partie chráněny jako přírodní rezervace o rozloze 9 hektarů.
Roste tu kapradinka skalní,drobné skalničky,hvězdnice alpská.
Úžasný kuželovitý vrch Klíč nelze přehlédnou.Klíč v sobě skrývá nejedno tajemství,o kterých vyprávějí četné pověsti.Podle jedné z nich tady je někde vchod do jeskyně,uzavřený velkými železnými vraty.Za vraty je chodba,která se klikatí až k prostorné podzemní síni,uprostřed ní pak vychází jasná záře z hromady šperků a jiných cenností.Kdo ví,snad je to lup,který sem nanosila parta loupežníků,snad to pohádkové bohatství je majetkem nějakých nadpřirozených bytostí.
Jedna z nich právě hlídá,aby se k pokladu nikdo nepřiblížil.Velký černý pes cení zuby na každého,kdo by do podzemí zabloudil.To se ostatně může podařit jenom jediný den v roce o Velikonoční neděli.Pak se skála zase zavře a po vstupu není ani památky.Běda chamtivé matce,která by tu nechala své dítě a vynášela poklad,běda tomu,kdo by zapoměl na ubíhající čas a v podzemí by se zdržel,a vůbec běda tomu,komu by bohatství zaslepilo oči.....

Jarní probouzení

8. dubna 2009 v 9:49 Počasí

Tak už je to tady:-)
Příroda se nám probouzí,ze zimního spánku....