Květen 2009


Nemilosrdný Vulkán

30. května 2009 v 10:34 Zajimavá místa ve světě
Národní park Bromo-Tengger-Semeru je jedním z nejkrásnějších míst východní části indonéského ostrova Jáva.Dominantním vrcholem této oblasti je 3 676 metrů vysoká sopka Gunung Semeru (vzadu).Primát nejznámějšího útvaru ovšem drží stále aktivní sopka Gunung Bromo (2 329 m n.m.,vepředu) jejíž poslední erupce byla zaznamenána v roce 2007.
K vulkánu se vztahuje pradávná legenda,podle níž na konci 15.století prchala princezna Roro Anteng a její muž Joko Seger z říše Majapahit před rozpínajicím se islámem.Usadili se poblíž sopky a nové panství pojmenovali Tengger.
Království se vedlo dobře,ale manželé dlouho nemohli mít děti.Vyšplhali tedy ke krátelu a prosili o pomoc bohy.Ti jim přislíbili četné potomstvo,ale požadovali,aby pár obětoval poslední dítě,které zplodí.Roro Anteng potom v průběhu dalších let dala život 25 potomkům,ale odmítla svrhnout poslední dítě do kráteru.
Bohové se rozběsnili a sopka začala metat oheň a kameny.Dítě nakonec muselo být obětováno a z kráteru se ihned poté ozval jeho hlas,který místním lidem přikazoval slavit na tomto místě každoroční děkovnou slavnost.Ta se zde skutečně koná dodnes.

Pošta ve světě

29. května 2009 v 10:22 Kuriozity a zajimavosti
Nejen pro Dášu
Austrálie
Rusko
Irsko
Norsko
Kapské Město
Švýcarsko
Usa

Víte že?...

28. května 2009 v 11:25 Kuriozity a zajimavosti
Hmotnost všech mravenců světa se vyrovná hmotnosti všech lidí na Zemi.
Co mravencům chybí ve velikosti,to hravě doženou počtem.Podle odhadů entomologů je na Zemi deset biliard (10 000 000 000 000 000) mravenců a jejich celková hmotnost odpovídá hmotnosti veškeré lidské populace.To je zhruba 1,6 milionu mravenců na jednoho člověka.

Autor prvních pravidel silničního provozu se nikdy nenaučil řídit auto.
William Phelps Eno (1858-1945) byl znám jako ,,otec dopravní bezpečnosti".Byl autorem prvních silničních zákonů (pro město New York) a dopravní značky,,stop".Samotný Eno však upřednostňoval jízdu na koni a řídit vůz se nikdy nenaučil.Auta považoval jen za módní výstřelek a v případě potřeby využíval služeb šoféra.

Coca cola původně obsahovala kokain.
Složení původního receptu Coca-coly z roku 1885 skutečně odpovídalo jejímu jménu (Coca-Cola-Coke)-hlavními přísadami tohoto nealkoholického nápoje byly výtažky kokainových listů a ořechu koly.V té době byl kokain běžnou přísadou léčiv a Coca Cola byla vyvinuta jako léčivý nápoj a prodávána v lékarně.Když byly později objeveny škodlivé a návykové účinky kokainu,společnost vyrábějící Coca-Colu od své ,,ďábelské"přísady téměř upustila-ponechala jen její stopové množství,aby ospravedlnila jméno stále oblíbenějšího nápoje.Od roku 1929 bychom v něm kokain už hledali marně.


Střípky z Náměště na Hané

25. května 2009 v 20:43 česká města,městečka

Do země zázraků skutečných dálek,
tam kde mi nechybí den ani spánek.
V lesích jsem tě uviděl,snad jsem stromům záviděl...
Ze stromu je slyšet podivné hlasy,komupak patří,kdopak ví....
...
...

Zámek Náměšť na Hané

24. května 2009 v 21:05 České hrady a zámky

Zámecká zahrada


Pozor na zlé duchy!

22. května 2009 v 18:46 Záhady a tajemno kolem nás

Jedna stará česká pověra varuje lidi před tím,aby chodili pod žebříkem.Prý to přináší smůlu.Údajně je ale také nebezpečné chození třeba pod opřeným dřevem a dalšími věcmi,které vytvářejí nějaký úhel.Pověra dodává,že všude,kde vzniká trojúhelníkový prostor,se brzy usídlí zlí duchové.Pokud tudy projdete,démoni vám skočí na záda.
Co ale potom?Existuje nějaká možnost jak duchy setřást,když už jste neposlechli moudré rady pověr?V takovém případě ještě není vše ztraceno.Měli byste se třikrát velmi rychle zatočit a pak uskočit.Démonu se zatočí hlava a spadne.Kvapně pak utečte co nejdál,aniž byste se otočili.
Tato pověra má dokonce svůj reálný základ.Pod opřenými předměty totiž logicky nebývá příliš bezpečno.Prkna nebo klády na vás mohou spadnout,stejně jako žebřík.V případě žebříku,na jehož vrcholu zrovna někdo pracuje,vám může na zádech skočit i něco jiného než zlý duch.Věřte proto pověrám a nebezpečné předměty raději obcházejte velkým obloukem.


La Gomera

20. května 2009 v 21:38 Zajimavá místa ve světě
Tam,kde voda přichází z deště....
Jméno ostrova je navýsost vznešené.Podle legendy totiž pochází z biblických časů,a sice od muže jménem Gomer,který byl vnukem známého Noema.Ostrov prý znali již vyhlášení králové starověké mořeplavby,tajemní Féničané.Určitě se pak o něm zmiňují antičtí autoři Plinius a Ptolemaios,ten ostrovu říkal Pluvialia,tedy ostrov bez řek,kde voda vždy přichází z deště.
Ostrov La Gomera leží od Tenerife na dohled.
To co vás přivítá je pusté.Pusté a vyprahlé.Nad hlavním městečkem ostrova San Sebastián de la Gomera se zdvihají úplně holé skály.Je těžko se věří,že tam někde nahoře nad těmito skalisky se úkrývá tolik zeleně,až je to k nevíře.
Ostrov,jemuž místní pro jeho tvar přezdívají Isla Redonda,tedy Kulatý ostrov.Zdejších 368 km čtverečních obývá pouhých 17 tisíc lidí.A přesto sem přijíždí hodně turistů,obvykle zde stráví jen pár hodin,obhlídnou dvě tři místa,a zase pryč.
Ideální místo pro ty,kdo chtějí uniknout davům.Žádná velká města,to hlavní je tady příroda.

Obrázek

19. května 2009 v 17:54 Soutěž,kvízy
Jen tak pro zajímavost,myslím,že každý z vás zná tento obrázek......víte?
Později napovím....

Tak koukám,že nikdo na to nepřišel a je to tak blízko....a možná každý z vás to má v pc:-)
Tak tady to je kopec,který bývá jako plocha v každým pc,vidíte je skutečný:-)

Pověsti z ptačí říše 2

18. května 2009 v 11:44 Zvířata
Káně
Kdysi bylo sucho a Panna Maria kázala,aby ptáci čistili studánky.Všichni uposlechli,jedině káně ne.Panna Maria řekla:,,Za trest budeš pít kalnou vodu."Od té doby káně létá po děšti a pije kalnou vodu.
Kukačka
Den Zvěstování Panny Marie u nás býval svěcen tak,že i ptáci museli odpočívat a nesměli do svých hnízd nic snášet.Když v ten den kukačka pilněji než jindy snášela,byla zlořečena,takže od té doby nenalézá nikdy pokoje,nemá ani vlastní hnízdo a žije o samotě.


Oceán

15. května 2009 v 20:38 O mě
Život je jako oceán,cokoliv špatného,nebo dobrého do něj vhodíme,se nám vrátí.......

CN tower-Telekomunikační věž

14. května 2009 v 13:07 Zajimavá místa ve světě

Telekomunikační věž v kanadském Torontu není jen nejvyšší věží světa,ale až do roku 2007 byla i nejvyšší stavbou vůbec.CN Tower byla zbudována v roce 1975 a stala se jednou z největších turistických atrakcí v Kanadě.Elegantní věž,která leží na severním břehu jezera Ontario,se dotýká nebes ve výšce 553,33 m.

Až do šedesátých let bylo Toronto městem s poměrně nízkou zástavbou,módní vlně výškových staveb však nakonec neodolalo.Díky novým mrakodrapům se nejen zcela změnilo místní panorama,ale zhoršil se i televizní příjem.S elegantím návrhem,jak tyto problémy vyřešit,přišli zástupci Kanadské národní železnice.Společnost se nabídla,že postaví nejvyšší budovu ve městě,která bude plnit funkci televizního vysílače a zároveň sloužit jako vyhlídka.S prací se začalo v roce 1973,kdy obří rýpadlo vyhloubilo základovou jámu o hloubce 15,5 m.Základy věže nesou celkovou váhu 130 000 tun,stavba si vyžádala celkem 40 000m krychlových betonu

Pokochat se pohledem na Toronto a jeho okolí lze z několika míst.Veřejně přístupná jsou dvě patra věže,spodní Sky Pod (346 m )a horní vyhlídka Space Deck (446,5 m),která v jasných dnech nabízí výhled až do 65 kilometrů vzdáleného okolí.Velkou atrakcí pro turisty je i otáčivá restaurace 360 The Restaurant,na kterou se lze dostat průhledným výtahem.
Každoročně věž navštíví kolem dvou milionů návštevníků.

Limone

13. května 2009 v 15:53 Zajimavá místa ve světě
Celé věky žili obyvatelé severoitalské obce Limone odříznuti od okolního světa Gardským jezerem a úzkými,těžko schůdnými cestičkami mezi skalami.
Název Limone nepochází,jak by se dalo předpokládat,od slova limone-italsky citron,ale z latinského limes-hranice.
Obec totiž leží na hranici mezi provincemi Brescia a Trento a je nejsevernější místem,kde se ještě odpradávna díky mimořádnému mírnému podnebí pěstovaly citrusy a olivy.
Typickou potravou pro obyvatele,kterých tu dnes žije asi devět set byly vždy ryby z jezera,které je považováno za nejčistší v Evropě.Kromě toho pochopitelně na jídelníčku nechyběly ani citrony.Místní o své stravě hovoří dokonce jako o dietě a právě díky ní se dožívají vysokého věku.
Z Limony pochází i Daniel Comboni,misionář v Africe,kterého papež Jan Pavel II.prohlásil za svatého.Místní jsou něj hrdí a postavili mu pomník.
Milují svou obec i jezero,které stále přináší dostatek ryb.


Duha

11. května 2009 v 17:10 Počasí
Ta překrásná duha,kterou často pozorujeme během lijáku,vzniká v důsledku lámání a zrcadlení slunečního svitu v dešťových kapkách.Všechny barvy duhy,červená,oranžová,zelená,žlutá,modrá,fialová,jsou vidět pouze zřídka.
Každý jistě zná tu povídačku,že na tom místě,kde duha padá k zemi,je zakopán hrnec zlata.
Neexistuje příliš mnoho předpovědí,které by byly spojeny s tímto přírodním úkazem.Snad proto,že duha je znakem proměnlivého počasí.
Přesto je i duha někdy vítaná.
Anglické přísloví tvrdí,že večerní duha je pro námořníka dobrým znamením,ale ranní duha varováním.

Valtice

9. května 2009 v 17:05 České hrady a zámky
Jižní Morava
Město vína Valtice
Náměstí

Kostel- Nanebevzetí Panny Marie
Zámek Valtice
Zámecký park