Červen 2009

Reflexy

30. června 2009 v 16:00 Hudba

1000 ostrovů

29. června 2009 v 13:57 Zajimavá místa ve světě
Název je doslova a do písmene správný,protože území ležící na kanadsko-americké hranici,táhnoucí se od severovýchodního okraje Ontarijského jezera asi 80 km dolů po proudu řeky sv.Vavřince směrem ke Kingstone,je poseto asi 1800 ostrovy,ostrůvky či skalisky.
Celá oblast 1000 Islands je dnes vyhledávanou a populární rekreační oblastí,kam se sjíždí nejen turisté,ale také jachtaři a rybáři.
Prostě pohoda,klid....

Šanghaj

28. června 2009 v 10:44 Zajimavá místa ve světě
Šanghaj je největší čínské město a jedno z nejlidnatějších světových sídel.
Metropole rozkládající se na východě asijské velmoci u ústí řeky Jang-c-ťiang je domovem pro více než dvacet milionů lidí.
Šanghaj byla původně rybářskou osadou a ještě později městem,v němž se soustředil textilní průmysl.Díky vhodné poloze její význam během 19.století rostl a zcela zásadní zlom zaznamenala Nankingská smlouva 1842,která Šanghaji umožnila provozovat obchod se zahraničím.Metropole rozkvetla coby centrum obchodu mezi východem a západem a ve 30.letech minulého století se stala multinárodním finančním a obchodním uzlem.
Kromě nepochybného ekonomického významu má město i renomé turisticky přitažlivé destinace s mnoha historickými budovami a živou kulturou.Navíc je i logicky nejvýstavnějším městem jedné z nejrychleji rostoucích světových ekonomik.
Zas další den,naše loď oceány brázdí,
mizí ta zem.
Krásnej ráj,aspoň chvíli,jen krátkou jsem byl,
volný jak pták.
Jak rád,bych stebou teď zůstal,
já vím,já vím,že poplujem zas dál.
Přístaviště,kde bych zakotvil,neplul už dál.
Jen oceán se na můj vzdech lhostejně dívá.
Slunce k obzoru rychle se sklání.
Dál vzpomínám.....
Jednou snad vrátím se tam,
budu konečně normálně žít.
Já,musím dál plout,i když tak rád bych zůstal...

Thalion and Michael Kiske - The encounter

25. června 2009 v 18:01 Hudba
Krásný poslech....

Twin Peaks

24. června 2009 v 18:06 Zajimavá místa ve světě
Kdo by neznal kultovní seriál městečko Twin Peaks,městečko skutečně existuje...

Kozákov

23. června 2009 v 12:47 Tajemná místa v Čr
Hora plná drahokamů
Nejvyšším vrcholem malebného Českého ráje a jedním z jeho symbolů je majestátní hora Kozákov,dosahující nadmořské výšky 744 m.V obecném povědomí je známá jako naležiště drahých kamenů,především achátů,jaspicsů,ametystů a křišťálů.
Vyprávělo se,že když tady pasáček hodil po krávě kamenem,měl tento kámen často věrší cenu než celé stádo.Ostatně i samo jméno Kozákov dostal pry vrch po koze,která jeden takový drahokam vyrýpla kopýtkem.
V západním svahu Kozákova leží studánka Radostná.Její voda je lahodná.Ne vždy však dělala lidem jenom radost.Bývali doby,kdy obyvatelům v okolí komplikovaly život neobvyklé rozmary počasí.Z ničeho nic se nebe zatáhlo a přihnala se prudká bouře s krupobitím,které ničilo úrodu na chudých kamenitých políčkách.Bouřky se opakovaly s neúprosnou pravidelností.Zvláštní však bylo,že si vybíraly pouze jedinou oblast.Všude bylo nebe modré jako šmolka,slunce se usmívalo nad krajem,ale Kozákov,pole a chalupy na jeho svazích zahalovala černá mračna,ve kterých se to mlelo jako v pekelné mlýnici a na zemi pak po takovém řádění zůstávala jenom spoušť.Byla to záhada všech záhad,o jejíž rozluštění se postarala náhoda.Jistý chalupník se jednou vydal do lesa.Bylo parné léto,trápila ho žízeň a tak odbočil k blízké studánce.Vtom však zaslechl hlasy-burácely jako vichřice a už jen pouhý jejich zvuk vyvolával mrazení.Přikrčil se za keř a dával pozor,co se bude dít.Ke studánce se přihnali tři obři-chlapi jako dubiska,ruce jak lopaty.Sklonili se nad studánkou a začali do ní foukat.Jejich dech byl mrazivý,a tak vodní hladina v mžiku zamrzla a změnila se led.Ten pak obřirozlámali a rozdupali,ledovou tříšť nabírali do rukou a vyhazovali rovnou do oblak.Jak rychle přišli,tak i odešli.Chalupník se pustil po jejich stopách,které ho po chvíli přivedly až ke skalám zvaným Drábovka v lese pod Kozákovem.Tady v temných slujích,obři bydleli.Zvídavý muž se otočil,a co mu síli stačily,pádil k domovu.Sotva vyšel z lesa,nebe se zatáhlo,začalo hřmít a blýskat se,na zem se lily proudy vody a s nimi kroupy,velké jak holubí vejce.Lidé začali usilovně přemýšlet,jak řádění ledových mužů zabránit.Nakonec pověsili na strom nad studánkou obrázek Panny Marie Radostné-a bouře s krupobitím rázem ustaly.Zlé síly ztratili svou moc,obři se už k prameni neodvážili a brzy se prý z kraje odstěhovali nadobro.
Někdo však tvrdí,že to není tak úplně pravda,že se dodnes schovávají ve skalním labyrintu a ještě občas si tu zařádí.V létě tu čas od času bouří,někdy padají i kroupy.
Mohou za to ještě ledoví muži?

Minulost na obloze

22. června 2009 v 20:18 Záhady a tajemno kolem nás
Světlo z hvězd k nám putuje milion let,souhvězdí,která nyní pozorujeme už neexistuje....
Znamená to,že na obloze vidíme minulost.
Světlo z některých galaxií k nám putuje i 10 miliard let.
Je pravděpodobné,že mezitím létavice mění svou polohu,nebo dokonce vybuchují.Zaniká zrovna v tuto chvíli některá část vesmíru?Pakliže ano,dozvíme se to nejspíš se zpožděním-až k nám z odlehlých končin přisviští světelné paprsky.

Plumlovský zámek

21. června 2009 v 19:05 České hrady a zámky

Ač to není zámek jak z pohádky,své kouzlo,a tajemství určitě má.

Pavol Habera

19. června 2009 v 10:59 Hudba

Pohled do Severní Koreje 1část

18. června 2009 v 11:08 World report
Vítejte v docela jiném uzavřeném světe,v duchu Sovětského svazu čtyřicátých,padesátých let...
Tento pomník je symbolem:práce,rolník a symbol inteligence.

Budova,která odděluje sever od Jižní Koreje.V popředí kasárny Sev.Koreji.
Tak tohle je vchod do metra
I v Sev.Koreji mají ve škole,učebnu s počítači,a zda i internet jsem se nedozvěděl....
Žákyně z prvního stupně
Pohled na město
V městě nejsou semafory,jsou tam však tyto dámy,které ukazují jízdu

Koala

17. června 2009 v 11:37 Zvířata
Stráví celý život na vysokých stromech.Ve dne sedí zaklesnutá ve větvích.Šplhá díky ostrým drápkům.Krátkou vzdálenost umí i přeskočit.
Na zem slézá,jen když potřebuje na další strom.Velmi dobře plave.
Samci jsou dospělí ve 3-4 letech,samice o rok dříve.
Mládě se osamostatňuje po 18 měsících,kdy už váží 3,5 kg.Dospělý samec pak má přes deset kilogramů,samice přes osm kilo.
Koala nepotřebuje pít,stačí jí voda z potravy.
Kromě zdivočelých psů nemá nepřátele,dožívá se 15 až 20 let.
Přes milý zjev ale není žádný mazlík,koaly jsou poměrně nesnášenlivé i k sobě navzájem.

Krajina v Evropě letadlem

16. června 2009 v 15:09 Zajimavá místa ve světě
Není u nás v Evropě krásně?Hezky se proletíme....

Sunstorm - Arms Of Love

15. června 2009 v 14:30 Hudba

Krásný poslech....

Bora Bora

14. června 2009 v 15:01 Zajimavá místa ve světě
Ostrov Bora-Bora leží v jižním Pacifiku ve skupině ostrovů Francouzské Polynesie,jež jsou pozůstatkem sopečné činnosti.
Ostrov je vzdálen asi 280 km severozápadně od Tahiti,největšího ostrova skupiny.
Bora-Bora s rozlohou 39 km čtverečních je obklopen prstencem korálových ostrovů,ostrůvků a ůtesů a je porostlý džungli na deštivých svazích.
Pobřeží dominují kokosové palmy,vhlkým údolím zase mohutné kaštanovníky a horské stráně oplývají banánovníky.

Auto za milion dolarů

12. června 2009 v 18:23 Kuriozity a zajimavosti
Autíčko za jeden milion dolarů.....

Hrom a Blesk

11. června 2009 v 13:06 Počasí
Hrom a blesk jsou námětem mnohých legend.Podle starých Řeků vrhal blesky na zem Jupiter.
Germánci tvrdili,že bůh Thor se projíždí ve svém kočáře.
Tradovalo se,že při bouřce je třeba zakrýt zrcadla hadrem a pověsit v domě měděnou minci.Vyplatilo se i hodit do otevřeného ohně čerstvě nařezané zelené větve.Silný kouř prý zabrání,aby do domu uhodil blesk.I jmelí či rudý korál prý mohou odvrátit nebezpečí.Navíc,tu a tam převládala i víra,že do člověka blesk neuhodí,pokud má u sebe kopřivu.
Některé lidové říkanky tvrdily,že úkryt pod dubem není dobrý,ale buk prý ochrání.To je však pouhé zdání.Toto přesvědčení možná vzniklo proto,že na kůře buku blesk nezanechává žádné stopy,zatímco na kůře dubu ano.
Pod stromem se však nikdy neschovávejte!Ani tehdy,visí-li na něm jmelí!


Oceán

9. června 2009 v 19:15 Kuriozity a zajimavosti
Život je jako oceán,cokoliv špatného nebo dobrého,do něj vhodíme,se nám vrátí.....

Yorkshire

8. června 2009 v 17:20 Zajimavá místa ve světě
......zahleděl jsem se k ústí údolí,kde se kopce rozdělovaly a odhalovaly prostor nížinné pláně.Patřil jsem na nekonečnost světlounké zeleně,na nazlátlý porost,na tmavé skvrny lesa a stříbřitou zeleň pastvin.A zjistil jsem,že to pozoruji právě tak hladově jako poprvé,tu scénu,která tak často naplnila mé srdce štestím,tu rozlehlou,čistou tvář Yorkshiru.
Průmyslová revoluce změnila tvář severní Anglie více než kterékoli další části země.Neznalci je dodnes považována za jednotvárnou průmyslovou zónu.
Přitom tento region není zdaleka stereotypní.Pouhé dvě hodinky na sever od průmyslových měst Liverpoolu,Manchesteru či Sheffieldu se návštevníci dostanou z šedi do kraje se zcela odlišnou historií,kulturou i topogafií.
Do kraje neuhlazených kopců s bílými tečkami pasoucích se ovcí,zelenavých údolí,do kraje,kde pastviny jsou rozkrájeny v pravidelné útvary kamennými zídkami a křišťálově čisté řeky přemílány pěnivými vodopády.

David Sutor

7. června 2009 v 15:56 Záhady a tajemno kolem nás
Jednoho večera v prosinci roku 1728 pracoval skotský sedlák Wiliam Sutor se svou čeladkou na poli.Najednou zaslechli strašlivý nářek a zdálo se jim,že zahlédli jakéhosi tmavošedého psa.Asi o měsíc později byl Wiliam sám,když na stejném místě spatřil onoho psa znovu.Objevil se pak ještě v prosinci roku 1729,v červnu roku 1730 a poslední pondělí a úterý v listopadu téhož roku,po obakrát večer.
Další sobotu večer pak pes přiběhl k Wiliamovi,když byl právě u ohrady s ovcemi,a oslovil ho,,Přijď za půl hodiny na to místo,kdes mě už několikrát viděl"Jakmile tam Wiliam dorazil,pes se skutečně objevil.Sedlák se ho zeptal,,Ve jménu Boha a Ježíše Krista,proč mě pořád obtěžuješ?Co jsi zač?Zvíře odpovědělo,že je David Sutor,bratr George Sutona.
Před pětatřiceti lety prý v jednom křoví poblíž blízké cesty někoho zabil.Wiliam řekl,,David Sutor byl člověk,ale ty se objevuješ v podobě psa"Zjevení mu sdělilo:,,Zabil jsem ho tak,že jsem na něj poštval psa,a ten ho zadávil.Proto se musím objevovat jako pes.Prosím tě,abys pohřbil jeho kosti.
Zpráva o tom podivném setkání dospěla k uším dvou místním statkářů,kteří se ty pozůstatky pokoušeli najít,ale bez úspěchu.Druhého prosince kolem půlnoci přiběhl ten pes k Wiliamovým dveřím a vyzval ho:,,Vydej se hledat sám,najdeš ty kosti na kraji uschlého křoviska".
Příštího dne Wiliam,v doprovodu svého bratra Jamese a dalších asi čtyřiceti či padesáti lidí,to křoví skutečně našel,kosti vykopal,a pohřbil je na hřbitově v Brair.Několik místních si vzpomělo na Davida Sutora,vojáka,který odtamtud asi před pětatřiceti lety odešel někam do ciziny.
Zjevení vysvětlilo,proč se vyskytuje v podobě psa,ale v Británii se kdysi obecně věřilo,že nepokojní duchové nehodných lidí se často vracejí na svět v podobě nějakého strašidelného zvířete.Tento pes představoval typického,,cílevědomého"ducha s posláním-v tomto případě se snažil vykoupit z viny tím,že se postará,aby jeho oběť pochovali do posvěcené půdy.Napravil tak špatnost,které se kdysi v lidské podobě dopustil,a proto se pes jménem David Sutor potom už nikdy neobjevil.