Červenec 2009

Mont Saint Michael

30. července 2009 v 18:07 Záhady a tajemno kolem nás
Tyčí se nad mořem jako by sem vůbec nepatřila.Přibližně deset kilometrů severně od Pontorsonu na hranicích francouzské Bretaně a Normandie vyčnívá z modravých vod žulová skála,jež vypadá nejen dominantně,ale také náležitě mysticky.Není proto divu,že zde už starověké kmeny provádějí různé magické rituály.Toto místo je pro magii jako stvořené.Je to také důvod,proč nikdy nepodlehlo nepřátelům.
Nejprve si 80 metrů vysoký kopec oblíbí pravěcí lidé.budují na něm své hrobky,a kamenné svatyně.Pak si toto místo zamilují Galové,kteří v 6.století př.n.l.zdejší posvátný areál dál rozšiřují.Traduje se,že se už v té době na hoře odehrávají podivné obřady.
Během stoleté války mezi Francii a Anglií (1337-1453) musí dlouhou dobu vzdorovat hned několika dlouhým obléháním.Z bezvýchodné situace přesto pokaždé vychází vítězně.
Může za to pouze kvalita hradeb,nebo snad nějaká stará magická ochrana?
Co chrání archanděl michael?
Všude kde dochází k boji dobra se zlem-nebe pekla,se objevuje postava Archanděla Michaela.Není se co divit.Sv.Michael je vnímán jako velitel Armády Boží.
Církevní památky zasvěcené archandělu Michaelovi vznikají zpravidla na místech kde bylo zapotřebí nejvyšší náboženské síly.Platí to pro mnoho pohanských a magických památek v západní Evropě,zejména pak ve Francii.
U nás je například svatému Michaelu zasvěcena kaple na hradu Houska,kde má údajně hlídat bránu do pekla.


Lipsko

27. července 2009 v 11:06 Zajimavá místa ve světě
Lipsko /Leipzig/ je jedno z nejživějších měst Německa.
Lipsko je jedinečné,slučuje tradici a pokrok,starou saskou dobrosrdečnost a high-tech byznys,klasickou kulturu a avantgaru.
Tady vaje vítr Lipské svobody.Ideálním výchozím bodem je nádherné centrum,staré měšťanské domy,historické pasáže,gotika,renesance,doba kolem roku 1870 a moderna na jednom kilometru čtverečným vyprávějí svou téměř tisíc let starou historii.
Lipsko je historické město a už ode dávna přitahovala velké osobnosti.Byl tu Napoleon,Schiller,Goethe....
V říjnu 1813 se před hradbami Lipska spojili národy utlačované Napoleonem.V bitvě národů bojovalo Rakousko,Prusko,Rusko a Švédsko proti napoleonské armádě.Bitvy se zúčastnilo přes 500.000 vojáků,čímž byla od té doby největší bitvou v dějinách světa-a rozhodujícím zvratem v osvobozovacím boji proti nadvládě Napoleona.

Tanečníci a Tanečnice v létě

25. července 2009 v 15:05 Kuriozity a zajimavosti
Vzpomínáte jak jsem v zimě na svých cestách necestách narazil na stromy,které tančí?Podíval jsem se na ně opět,a tančí tam stále,i v horkých dnech....

Hotel Kaskáda

23. července 2009 v 21:02 World report
Kaskáda (dříve Voroněž) sloužila jako rekreační a školící středisko pro členy dnes již neexistující mládežnické organizace Socialistický svaz mládeže (zkráceně SSM), která působila v letech 1970 - 89. Po sametové revoluci dne 17.11.1989, kdy došlo k definitivnímu pádu totalitního režimu, byl SSM zrušen. Všechen majetek organizace byl převeden na Fond dětí a mládeže. Ten je momentálně v likvidačním řízení, neboť se získaným majetkem nenakládal tak, jak nařizoval stát. Místo toho, aby zajistil další využívání nemovitostí, je pronajímal soukromým firmám za ceny nevýhodné pro stát a peníze z pronájmů využíval pro svůj vlastní prospěch. Kaskádu získala kontroverzní společnost Pilates s r.o., která shodou náhod vznikla krátce před výběrovým řízením a její jednatel není vůbec k zastižení.
Stavební úřad v Luhačovicích sice nařídil před několika lety demolici zdevastovaného objektu, ale Fond se proti tomuto rozhodnutí z neznámých důvodů odvolal a demolice tak musela být zrušena. Obec Pozlovice, na jejímž katastrálním území se Kaskáda nachází, se ji prozatím neúspěšně snaží získat do svého majetku a vleklý problém tím jednou provždy vyřešit.
Opuštěné rekreační středisko chátrá už přes šestnáct let a jeho stav je s přibývajícími lety čím dál horší. Celý objekt byl alespoň zabezpečen proti vniknutí třetích osob, ale i přesto si bezdomovci a vandalové našli cestu dovnitř, aby objekt dál permanentně ničili a uváděli jej do stále horšího stavu.
Jednoduše řečeno - nebýt zpronevěřování státních peněz a neprůhledných transakcí s majetkem SSM, rekreační středisko Kaskáda by nepochybně mohlo dodnes dál sloužit svému účelu.

Děkuji Milanovi Šímovi,za fotky a článek

Therion - Seawinds

21. července 2009 v 16:50 Hudba

Fort XVII - Křelov

19. července 2009 v 21:05 Kuriozity a zajimavosti
Pevnost je jednou z nejzachovalejších součástí císařského systému opevnění města Olomouce, jejíž historie sahá až do roku 1851, kdy staveniště návštěvou poctil císař Franc Josef I. a ruský car Mikuláš. Jedná se o fort pernamentního charakteru vystavěný mezi lety 1850 a 1854 podle projektu ženijního ředitele a vrchního projektanta fortové pevnosti Olomouc Juliuse von Wurmba. Dekorativní provedení hlavního vstupu do objektu je řešeno ve stylu anglické neogotiky windsorského typu. Areál má rozlohu cca 60 000 m² a je zapsán jako nemovitá kulturní památka České republiky.
Hlavním obranným těžištěm tohoto objektu je mohutný zemní val, na němž byla mezi zemními násypy rozmístěna těžká dělostřelecká výzbroj. Jeho vnější zpevněná strana tvořila současně eskarpu příkopu, vnitřek je naopak opatřen kasematami pro ukrytí obránců a bezpečné uložení zásob.
Za hlavním bojovým postavením se v centru fortu nachází tzv. středový podkovovitý reduit, uzavřený malým nádvořím a plochou zadní stěnou, z níž vystupuje šíjová kaponiéra na obranu příkopu před týlovou stranou fortu. Reduit sloužil jako ubytovací zařízení a v případě obležení nepřítelem byl posledním místem odporu. Podle dobové dokumentace byla cena fortu vyčíslena na 284 020 zlatých a 16 krejcarů
A možná tady spatříte i něco tajemného.....

Střípky z cest

18. července 2009 v 14:03
Já chci s tebou být, sám a bez lidí.
Jenom jednou chci tě mít.
Opuštěný náměstí...

Kostel podobný ,stylem těm na Islandu
Speciální fotečka pro Dášu
Nejkrásnější na světě nejsou věci,ale okamžiky.....

Guinness

13. července 2009 v 11:20 World report
Pokud Arthuru Guinnesovi něco chybělo pak to rozhodně nebylo sebevědomí.V roce 1751 získal pivovar v St.James Gate,o osm let později založil vlastní firmu a pozemky v centru Dublinu si pronajal na devět tisíc let.
Guinness se dnes pije ve 150 zemích.Za své rozšíření vděčí zejména tomu,že v dobách jeho vzniku bylo Irsko součástí britské koruny,největší světové koloniální mocností.V britských državách se také toto pivo uchytilo nejdříve,přestože se svým charakterem naprosto nehodí např.do klimaticky velmi teplých oblastí.
K výrobě kvalitního moku jsou nezbytné kvalitní suroviny,a proto se chmel dováží z Čech.
Když do Dublinu tak jedině na pivo Guinness.......

Fotky z kosmu

11. července 2009 v 10:08 Kuriozity a zajimavosti
Opravdu nádherné fotografie z kosmu,že by nás takto viděli mimozemštané?
A kdo má alespoň trošku závrátě z výšky,tak nedoporučuji....

Moudro

9. července 2009 v 10:24 Moudra
Jednoho muže zastihla povodeň,a jak voda stoupala,vylezl na střechu svého domu a čekal na záchranáře.
Jel kolem člověk na motorovém člunu a povídá,,skoč si sem,zachráním tě"
,,Ne díky",odpověděl muž na střeše,,Můj pán mě zachrání".Jenže voda pořád stoupala.
O několik minut později přelétlo muži nad hlavou letadlo a pilot spustil dolů lano.,,Ne díky"zavolal muž na střeše.,,Můj pán mě zachrání".
Voda však vystoupila ještě výš a nakonec zatopila i střechu,a muž se utopil.
Když se dostal do nebe,setkal se s Bohem.
,,Můj pane,proč jsi mě nezachránil?"zaúpěl.
,,Ty hlupáku",odpověděl mu Bůh.,,Vždyť jsem ti poslal člun a poslal jsem ti i letadlo".

Věci se dějí,události a okolnosti se sbíhají a my nemůžeme pokáždé pochopit jejich účel,ani vědět jestli nějaký mají.Ale můžeme přijímat zodpovědnost sami za sebe....

Dub

7. července 2009 v 19:08 Kuriozity a zajimavosti
Kouzlo staré doby
V minulosti jej uctívají hlavně keltší druidové,Řekové,Římané,a Germáni.
Vedle Evropy roste i v Americe a v Asii.
Až 45 metrů vysoký obr fascinuje svou nezranitelností a léčebnými účinky.Funguje jako dokonalý hromosvod:jeho kořeny dosahují stejné hloubky,jaké dosahuje výšky,a proto mu blesky,které svou výškou tolik přitahuje,většinou neublíží.
A když přijde hlad,dokáže se dub o řadu lidí postarat.Z jeho plodů,žaludů,si melou mouku,kterou pak použivají na výrobu polévek,kaše nebo chleba.

Idstein

6. července 2009 v 15:47 Zajimavá místa ve světě
Idstein malé útulné městečko asi s 25 000 tisíc obyvatel
Dominantou města je Hexentum (čarodějnická věž) 42 metrů vysoká z 12.století,nejstarší budovou města.Nikdy však zde nebyli čarodějnice vězněni,nicméně je zde na úpatí věže památní deska věnována těm,kteří byli obviněni z čarodějnictví.
Jádro starého města je malé,které se především vyznačuje mnoha bohatě zdobeníma,malovaníma budovami,většinou postavene v 1620-1626.
Město Idstein mě okouzlilo,a zařadilo se do míst,které bych chtěl určitě brzy navštívit.
Více naleznete tady-Město Idstein

Tour de France

4. července 2009 v 17:17 World report
Dnes 4 července začala v Monaku Tour de France,největší, a nejkrásnější cyklistický závod.

Měsíc Červenec

2. července 2009 v 12:18 Pranostiky
Červenec ( latinsky Iulius ) je sedmým měsícem roku.
Z hlediska pranostik je překvapivé,že tento prázdninový měsíc má nejméně měsíčních rčení z celého roku.Že by to bylo tím,že rolníci měli plné ruce práce s polními prácemi,a tak neměli čas zamýšlet se nad formulací povětrnostních pořekadel?
1.Červnence-Když dne ubývá,horka přibývá
-Co červenec neuvaří-srpen nedopeče.
-Když červenec pěkně hřeje,o vánocích se zima zaskvěje.
4.Červenec-Prší-li na Prokopa,shnije mandel i kopa.
-Déšť na Prokopa-zmokne každá kopa.
13.červenec-Sv.Markyta vede žence do žita
-Sv.Markyta hodila srp do žita
-Na Markétu obyčejně těžké bouřky přicházejí.
-Zapláče-li Markyta,bude deštů dosyta
18.Červenec-O Sv.Kamilu slunce má největší sílu
21.Července-Na Sv.Praxeda mlha zrána k zemi usedá
22.Července-Když prší na Sv.Magdalénu,vzroste obilí
-Je-li na Sv.Magdalénu vítr,jde dobře každý obchod
23.Července-Když prší o Apolináři,dlouho se z lesů paří.
24.Července-O Sv.Jakubě přicházejí silné bouře
-Pěkný den před Sv.Jakubem slibuje pěkné žně
-Kolik mračen na Jakuba,tolik v zimě sněha.
-Jakub bez deště-tuhá zima.
26.Července-Zvětšují na Sv.Annu mravenci své hromady,lze očekávati tuhou zimu
-Sv.Anna chladno zrána
31.Července-Od Sv.Ignaca-leto se obraca
-

July

1. července 2009 v 10:57 Kam kráčíš....

Každý člověk je samostatný svět.Není do něj jiné cesty než přes mosty lásky.

Each man is a separate world.There is no other way to reach it other than over the bridge of love.
Johann Wolfgang Goethe.