Prosinec 2009

Štastný Nový Rok 2010

29. prosince 2009 v 23:09 O mě
Všem milým návštevníkům mého blogu přeji krásný Nový Rok 2010.A splnění všech přání a snů...

Jdi za svým cílem,kdykoliv a kamkoliv.

Citáty

28. prosince 2009 v 11:15 Moudra
Jdi pomalu.Stejně vždycky dojdeš zase jen sám k sobě.
Východní moudrost.
Kdo stále hledí do nebe,nikdy neobjeví nic na zemi.
Přísloví afrického kmene Ewe.
Krása pomíjí,blbost je věčná.
Láska je věc,kterou lze mít,nikoliv vlastnit.
Jedinou nedokonalostí přírody je člověk
Nejít vpřed znamená jít zpět
Život každého člověka je pohádka

Uniklubi - Tuhka

26. prosince 2009 v 19:57 Hudba
Hezký poslech při dnešní tak trochu jiné hudby,mě se však líbí....


Počasí 25.prosince

25. prosince 2009 v 15:20 Počasí
Dnes druhý den vánoční to vypadá jak na Jaře,koukejte,i Ajdina se tomu díví:-)

Krásné Vánoční svátky

23. prosince 2009 v 9:38 O mě
Všem milým známým i neznámým návštevníkům mého Blogu přeji
Krásné prožití vánočních svátků,plné pohody,klidu,zdraví,lásky....
váš Zbyněk

Večerní zimní město

20. prosince 2009 v 18:50 česká města,městečka
Tak vypadá naše náměstí před vánocemi....je liduprázdné jen proto,že byla neděle a velká zima.

Vánoce ve světě

19. prosince 2009 v 12:37 World report
Vánoční čas klidu,míru,lásky a tajemství patří k nejkrásnějším svátkům celého roku.Není tomu tak od nepaměti,ba ani po celém světě stejně.Vánoční poslové přicházejí,přilétají,šplhají či se zavěšují různými cestami,na osobitých dopravních prostředcích,v odlišný čas a v jedinečných podobách.Od 6.prosince do 7.ledna však navštíví všechny hodné lidi.
Slavení Vánoc známe už od 4.století.Jako křesťanské svátky nahradily původní pohanské slavnosti zimního slunovratu.Říká se,že první jesličky měl František z Assisi ve 13.století.O tři století později se už vystavovaly betlémy v kostelích a v 18.stol.se přestěhovaly do domácností.Do Čech přišla tato tradice z Německa (Weihnachten-svatnoci).
Samozřejmě,že ne v každé zemi rozdává dárky dobrotivý Ježíšek.Do mnoha zemí Latinské Ameriky chodí Tři králové a v Itálii třeba zas lítá čarodějnice.
V Holandsku nacházejí děti dárky v dřeváčcích pod stromečkem.Podobně do bot,ale jen dobře vyčištěných,je ukládá duch Noel v Peru.Ten přichází nepozorován a komínem.Stejnou cestou se do domů dostává americký Santa Claus. Má nos jako třešinku,přijíždí na saních s rolničkami,které táhne osm sobů.Dárky schovává do punčochy pověšené na klice u dveřích,na krbové římse nebo za oknem.Také ruský Děda Mráz použivá saně.Cestuje až z daleké Čukotky a doprovází ho krásná Sněhurka v kožíšku ušitém z bílých hranostajů.
V Mexiku nahrazuje vánoční nadílku Pinata-veliký hliněný džbán na vodu ozdobený papírovým limcem a peřím.Připomíná tak trochu přejedeného páva.Děti do něj tlučou hůlkami a z jeho bříška padají dárky a cukroví.I ve Švýcarsku mají tajemného ,,Monsieura Chalande".Tohoto obrovského panáka plného dárků nacházejí děti za dveřmi pokoje.
V Norský otec Vánoc se obléká do červených kalhot,kožíšku,vysokých bot a čepičky lemované kožešinou.Má nos červený jako bambulku,neboť nikdy neodmítne skleničku,,pro zahřátí".Dárky schovává do dřeváků a často bývá doprovázen vánoční kozou.Pro tu mají děti vždy připravit lahůdku-nevymlácenou ovesnou slámu.
Dánský vánoční posel chystá vtipné překvapení,zabalené do mnoha krabic a papírů,které pranýřuje chyby obdarovaného.Ve Finsku zase roznáší dárky velký Ukko.Nosí dlouhé bílé vousy,vysokou čepičku s rolničkou a červený kabátek.Pomáhají mu pidimužíci v pláštěnkách lemovaných bílou kožešinkou.(Zlobivé děti prý odnášejí do svého ledového království).Švédský Ježíšek bere na sebe občas podobu vánočního kozla,který má rohy ozdobeny červenou stuhou.Ve Francii ukládá na krb nebo ke kamnům dárky dobrý vánoční duch jménem Noel.Svatý muž v Rumunsku,dříve nazývaný prostě hodný kmotříček,nosí nůši z proutí a klade dárky vedle jesliček nebo pod postel.V Itálii,zvláště na Sicílii.mívá pak podobu čarodějnice Befany.Není sice krásná,ale má obrovské srdce a pochopení pro lidské slabosti.Pod vánoční stromkem najdou děti téměř vždy i malé jesličky.

Ať jsou to kouzelní dědečci či ošklivé čarodějnice a ať dárky nacházíme pod stromečkey,v dřevácích nebo naditých bříškách,všude na světě skrývají Vánoce především štestí,lásku a harmonii.

Habánský poklad

17. prosince 2009 v 18:38 Záhady a tajemno kolem nás
Habáni neboli novokřtěnci přišli do českých zemí v 16.století.Tito lidé vytvářeli vlastní obce založené na hospodářské a sociální rovnosti.Provázela je pokora a pracovistost,prý neznali ani závist,zato znali mnohá řemesla-uměli pracovat se dřevem,stavěli mlýny,domy,mosty,vyráběli cihly,vařili pivo,slavná je habánská keramika.
Hlavně však tvrdili,že křest dětí není správný-pro vstup do církve by se člověk měl rozhodnout vědomě,tedy až v dospělosti.Proto se jim také říkalo novokřtěnci.
Po bitvě na bílé hoře ale docházelo k tuhé rekatolizaci,a protože kolonie novokřtěnců odmítla přestoupit na katolickou víru,byla nucena zemi opustit.Habáni zamířili na Slovensko a takřka s holýma rukama.S sebou si nesměli vzít žádný majetek,jen to,co měli na sobě,a trochu jídla.Když dorazili k Moravě,zdráhal se je převozník dopravit na druhý břeh.Habáni mu nabídli koš s jablky,ale takovou odměnu převozník nechtěl.Nakonec se ustrnul a vyhoštěnce přece jenom převezl.Ze slušnosti si také vzal několik jablíček.po čase dostal chuť na ovoce,do jednoho z jablek se zakousl a málem přišel o zub.V jablku se totiž ukrývalo několik zlaťáků.Teď teprve převozník litoval,že si nevzal celý koš.Habáni totiž v ovoci přece jenom zachránili alespoň zlomek svého bohatství.
Lidé pochopili.že habáni někde museli nechat velké poklady.Jako šikovní řemeslníci si dokázali hodně vydělat,vždyť v Lanžhotě měli hrnčíškou pec a pro zdejší keramiku jezdili zájemci i pěkně zdaleka.Vchod do sklepení,v němž je habánský poklad ukryt,je prý v domě čp...(nepovím,skutečně existuje).Odvážlivec,který by se pro cennosti vydal,musí o Vánocích během půlnoční mše vykopat ze sutin tajné dveře do sklepa.Pak ho ale čeká takřka peklo.Musí co nejrychleji proběhnout chodbou,přičemž ho provázejí všelijaké strašné zvuky,naříkaní a kvílení.Sám ale nesmí vydat ani hlásku.Na konci uličky hrůzy leží poklad,který ovšem hoří.Pokud se člověk dostane až sem,může si nabrat,co pobere,a utíkat zpátky.Ale že by se to v minulosti někomu povedlo,o tom pověsti nevyprávějí....

Největší psí závod na světě

16. prosince 2009 v 9:28 Kuriozity a zajimavosti
Aljaška má rarit a kuriozit mnoho,ale na prvním místě zřejmě budu Iditarodský mezinárodní závod psích spřezení,protože je jediný na světě.Jeho organizátoři tvrdí,že to je největší sportovní závod vůbec.Má neuvěřitelnou délku 1 600 kilometrů,vede z Anchorage přes opuštěné vnitrozemí a dvě horská pásma až do Nome v nejzápadnějším cípu Aljašky.
Závodníci musí překonat nejen obrovskou vzdálenost,ale také kruté mrazy aljašského vnitrozemí.Projedou několika časovými pásmy a desítkami kontrolních stanovišť s tajemně znějícími názvy Unalakleet,Shaktoolik,Koyuk....
Iditarodský závod vyžaduje od účastníků fyzickou zdatnost,pevnou vůli,vytrvalost,příprava může trvat i celá léta.
Neméně důležité je zabezpečení vlastního závodu.Po celé dlouhé trati je třeba vytvořit zásobovací body.Závodníci totiž vyjíždějí se zásobami jídla,nápojů a potravy pro psy na jeden den.Stanovit místa zásob není jednoduché,pečlivě se studují mapy,vyhodnocují zkušenosti z předchozích závodů.
Velice pečlivě se připravuje výstroj pro lidi i pro psí smečky.Vždyť rtuť teploměru během závodu klesá,hlavně ve vnitrozemí,na minus čtyřicet nebo i pětačtyřicet stupňů Celsia.
Závod je pojmenováný podle vesnice zlatokopů Iditarod,která na konci minulého století byla na cestě mezi Anchorage a Nome.První závod byl odstartován v roce 1973 na památku statečných mužů,kteří v roce 1925 dovezli se psím spřežením sérum proti záškrtu do Nome kde vypukla epidemie.
O vítězství soupeří někdy i stovky závodníků.Vítěz dostane tvrdě zasloužených padesát tisíc dolarů,závod je namáhavý a riskantní.Většina závodů se jede skoro potmě,na Aljašce je v tu dobu ještě dlouhá zimní noc.

Noční Praha

15. prosince 2009 v 11:49 česká města,městečka
Naše hlavní město Praha je opravdu na památky a místa nádherná.

Krakonoš

14. prosince 2009 v 9:06 Záhady a tajemno kolem nás
Naši předkové mu říkali Rýbrcoul,a není to jméno lichotivé.Prý je odvozeno od německých výrazů Rübe(řepa) a zahlen (počítat).To se před dávnými lety Krakonoš ucházel o princeznu z náchodského zámku.A protože námluvy byly pořád marné,unesl ji nakonec do svého sídla v hlubokých podzemních prostorách Sněžky.Tam dívku zahrnul přepychem.Krasavice ale s ničím nebyla spokojena,neustále vymýšlela nové a nové úkoly,bědovala,jak se jí stýská po přítelkyních.Krakonoš už to nemohl poslouchat,a tak jednoho dne přinesl z pole koš plný řepy.Podal ho dívce i se svojí kouzelnou holí:,,stačí se dotknout a řepa se promění v cokoliv podle tvého přání."Brzy bylo pod Sněžkou živo,usadil se tu celý sbor princezniných kamarádek a Krakonoš nosil stále nové řepy.Pořád to bylo málo.Nakonec si dívka přála poslední ,,maličkost",aby Krakonoš spočítal,kolik těch řep dohromady vůbec je.A zatímco počítal,děvče za pomocí kouzelné hole uniklo z horského panství do bezpečí.Ještě si stačilo na Krakonoše posměšně zavolat:,,Rýbecál,Řepočet...
Krakonoš se stal ochráncem spravedlivých a poctivých,nelítostný byl vůči lidem špatným a zlým.Také nesnáší,když někdo vstoupí do jeho zahrádky.Poctivé odmění a chamtivce trestá.Určitě je někde s námi,pozoruje naše kroky,a když je to nutné,zasáhne...

Nejkrásnější místa podle mě

13. prosince 2009 v 12:24 O mě
Dnes jsem si tady vybral své nej země,které patří do mých snů,a které bych chtěl procestovat.Říkám si,,Jdi za svým snem,kdykoliv a kamkoliv.
Island
Finsko
Irsko
Německo
Francie
Nový Zéland
Usa-Aljaška

Sonata artica -Shy

12. prosince 2009 v 9:34 Hudba
Můžu vidět,jak jsi krásná
Můžeš cítit mé oči na tobě,
jsem nesmělý a otáčím mou hlavu pryč.
Pracuješ pozdě v kavárně nočního města,
přesvědcuji sám sebe,že mě nemůžeš vidět,a doufám,že mě uvidíš.....


Souhvězdí Býka

9. prosince 2009 v 21:52 Vesmír
Lidé se na noční nebe dívají už po desítky tisíc let.Čím dále však jdeme proti proudu času,tím vzácnější jsou písemné i obrazové záznamy vztahující se k hvězdné obloze.
Mnohdy můžeme jen hádat,jak lidé nebe nad hlavou vnímali.Existují však i vyjímky a jedna z nich se nachází v jihozápadní Francii uvnitř jeskynního komplexu Lascaux.Na kamenných stěnách téměř mýtické jeskyně se dochovaly pravěké kresby zvířat,které sem nakreslili lidé žijící v obdobé mladšího paleolitu před 16 000 roky.Mezi mnoha malbami lze nalézt i podobu býka,nad jehož hřbetem je vidět skupinu tmavých teček.I když to není na první pohled zřejmé,jedná se pravděpodobně o jednu z nejstarších map noční oblohy.
I Antičtí astronomové viděli v této části nebe býka,ve kterého se proměnil Zeus,když chtěl unést krásnou Európu,dceru sídónského krále.Zeus se v býčí podobě vmísil do Európina stáda,a protože měl zlatavou srst,hravě na sebe strhnul Európinu pozornost.Európa si mladého býka osedlala,ale ten s ní na hřbetě utekl do moře a doplaval s ní až na ostrov Krétu.Právě proto je na hvězdných mapách zobrazena pouze horní polovina býkova těla,zbytek byl totiž pod vodou.

K2

8. prosince 2009 v 21:20
K2-Nesmlouvaný soupeř
Druhá nejvyšší hora světa se tyčí na hranici mezi Pakistánem a Čínou v pohoří Karákóram.Přestože ke K2 se svými 8 611 metry o více než 200 metrů nižší než nejvyšší hora světa Mount Everest,její relativní převýšení od úpatí na vrchol je větší.také svahy jsou strmější a obtížnější,a tak má K2 připsán největší počet nezdařených pokusů o výstup na vrchol ze všech osmitisícovek.Do srpna 2008 vrcholu dosáhlo 305 horolezců,nejméně 76 jich ale při pokusu o zdolání K2 nebo při sestupu z vrcholu zahynulo.Přestože má hora několik různých jmen,ve světě se nejvíc vžilo pojmenování,které ji přidělila expedice zkoumající oblast v 19.století.Vrcholy byly označeny K1 až K5,název K2 se jako jediný drží dodnes.

Vlak do Nice

7. prosince 2009 v 0:26 Hudba
Nádherná skladba,a nádherný text.

Mikuláš

5. prosince 2009 v 9:45 Kuriozity a zajimavosti
Večer před svátkem sv.Mikuláše chodil nadělovat dětem sv.Mikuláš doprovázený andělem a zpravidla dvěma čerty.
Symbolické doprovázení Mikuláše andělem a čertem představuje symboly dobra a zla.
Sv.Mikuláš a jeho pomocníci ve světě.
Mikulášké tradice se také liší místa od místa,to je nejvíc patrné při pohledu na postavy,které Mikuláše doprovází.
V Nizozemsku přichází Mikuláš na bílém koni Schimmel nebo Amerigo.
Ve Francii,Belgii,Lucembursku je Mikuláš doprovázen Oslem naloženého s košíky plné dobrot
Krambus je děsivý ďábel chodící v Rakousku a v Jižním Německu,je obvykle v řetězech aby dal najevo,že je pod kontrolou světce.
Peré Fouettard ve Francii je to zlý řezník,který byl navždy odsouzen doprovázet sv.Mikuláše

Přeji všem hezkého Mikuláše:-)

Vánoční pohlednice

3. prosince 2009 v 19:26 O mě
Jako každý rok dostávám krásné vánoční pohlednice,které vždy moc potěší,tady jsou ty nejkrásnější.

Měsíc Prosinec

2. prosince 2009 v 9:50 Pranostiky
Prosinec je dvanáctým měsícem roku.Ve starořímském kalendáři to byl měsíc desátý-december,toto označení pak v různých obměnách proniklo do většiny evropských jazyků.Český název posledního měsíce roku souvisí pravděpodobně se slovem ,,siný",prosinět (prosvítat)-prosincové dny jsou šedivé,bledé,často mlhavé,neboť slunce svítí v době kolem zimního slunovratu z celého roku nejslaběji.
1.Prosince-Když mráz na prvního prosince,vyschne nejedna studnice.
-O Sv.Edmundu Kampiáně ledový vítr fičí ze stráně.
4.Prosince-Sv.Barbora bývá naškrobená.
-Po sněhu Bára s Mikulášem šla
-O Sv.Barboře ležívá sníh na dvoře.
-Na Sv.Barboru saně do dvoru.
-Jaké počasí na Sv.Barboru,takové bývá celý advent.
-Když je Barborka ucouraná,bude Sv.Štepán na ledě.
6.Prosince-O Sv.Mikuláši často snížek práší.
-Po sněhu Bára s Mikulášem šla.
-Když na Mikuláše prší,zima lidi hodně zkruší.
13.Prosince-Když přijde Sv.Lucie,najde tu už zimu.
-Sv.Lucie ukazuje svou moc,neb nám dává nejdelší noc.
-Lucie noci upije (a dne nepřidá)
16.Prosince-O Sv.Albíně schovej se do síně.
-Závěj Sv.Albíny zaplavuje doliny.
21.Prosince-Na Sv.Tomáše nejdéle noc naše.
-Na Sv.Tomáše zima je naše
-O Sv.Tomáši meluzína straší.
23.Prosince-Sv.Viktorie obrázky na okna ryje.
24.Prosince-Na Adama Evu čekej oblevu.
-Jasná noc o štedrém dnu,mrazy lezou ke dnu.
-Je-li na Štedrý večer nebe hvězdnaté,bude rok úrodný.
-Padá-li na Štedrý den v noci sníh,urodí se hodně vína.
26.Prosince-Svítí-li na koledu v noci měsíc,bude ve stodole hojně obilí.
31.Prosince-Jak byl celý rok samá voda a bláto,na Silvestra nenapadne zlato.