Habánský poklad

17. prosince 2009 v 18:38 |  Záhady a tajemno kolem nás
Habáni neboli novokřtěnci přišli do českých zemí v 16.století.Tito lidé vytvářeli vlastní obce založené na hospodářské a sociální rovnosti.Provázela je pokora a pracovistost,prý neznali ani závist,zato znali mnohá řemesla-uměli pracovat se dřevem,stavěli mlýny,domy,mosty,vyráběli cihly,vařili pivo,slavná je habánská keramika.
Hlavně však tvrdili,že křest dětí není správný-pro vstup do církve by se člověk měl rozhodnout vědomě,tedy až v dospělosti.Proto se jim také říkalo novokřtěnci.
Po bitvě na bílé hoře ale docházelo k tuhé rekatolizaci,a protože kolonie novokřtěnců odmítla přestoupit na katolickou víru,byla nucena zemi opustit.Habáni zamířili na Slovensko a takřka s holýma rukama.S sebou si nesměli vzít žádný majetek,jen to,co měli na sobě,a trochu jídla.Když dorazili k Moravě,zdráhal se je převozník dopravit na druhý břeh.Habáni mu nabídli koš s jablky,ale takovou odměnu převozník nechtěl.Nakonec se ustrnul a vyhoštěnce přece jenom převezl.Ze slušnosti si také vzal několik jablíček.po čase dostal chuť na ovoce,do jednoho z jablek se zakousl a málem přišel o zub.V jablku se totiž ukrývalo několik zlaťáků.Teď teprve převozník litoval,že si nevzal celý koš.Habáni totiž v ovoci přece jenom zachránili alespoň zlomek svého bohatství.
Lidé pochopili.že habáni někde museli nechat velké poklady.Jako šikovní řemeslníci si dokázali hodně vydělat,vždyť v Lanžhotě měli hrnčíškou pec a pro zdejší keramiku jezdili zájemci i pěkně zdaleka.Vchod do sklepení,v němž je habánský poklad ukryt,je prý v domě čp...(nepovím,skutečně existuje).Odvážlivec,který by se pro cennosti vydal,musí o Vánocích během půlnoční mše vykopat ze sutin tajné dveře do sklepa.Pak ho ale čeká takřka peklo.Musí co nejrychleji proběhnout chodbou,přičemž ho provázejí všelijaké strašné zvuky,naříkaní a kvílení.Sám ale nesmí vydat ani hlásku.Na konci uličky hrůzy leží poklad,který ovšem hoří.Pokud se člověk dostane až sem,může si nabrat,co pobere,a utíkat zpátky.Ale že by se to v minulosti někomu povedlo,o tom pověsti nevyprávějí....
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 corly corly | Web | 17. prosince 2009 v 19:36 | Reagovat

To kvílení a zvuky bych možná ještě vydržela,ani hlásku bych snad nevydala a ruku do ohně...nevím,nevím,ale snad rychle bych to zvládla...,ale ta cesta zpět!!!!To by asi byla největší hrůza....to už se nepíše,co se tam děje!!!! [:tired:]  [:tired:] Tak já to radši přenechám někomu jinému.... ;-)
Ale ti Habáni byli hodní,tak by třeba nikomu nic neudělali...

2 Jarka Jarka | Web | 17. prosince 2009 v 20:03 | Reagovat

Ti Habáni se mi líbí, taky si myslím, že křtít malé děti nemá význam, že je třeba vědomě se sám rozhodnout. :-) Povídání o pokladu je zajímavé, ale i kdybys napsal číslo toho domu, neměla bych chuť pro něj běžet.  8-O A Zbynďo, ti Habáni byli nějací hodně statní? Vždyť do dneška se říká, velkým lidem, že jsou to habáni. ???

3 zbyněk zbyněk | Web | 17. prosince 2009 v 23:04 | Reagovat

Corly třeba poklad hlídájí ty,kteří zrovna nebyli moc hodní...
Jari,to číslo bych prozradil,ale co kdyby bylo těch odvážlivců nějak moc,a co potom ta rodina,která tam bydlí :-) asi by radost neměla :-D Nikde jsem se nedočetl že by byli nějak extra vysocí,to pojmenování asi není po nich,ale třeba se mýlím...

4 Eva* Eva* | Web | 18. prosince 2009 v 21:41 | Reagovat

Já bych se tou uličkou hrůzy za pokladem nevydala. Mně by stačilo jen zdravíčko a to se za peníze koupit nedá.
Zbyni, přeju pěkný zbytek večera.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama