Vánoce ve světě

19. prosince 2009 v 12:37 |  World report
Vánoční čas klidu,míru,lásky a tajemství patří k nejkrásnějším svátkům celého roku.Není tomu tak od nepaměti,ba ani po celém světě stejně.Vánoční poslové přicházejí,přilétají,šplhají či se zavěšují různými cestami,na osobitých dopravních prostředcích,v odlišný čas a v jedinečných podobách.Od 6.prosince do 7.ledna však navštíví všechny hodné lidi.
Slavení Vánoc známe už od 4.století.Jako křesťanské svátky nahradily původní pohanské slavnosti zimního slunovratu.Říká se,že první jesličky měl František z Assisi ve 13.století.O tři století později se už vystavovaly betlémy v kostelích a v 18.stol.se přestěhovaly do domácností.Do Čech přišla tato tradice z Německa (Weihnachten-svatnoci).
Samozřejmě,že ne v každé zemi rozdává dárky dobrotivý Ježíšek.Do mnoha zemí Latinské Ameriky chodí Tři králové a v Itálii třeba zas lítá čarodějnice.
V Holandsku nacházejí děti dárky v dřeváčcích pod stromečkem.Podobně do bot,ale jen dobře vyčištěných,je ukládá duch Noel v Peru.Ten přichází nepozorován a komínem.Stejnou cestou se do domů dostává americký Santa Claus. Má nos jako třešinku,přijíždí na saních s rolničkami,které táhne osm sobů.Dárky schovává do punčochy pověšené na klice u dveřích,na krbové římse nebo za oknem.Také ruský Děda Mráz použivá saně.Cestuje až z daleké Čukotky a doprovází ho krásná Sněhurka v kožíšku ušitém z bílých hranostajů.
V Mexiku nahrazuje vánoční nadílku Pinata-veliký hliněný džbán na vodu ozdobený papírovým limcem a peřím.Připomíná tak trochu přejedeného páva.Děti do něj tlučou hůlkami a z jeho bříška padají dárky a cukroví.I ve Švýcarsku mají tajemného ,,Monsieura Chalande".Tohoto obrovského panáka plného dárků nacházejí děti za dveřmi pokoje.
V Norský otec Vánoc se obléká do červených kalhot,kožíšku,vysokých bot a čepičky lemované kožešinou.Má nos červený jako bambulku,neboť nikdy neodmítne skleničku,,pro zahřátí".Dárky schovává do dřeváků a často bývá doprovázen vánoční kozou.Pro tu mají děti vždy připravit lahůdku-nevymlácenou ovesnou slámu.
Dánský vánoční posel chystá vtipné překvapení,zabalené do mnoha krabic a papírů,které pranýřuje chyby obdarovaného.Ve Finsku zase roznáší dárky velký Ukko.Nosí dlouhé bílé vousy,vysokou čepičku s rolničkou a červený kabátek.Pomáhají mu pidimužíci v pláštěnkách lemovaných bílou kožešinkou.(Zlobivé děti prý odnášejí do svého ledového království).Švédský Ježíšek bere na sebe občas podobu vánočního kozla,který má rohy ozdobeny červenou stuhou.Ve Francii ukládá na krb nebo ke kamnům dárky dobrý vánoční duch jménem Noel.Svatý muž v Rumunsku,dříve nazývaný prostě hodný kmotříček,nosí nůši z proutí a klade dárky vedle jesliček nebo pod postel.V Itálii,zvláště na Sicílii.mívá pak podobu čarodějnice Befany.Není sice krásná,ale má obrovské srdce a pochopení pro lidské slabosti.Pod vánoční stromkem najdou děti téměř vždy i malé jesličky.

Ať jsou to kouzelní dědečci či ošklivé čarodějnice a ať dárky nacházíme pod stromečkey,v dřevácích nebo naditých bříškách,všude na světě skrývají Vánoce především štestí,lásku a harmonii.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Jarka Jarka | Web | 19. prosince 2009 v 18:40 | Reagovat

To je nějakých dochů, dědů, panáků, poslů a svatých mužů, ale náš Ježíšek je stejně nejlepší. :-D
Taky jsem si všimla, že dřív těch dárků asi nebylo tolik jako dáváme dnes. Vždyť kolik se toho mohlo vejít do bot, dřeváků a punčoch? ??? Asi jsme ty vánoční svátky začali brát hodně materiálně a je to určitě škoda. :-(  :-)

2 corly corly | Web | 19. prosince 2009 v 22:19 | Reagovat

Zbyni,moc pěkné povídání a ten první obrázek je totálně kouzelný!!!! ;-) Je různých způsobů Vánoc a ty americké nebo dánské by mě moc nebavily.. :-) Ty naše jsou nej!I když určitě i ruské mají svoje kouzlo...a docela krásné je,že v jednu chvíli je na světě tolik rozzářených očí.... ;-)

3 Lena Lena | E-mail | Web | 20. prosince 2009 v 18:18 | Reagovat

Zbyni,moc děkuju za krásný dáreček s přáním.
Obrázky,které jsi sem dal jsou vážně kouzelné a povídání taky.
Přeju pěkný večer:-)

4 BettyeHahn29 BettyeHahn29 | E-mail | Web | 29. srpna 2012 v 16:19 | Reagovat

Following my investigation, thousands of persons all over the world get the <a href="http://goodfinance-blog.com/topics/personal-loans">personal loans</a> at good creditors. Hence, there's good possibilities to get a short term loan in any country.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama