Souhvězdí Persea

4. ledna 2010 v 12:46 |  Vesmír
Cesta na nebe byla Perseovi již od počátku přisouzena.Jak už to u antických reků bývá,měl z poloviny božský původ a jeho otcem nebyl nikdo jiný než všemocný vládce bohů Zeus.Perseova matka Danaé byla před početí svého syna uvězněna v podzemní kobce vlastním otcem,králem Akrisiosem z Argu.Akrisios k tomu měl poměrně pádný důvod,věštba totiž předpověděla,že zhyne rukou svého vnuka.Proto dceru raději ukryl před všemi případnými nápadníky.Rozvernému Diovi se však Danaé zželelo a rozhodnul se potěšit ji svou láskou.Protekl k Danaé v podobě zlatého deště a plodem této milostné návštevy byl právě Perseus.Rozzuřený král Akrisios uzavřel Persea i s Danaé do dřevěné truhly a nechal je vhodit do moře.Shodou štastných náhod ale oba dopluli až k pobřeží ostrova Serifu,kde je z moře vylovil bratr tamního krále Polydekta.
Na královském dvoře Perseus dospěl v mladého muže,ale jeho odvaha a chytrost způsobily,že král Polydektés v něm začal spatřovat soupeře,který by ho mohl snadno připravit o trůn.Polydekta navíc přitahovala Danaé,a chtěl tedy jejího syna odklidit z cesty.Uložil mu obtížný a velice nebezpečný úkol-zdolat Medúzu.Tato nestvůra byla jednou ze tří sester Gorgon,jako jediná však rozsévala smrt.Namísto vlasů měla hady a každý kdo se střetl s jejím pohledem,okamžitě zkameněl.
Perseus si sotva mohl představit nebezpečnejšího protivníka,ale jeho božská,,protekce"mu zajistila mocné pomocníky.Od Athény,bohyně války a moudrosti,dostal štít s lesklou čelní stranou.Posel bohů Hermes mu daroval meč,který nikdy neminul cíl,a nymfy mu věnovaly přilbu neviditelnosti a okřídelné sandály.
Takto vyzbrojen se vypravil na dlouhou cestu do říše Gorgon.Aby se vyhnul zkamenění,pohlížel na Medúzu pouze pomocí štítu,jehož lesklá strana fungovala jako zrcadlo.Navíc mohl díky okřídleným sandálům zaútočit shora.Useknul Medúze hlavu a chráněn přilbou neviditelnosti utekl i zbývajicím Gorgonám.Z krve Medúzy pak vyletěl okřídlený kůň Pegas (viz článek Souhvězdí Pegas)
Na nebi nalezneme Persea v pozici typického pro hrdinu.V jedné ruce třímá meč a ve druhé pevně svírá hlavu Medúzy.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Jarka Jarka | Web | 4. ledna 2010 v 13:56 | Reagovat

Když jsem byla malá, měli jsme doma krásně ilustrovanou knížku Řecké báje a pověsti, nevím kde ta knížka skončila, ale tvoje vyprávění mi ji připomnělo. Ty příběhy už se mi za ta léta hodně vykouřily z hlavy až na některé, zrovna na Persea a Medúzu si pamatuji.  :-)

2 zbyněk zbyněk | Web | 4. ledna 2010 v 22:23 | Reagovat

Jari,já si taky zrovna vzpoměl na film,souboj titánů(myslím,že se to tak jmenovalo...)Perseus tam s Medůzou bojoval...Tu knížku bych si klidně rád přečetl :-)

3 corly corly | 5. ledna 2010 v 20:42 | Reagovat

Ten film si taky pamatuju. :-) A určitě jsme Pegase a Persea potom hledali na obloze. :-D A ta neviditelnost je dobrá!!!! :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama