Únor 2010

Souhvězdí orion

25. února 2010 v 0:23 Vesmír
Orion,syn boha moří Poseidóna,dostal do vínku urostlý vzrůst,sílu i krásný vzhled.Jeho dar byl však i jeho prokletím.Ženy byly příčinou jeho oslepení i násilné smrti.

Na první pohled jsou hvězdy,které na nebi tvoří Orionovo tělo,sestaveny spíše do tvaru letícího motýla nebo přesýpacích hodin.
Souhvězdí Oriona znali už obyvatelé starověké Mezopotánie před šesti tisíci lety.Tehdy mu ale říkali Uru-anna,což znamená,,Světlo oblohy".V průběhu času pak z tohoto pojmenování vznikl součastný název Orion.Dle antické mytologie byl Orion,syn boha Poseidóna,vášnivým lovce,a milovníkem žen.
Je jasné,že tato kombinace působila především na něžné pohlaví.Orion prý byl navíc mimořádně urostlý,a když kráčel po mořském dně,měl hlavu vždy nad hladinou.
Mytický lamač dívčích srdcí to neměl v životě jednoduché a příznačné je,že za jeho problémy vždy stály ženy.
O první manželku Sídé přišel poté,co prohlásila,že je krásnější než bohyně Héra.To si Héra samozřejmě nenechala líbit a vyhnala Sídé do bezedné a temné podzemní propasti Tartaru,ze které v podstatě nebylo úniku.
Orion však rozhodně nehodlal zůstat sám.Po nějaké době propadl dívce Meropé,jejimž otcem byl král Oinopiónos z Chiu.Ten ovšem s vdáváním dcery otálel a Orion mučivé čekání na svou vyvolenou nevydržel.Posilněn vínem Meropé unesl a za to jej stihl snad až příliš krutý trest.Zhrzený otec toužil únosce potrestat a požádal o pomoc boha vína Dionýsa.Ten Oriona uspal a Oinopiónos bezmocného Oriona oslepil.
Zatímco běžný smrtelník by se ztrátou zraku přišel i o životní energii,Orion věděl,že podle věštby se mu má zrak navrátit.Putoval tedy na východ,kde jej ozářily paprsky vycházejícího Slunce a on opět spatřil svět kolem sebe.Jeho první myšlenka patřila pomstě.Při pronásledování lstivého krále se Orion dostal až na Krétu,a protože svého nepřítele nenašel,připojil se alespoń k bohyni lovu a zvěře Artemis.Tím se ovšem znovu začalo všechno komplikovat.Již při navrácením zraku uviděla Oriona bohyně ranních červánků Éós.Samozřejmě se do Oriona zamilovala,a to byl začátek jeho konce...
O příčinách jeho skonu ovšem existuje několik verzí.Nejčastěji se uvádí,že byl zastřelen lukem Artemis,která netrpěla konkurenci v podobě Éós.Mimo žárlivost se totiž objevuje i strach Artemis z toho,že by ji Orion mohl vyhubit všechnu zvěř.
A ve hře je ještě jedna verze.Podle ní byl Orion uštknul obřím štírem,kterého vyslala bohyně Héra,jež se cítila být chlubivým lovcem uražena.Nenávist Oriona a štíra se dokonce přenesla i na oblohu.Souhvězdí Oriona totiž zapadá ve chvíli,kdy se nad východem objevuje souhvězdí Štíra.

Karneval

23. února 2010 v 13:26 World report
Karneval,karneval
všude růže a šperky dam,
a hostů jako v Rotrdam.
Karneval,karneval,
dnes večer žádný nesmí stát opodál.....

Letošní začátek roku je ve znamení karnevalů.....

Benátky/Itálie/
Nice /Francie/
Laz Paz /Bolívie/
Toledo/Španělsko/
Makedonie
Německo
Rio de Janeiro /Brazílie/

Mogul rock

22. února 2010 v 13:51 Hudba

Hádanky nejen na dnešní den

21. února 2010 v 11:30 Soutěž,kvízy
Mám pro vás dvě hádanky:-)

Musíte si vybrat mezi třema místnosti,abyste se zachránili,jakou a proč?
1.Místnost je plná ohně kde zuří velký požár
2.Místnost je plná zločinců s plně nabitýma zbraněma
3.Místnost je plná lvů,kteří 3 roky nejedli
Která místnost bude pro vás bezpečná?Kde najdete místo,kde jsou silnice bez aut
lesy bez stromů
ulice bez lidí..........


Dokážete najít co se ukrývá v kůlně?
Najdete tady i druhého hudebníka?Eiffelova věž

19. února 2010 v 18:09 Zajimavá místa ve světě
Povím vám příběh....
Jednoho krásného dne se pod rukama známého architekta Gustava Eiffela zrodil nákres obrovské ocelové konstrukce.Návrh na svou dobu stejně tak odvážný jako fantastický.Eiffelovi bylo jasné,že jeho věž musí být ozdobou světové výstavy,a tak ji nabídl do Barcelony,na světovou výstavu v roce 1888.Tam však neuspěl.Španělům se ocelová konstrukce nezdála být dostatečně atraktivní a odmítli s ní ozdobit své město.Francouzi byli vstřícnější a dovolili Eiffelovi realizovat stavbu na Martových polích v centru Paříže,hned na další světové výstavě.Se stavbou se začalo již v roce 1887,nicméně se stále ozývalo příliš mnoho nespokojených hlasů.Eiffelova věž se ve své době měla stát nejvyšší stavbou světa a lidé nevěřili,že tak vysoká stavba může odolat větru.Gustav Eiffel na to s ledovým klidem odpověděl,že tvar věže byl navrhnut s ohledem na povětrnostní podmínky a je založen na dokonalých matematických výpočtech,které berou v potaz vítr i další vlivy okolí.
Stavba byla dokončena v roce 1889,sto let po Francouzské revoluci.Součástí stavebního plánu byl příslib snadné rozebratelnosti stavby.Věž měla původně stát pouze dvacet let,což částečně uspokojovalo odpůrce vysoké dámy z oceli.Jednim z nich byl i spisovatel Guy de Maupassant.Hanil stavbu,kde mohl,ale každý den obědval v jejim stínu.Traduje se,že na dotaz,proč obědvá pod nenáviděnou věží,odpovídal,že je to jediné místo v Paříži,odkud na onu,,nevkusnou" stavbu není vidět.O Eiffelovce napsal,že jde o ,,černý,obludný tovární komín a ďábelský podnik kotláře,posledlého velikášstvím".
Po dvaceti letech nebylo nakonec vyhověno původnímu plánu a věž směla zůstat.Tak vysoká konstrukce totiž dobře posloužila bombasticky se rozvíjející vědě.Vršek věže byl postupně obestavěn anténami.Eiffelovka byla též místem uskutečnění prvního rádiového spojení Paříž-New York.
Po válce už nikdo nechtěl věž zbořit.Stala se pařížskou ikonou,značkou města.Od roku 1889 ji navštívilo už přes 200 milionů turistů....

Iluze

17. února 2010 v 18:13 Soutěž,kvízy
Dlouho jsem tady neměl nějakou krásnou iluzi,napravuji to.
Tato iluze je kombinací mnoha obrazů....copak vidíte?

Festival citronů ve Francii

16. února 2010 v 17:18 World report
Každoročně v únoru se koná ve Francii Festival Citrónů,letos na téma film.

Taj Mahal

15. února 2010 v 10:28
Taj Mahal-Symbol věčné lásky
V roce 1631 zemřela při porodu svého čtrnáctého dítěte druhá manželka Mogulského panovníka Šáhdžahán I,muslimská perská princezna Mumtaz Mahal,která svého muže provázela na vojenském tažení.Panovník byl velmi zarmoucen smrtí své ženy,a tak se jí rozhodl postavit pomník tak dokonalý,aby alespoň z části dosahoval velikosti lásky k ní.A tak v roce 1632 započala stavba mauzolea,která nemá ve světě obdoby.
Stavba samotná trvala dvacet dva let a podílelo se na ní přes dvacet tisíc dělníků.Architekti byli přizváni z Persie,Turecka,ale i z Evropy,konkrétně z Benátek a Francie.Jméno hlavního stavitele impozantní stavby,která,,byla stvořena vášní a věčnou láskou",však není známo.Často se uvádí jméno íránského architekta Istada Usa.
Mauzoleum bylo pojmenováno zkráceninou jména princezny jako Taj Mahal,což v překladu znamená,,Královna paláce".
Pavol Habera

14. února 2010 v 10:20 Hudba


Olympijský Vancouver

12. února 2010 v 19:47 World report
Dnes 12.února začaly 21.zimní Olympijské Hry Vancouver 2010.
Olympijská vesnice

Vancouver

10. února 2010 v 19:35 Zajimavá místa ve světě
V pátek 12.února začínají zimní olympijské hry v Kanadském Vancouveru.
Představím vám trochu toto Kanadské město.
Historie Vancouveru sahá do roku 500 našeho letopočtu,kdy zdejší pobřežní oblast osídlili indiáni.Novodobou historii začal psát britský kapitán George Vancouver,který ji objevil v roce 1792.Bohatsví lesů samo vybízelo k založení pily a osady nazývané Granville.K tomu došlo v 70.letech 19.století.V roce 1866 vzniklo samosprávné město už pod názvem Vancouver,na paměť objevitele.
Vancouver má sice asi 550 000 obyvatel,ale v aglomeraci jich žijí více než 2 miliony,což z něj činí třetí největší město Kanady.
Opakovaně se umisťuje na předních místech žebříčků hodnotících města podle kvality života,stejně jako z hledista podmínek pro podnikání.

Cyklisté

9. února 2010 v 17:34 Úsměv
Jedou dva blázni na kolech na výlet.Je večer.
Kde budeme spát?povídá první.
V příkopě a přikryjem se kolem,povídá druhý.
Přikryjou se kolem a za chvíli ten první říká:Člověče,mně je hrozná zima.
Druhý si na něj posvítí baterkou a povídá:Bodejť by ne,troubo,vždyť ti chybí jeden drát.

Lenochod

8. února 2010 v 17:10 Zvířata
Lenochoda si obvykle spojujeme s neobvyklou leností,a právě pro jeho pomalý způsob života je velmi obtížné jej v přírodě zahlédnout.Tento zvláštní savec totiž tráví většinu života nehybně zavěšen na větvích deštných pralesů.
Pokud už se ocitne na zemi,pak se lenochod jen pomalu vleče pomocí delších a silnějších předních končetin a drápů.Dokonce i jeho metabolismus je pomalý,takže ani teplota zvířete není o mnoho vyšší než 30°C.
Pozoruhodné jsou však jeho plavecké schopnosti.
Život ve větvích je přizpůsobena také srst lenochoda.Vnější chlupy míří nahoru v opačném směru než u většiny savců,takže v typické lenochodí pozici směřují chlupy také dolů.Kromě roztočů,klíšťat a brouků v ní totiž žijí i řasy a dokonce i molům příbuzní motýlci.

Mys Horn

6. února 2010 v 20:23 Zajimavá místa ve světě
Obávaný mys
Na 55 stupních a 59 minutách jižní šířky a 67 stupních a 16 minutách západní délky se z moře tyčí asi sto padesát metrů vysoká skála,kterou poprvé obeplul v roce 1616 holandský mořeplavec Willem Schouten.
Mys Horn.Místo,které je dnes synonymem dobrodružstvím a romantikou opředených průkopnických plaveb z let dávno minulých,pojmenoval podle svého rodného města v Nizozemí.
Mys Horn je již čtyři staletí milován i nenáviděn námořníky z celého světa.
Hned několik faktorů činí z obeplutí mysu Horn velice riskantní záležitost.Silní vítr zvedající vlny,mořské proudy a nebezpečné srážky s ledovými krami.

Perito Moreno

4. února 2010 v 12:14 Zajimavá místa ve světě
Perito Moreno se nachází v jižní části národního parku Los Graciales (NP Ledovce),který se rozkládá na území o rozloze 4 459 km.Byl založen už roku 1937 a je jedním z nejstarších v Argentině.V roce 1981 byl navíc zapsán do seznamu chráněných přírodních oblastí UNESCO.
Čím je ledovec tak unikátní?Vždyť v Alpách či Skandinávii je k vidění ledovců celá řada a dá se k nim dojet třeba vlastním autem.Jedině Perito Moreno se však pojí s velmi pozoruhodným přírodním jevem.
Ledovec se neustále posouvá vpřed,a to rychlostí několika metrů za den.
Po celou dobu se okraje ledovce čas od času odlamují a předvádějí působivé divadlo-přímo před zraky přihlížejících diváků padají kusy ledu do vody.Často i ohromné ledové útesy se řítí ze 70metrové výšky čelní stěny ledovce do vody jezera.Pod vodou se skrývá dalších 140 metrů čela ledovce do hloubky.
Zatímco pozorování prolomení tunelu je otázkou velké náhody a někdy může být životu i nebezpečné,celoroční odlamování malých i větších kusů ledu je jedno z nejkrásnějších kratochvílí turistické Argentíny.

Kýchání

3. února 2010 v 10:07 Záhady a tajemno kolem nás
Ze starých dob se dochovalo mnoho pověr,jejichž skutečný smysl nám ovšem dnes uniká....
Přemýšleli jste někdy o tom,že kýchání může mít i hlubší význam?Pokud jste tomu doposud nevěnovali pozornost,tak zřejmě děláte velkou chybu.Třeba kýchnutí při pozdravu vám prý zaručeně přinese smůlu,takže si na to raději dávejte pozor.
Řekové například věřili,že kýchnutí je projevem božské moci.Už před staletími se podle kýchání dokonce věštilo (především v Řecku a v Říme) a tato tradice se později přenesla i k nám.
Vždy přitom bylo důležité sledovat,kdy,kde a kolikrát dotyčný kýchnul.Pokud k tomu došlo dopoledne nebo v poledne,věštilo to štestí.Kýchnutí po jídle už tak příznivé nebylo.Smůla vám hrozí v okamžiku,když si po kýchnutí neřeknete,,na zdraví".
Kdo kýchl v neděli třikráte,v pondělí jednou,dobře se mu dařilo po celý týden.
Jak vidno,je užitečné kýchání důkladně sledovat.Zejména si dejte pozor na to,co zrovna říkáte nebo na co zrovna myslíte,protože to se prý díky kýchnutí často vyplní!

Február 2

1. února 2010 v 7:53 Kam kráčíš....
Láska je líbezný květ, ale je třeba odvahy, abychom si jej šli utrhnout na kraj strašné propasti
Stendhal