Březen 2010

Mrakodrapy z celého světa

29. března 2010 v 19:47 World report
Burj-Khalifa v Dubaji,nejvyšší stavba na světě (828 m)
www.zbynkuv.blog.cz
Mezinárodní finanční centrum v Hong Kongu rozvinutý svět,88 pater.
www.zbynkuv.blog.cz
Tapei na Tchaj-wanu.Výška věže 508 metrů,více než 701 tisíc čtverečných metrů kancelářských ploch,zhruba 243 tisíc čtverečných metrů obchodních ploch a parkoviště pro více než 1800 vozidel.
www.zbynkuv.blog.cz
Petronas Towers,stavba dvouch 88 podlažních věží v Malajsii byla dokončena v roce 1998.Most spojuje budovy ve výšce 42 patra.
www.zbynkuv.blog.cz
Shanghai Jin Mao tower,jedna z nejvyšších budou v Číně.
www.zbynkuv.blog.cz
Willis Tower v Chicagu.Možná lépe známý jako Sears Tower,stavba byla přejmenována v roce 2009.Je nejvyšší budovou v Severní Americe,110 pater,výška 412 metrů.
www.zbynkuv.blog.cz
Shangai,World Financial Center.Čína
www.zbynkuv.blog.cz
Empire State Building,mrakodrap jenž se nachází na Manhattanu.V letech 1931-1972,před zahájení severní věže Světového obchodního centra,byla nejvyšší stavbou na světě.V roce 2001 kdy se zhroutily věže World Trade Centre,Empire State Building se opět stala nejvyšší budovou ,ale pouze v rozsahu New Yorku.
www.zbynkuv.blog.cz

Spánek

27. března 2010 v 11:32 Všeobecné nevědomosti
Ze soboty na neděli budeme spát o hodinu míň....
www.zbynkuv.blog.cz
Spánek...německý filosof Immanuel Kant jej řadí mezi tři věci,které Bůh daroval lidem k zahnání trampot ( hned vedle smíchu a naděje ).
I když mozek během spánku pracuje velmi intezivně,zbytek těla opravdu prochází stádiem odpočinku a regenerace.Několik studii například potvrdilo rychlejší hojení ran,lepší fungování imunitního systému a následnou vyšší svalovou výkonost.
Mozek v době spánku neodpočívá-naopak dochází k mnoha důležitým procesům.Nakolik mozek během spánku aktivně pracuje,dokazuje také fakt,že jsou sny velmi často spjaty s událostmi nebo myšlenkami předchozího dne a nejvíce pak doby těsně před usnutím.
Co se týče celkové doby denního spánku,jsou potřeby každého z nás značně rozličné.
Nejvíce spíme právě v období prvních let života.Průměrný novorozenec spí až 18 hodin denně a toto číslo se postupně snižuje.Průměrná doba spánku dospělého člověka je asi 6 až 8 hodin.
Ukázalo se,že průměrná délka spánku osob,které se dožívají nejvyššího věku,se pohybuje někde mezi šesti až sedmi hodinami denně.
www.zbynkuv.blog.cz
Už pohanské mytologie a náboženské systémy měly svého boha spánku,což dokládá,jak důležitou roli mu člověk odedávna přikládal.Potvrzeno máme například existenci egyptského božstva zhruba z období 3000 let př.n.l. Staré Řecko pojmenovalo svého boha spánku Hypnos.Byl to syn bohyně noci Nyx a boha snů Morfea.Hypnos měl jemná křídla,na nichž se neslyšně přiblížil k bdícímu a jejich dotykem jej uspal.Propadli mu bez vyjímky i nejvyšší bohové-včetně Dia.
www.zbynkuv.blog.cz

Neexistuje přímá souvislost s geneticky danou optimální délkou spánku a inteligencí nebo výkoností.Leonardo da Vinci například spal jen dvě hodiny denně,podobně na tom byl i Benjamin Franklin,který si občas,,dopřál"až čtyři hodiny spánku.Pouhé čtyři hodiny také spal Napoleon Bonaparte a Isaac Newton.
Naopak Albert Einstein strávil v posteli deset až jedenáct hodin denně!

Lucie Vondráčková a Dalibor Janda - ŽÍT JAKO KASKADÉR

25. března 2010 v 8:13 Hudba
Trošku upravená retro písnička,není to žádný power metal či rock,ale i tak se mě celkem líbí:-)
A ty Corly se mě moc nesměj....

Nejrychlejší vlak na světě

23. března 2010 v 7:55 World report
Oficiálně 26.prosince 2009 představila Čína nejrychlejší vlak na světě.
Vzdálenost více než tisíc kilometrů překoná tento vlak za tři hodiny,při průměrné rychlostí 340 kilometrů za hodinu.

Jak vznikly české názvy měsíců?

21. března 2010 v 10:05 Počasí
Pojmenování vycházejí převážně z přírodních jevů typických pro dané období,ale ne vždy je výklad jednoznačný.Jejich podoba se utvářela v 18. a 19.století.
www.zbynkuv.blog.cz
Zmrlý měsíc Leden má název samozřejmě odvozen od ledu.V Únoru začínají oblevy a led se noří do vody.V tomto měsíci se už krátily zásoby potravin,proto jinou možnost nabízejí slova úmor,umoření.
V Březnu raší břízi,ale ve hře je i výraz březí,tedy oplodněný (zajíci březňáci).V Dubnu vyrážejí duby a v Květnu rozkvétá celá země:jméno dal měsíci začátken 19.století Josef Jungman.Předtím se užívaly názvy máj,trnopuk nebo traven.Červen byl podle Riegerova naučného slovníku odvozen od planých růží,říkalo se mu i růžen.Další vysvětlení vychází z toho,že tou dobou vylézají červi.Jména červen i Červenec se mohla inspirovat rovněž vybarvováním ovocem,ale také podle červené barvy,která se v přírodě tou dobou objevuje v největší míře.V Srpnu probíhají žně a ty jsou spojeny s nístrojem na sečení obilí-srpem.Září se neříká podle toho,že slunce ještě září,ale vzniklo zřejmě z výrazu zaříjen,tedy něco jako malý říjen,nebo ze spojení za říje,protože již v tomto měsíci začíná jelení říje.Bohatýrské namlouvání vrcholí Říjnu.V Listopadu se stromy zbavují listů.Prosinec má základ v pravoslavném prosino(n)ti,což se překládá jako problesknutí.Označuje dobu přechodu od nejkratšího dne ke dnům delším.Takže s prosbami Ježíškovi o dárky nesouvisí...
www.zbynkuv.blog.cz

Gotthard-the call

19. března 2010 v 22:00 Hudba
Nevolej na mě

teď ti neodpovím

Už jsi dostala svoje šance

a všechny jsi je promarnila

Tak fajn...

Ne,nebudu toho litovat

nebudu si z toho dělat hlavu

Zkouším,zkouším to zapomenout

Ano,jsem už na cestě...

Oni letí výš

padají hůř

Čekal jsem až přijde tahle chvíle

Hrál jsem se všemi kartami

riskoval jsem s tebou

Teď není žádný důvod proč zůstávat

a čekat až zavoláš

Ty víš co jsem udělal

vzdávám to

bojím se,že bych mohl znovu ztratit

Ale hej,to není žádná iluze

Je to právě cena,kterou musím platit,yeah...

Oni letí výš

padají hůř...

Čekal jsem,že se přes to přeneseš

A trávím život tím,že prostě čekám,

až někdo zavolá.

Macocha

16. března 2010 v 17:24 Záhady a tajemno kolem nás
Nejznámější a nejnavštěvovanější propast v Česku budí respekt v srdci Moravského krasu,její ústí dosahuje rozměrů 174 krát 76 metrů a šachta klesá pěkně svisle dolů,takže dohlédneme až na dno.Hloubka propasti se uvadí 168 metrů,po dně protéká ponorná říčka Punkva.
Skok do hluboké macošské propasti si nejednou vybrali sebevrazi-jejich těla nebyla nalezena,stržena vodou mizela v tajemném podzemním labyrintu.
Na horním můstku se ovšem odehrála i ztřeštěná sázka,kterou uzavřel František Venclovský,první Čech,který přeplaval kanál La Manche.Venclovský na zábradlí můstku udělal stojku,vydržel tak celou minutu,zatímco přihlížející trnuli při představě,že troufalec ztratí rovnováhu.
Za bouřlivých dnů se ze dna propasti ozývá kvílení-to je duch zlé macechy,která svrhla nevlastní dítě do propasti.Chlapec se štastnou náhodou zachytil za keř a zachránil se,zato zlou macechu vesničané sami shodili do propasti.Legenda tak vysvětluje název této lokality.

Šílený plynař

15. března 2010 v 17:14 Záhady a tajemno kolem nás
Na konci léta 1944 bylo americké městečko Mattoon ve státě Illiois postiženo záhadnou nemocí.Domnělou příčinou byla jakási neviditelná látka,již jedna z obětí připisovala,,odporný sladký zápach"a jež byla schopna vyvovat paralýzu.V jednom případě viděl manžel oběti,že za oknem ložnice stojí nějaký cizí muž.Byl ,,vysoký,v černém obleku,na hlavě měl naraženou těsně přiléhavou čapku".Manžel začal cizince pronásledovat,ale nechytil ho.
Takových událostí se odehrálo několik,až o nich začaly referovat mistní noviny Mattoon Daily Journal-Gazette.Pisatel bombastického článku vyjádřil domněnku,že mattoonskou tragédii má na svědomí nějaký maniak.Výsledek neměl daleko k davové hysterii,protože brzy byly hlášeny další plynové útoky.Obyvatelé Mattoonu popisovali,že těsně předtím,než se do místnosti vlinul pach způsobující fyzický šok,nevolnost,ochrnutí,zánět úst a krku a otok tváří,viděli za okny svých příbytků jakéhosi tuláka.Policie rozjela zoufalé pátrání po osobě,jíž se nyní začalo říkat Šílený plynař.Objevila nejednoznačné fyzické důkazy včetně stop a univerzálního klíče,které za sebou zřejmě zanechal útočník.
Útoky pokračovaly dál,někdy se odehrály až dva nebo tři za jedinou noc.Policejní šéf nakonec prohlásil:nemáme jediný důkaz,který by potvrzoval příběhy,které tu kolují.Poslední hlášení o útoku Šíleného plynaře přišlo následující den.Svědek popsal útočníka jako ,,ženu oblečenou v mužských šatech".Oběť a její syn pak našli pod okny ložnice stopy střevíčků s vysokými podpatky.Policie věc odmítala vyšetřovat.Teorie,které se pokoušely o vysvětlení mattoonské epizody,zahrnovaly i zásah mimozemských bytostí,podle jiných mohlo jít o šprýmaře se zvrhlým smyslem pro černý humor.Bulvární list Chicago Herald-American tvrdil,že za to může nějaký lidoop.

Himálaje

13. března 2010 v 17:29 Zajimavá místa ve světě
Nejvyšší horstvo naší planety,mohutný Himálaj,vděčí za své jméno sanskrtským slovům him (sníh) a álaj ( domov).
Jako mohutná hradba zadržující životodárné monzunové deště na jejich cestě od indického oceánu do nitra Asie se táhne v délce 2 500 km a šířce až 300 km na území pěti států-Pakistánu,Indie,Nepálu,Číny a Bhútánu.Jižní svahy Himálaje s dostatkem srážek jsou pokryty bujnou zelení mlžných lesů s nespočetnými druhy kvetoucích orchidejí.Nad nimi místy až do výšky 4 000 metrů vyrůstají pěniškové lesy,jež se každé jaro odějí do hávu pestrobarevných květů.
V Himálaji leží 11 ze 14 osmitisícových vrcholů:nejvyšší hora světa Everest ( 8 850 m),Káčaňdžunga ( 8 586 m ),Lhoce ( 8 516 m ),Makálu ( 8 463 m ),Lhoce Šar ( 8 400 m)....Zbývající osmitisícovky jsou součástí pohoří Karákórám.Dalších téměř 90 % vrcholů přesahující výšku 7 300 metrů můžeme nalézt právě v Himálají.
Himálajské průsmyky ve výškách i přes 5000 metrů byly odnepaměti jedinými spojnicemi rozsáhlých oblastí ve střední Asii s kulturními centry starověké Indie.Odtud se také šířila nejrůznější náboženství,jejichž bohové mají často svá sídla na ledových špičkách himálajských vrcholů.Proto je množství zdejších hor pokládáno za posvátné a z nich nejposvátnější je bezesporu majestátní Kailás ( 6 7 14 m),klenoucí se nad náhorními rovinami Západního Tibetu.

Pozor na kanály!

11. března 2010 v 21:47 Záhady a tajemno kolem nás
Šlápnutí na kanál prý přináší stejnou smůlu,jako překročit černou kočku nebo rozbít zrcadlo.Jenže není to tak jednoduché.Smolné je prý jen šlápnutí ma hranatý kanál,kdežto od kruhového nám prý nic nehrozí.
Pokud se hranatému kanálu nevyhneme,pak je prý dobré jej třikrát obejít ve směru hodinových ručiček.Takový postup vás údajně zachrání před tím,aby se na vás přivolaná smůla nakonec přilepila.
Ostatně rituál,kdy se třikrát obchází nějaké místo,je údajně učinný i na zrušení kletby nebo kouzla.Možná proto dávná tradice radí třikrát obejít místa,která nám nahánějí hrůzu.
Vraťme se ale ke kanálům.Přestože netušíme,proč jsou hranaté poklopy kanálů nebezpečnější než ty kruhové,radím vám nestoupat na žádný z nich.Některé totiž mohou být skutečně nebezpečné,bez ohledu na svůj tvar.A klidně by vám mohly přinést smůlu třeba v podobě zlomené nohy!

Iluze Žába a

10. března 2010 v 8:21 Soutěž,kvízy
Vidíte,které zvíře je na obrázku společně s žábou?


Dům pana Deštivého dne

6. března 2010 v 18:50 Kuriozity a zajimavosti
Na rohu vídeňských ulic Lowengasse a Kegelgasse stojí dům,který návštevníkům vyráží dech-svou extravagancí,zaoblenými tvary,pestrými barvami.Většinou si pomyslí:bože to je Kýč....
Tohle prazvláštní umělecké dílo vzniklo ve fantazii malíře Friedensreicha Hundertwassera.
Projekt bizarního vídeňského domu navrhl už v roce 1979.Vypracoval ho ale zatím pouze ze sirek.Seriózní model vznikl o rok později.Tehdy Frieden.H přizval ke spolupráci architekta Petra Pelikana.Základní kámen domu,jenž měl původně sloužit jako jednotka sociálních bytů,nakonec oba položili 16.srpna 1983 a o dva roky později byl dům definitivně dokončen.
Dodnes přitahuje pozornost odborníků i laiků,přičemž někteří ho vynášejí do nebes,jiní zatracují jako nevkus či pouhou kopii umění Španěla Antonia Gaudího.
Když do Vídně zavítáte dnes,nejspíš vás zaujme na první pohled fasáda domu,která hraje všemi možnými barvami.Už při pohledu z ulice poznáte kde jeden byt začíná a kde končí,protože každá bytová jednotka ma jínou barvu.Fasáda je zajímavá i z jiného důvodu.Na malém kousku je na ní znázorněn a zachován i původní dům.Umělec tento nápad vysvětloval po svém:,,Chci,aby duchové starého domu přesídlili do toho nového."

10.Nejdražších hotelů světa

4. března 2010 v 16:46 World report
Dneska vás rád pozvu do 10 nejdražších hotelů světa

10. Místo Hotel Park Hyatt Vendome Paříž.14 797 dolarů za den.
9.Místo Královské apartmá hotelu ,,Four Seasons George V,, Paříž 15 277 dolarů za den.
8.Místo Královské apartmá hotelu ,,Le Richemond,,Ženeva 16 680 dolarů na den
7. Místo Královské apartmá hotelu,,Burj Al arab,, Dubaj. 17 152 dolarů na den.
6. Místo Ritz -Carlton Moskva 17 355 dolarů na den.
5.Místo ,,Atlantis Resort,,Bahamy 23 835 dolarů za den.
4.Místo královské apartmá Ženeva 31 462 dolarů za den
3.Místo a Bronz bere přístřešek hotelu,,Four Seanson,, v New Yorku 32 370 dolarů za den.
2.místo a Stříbro ,,Palm Casino Resort v Las Vegas. 38 070 dolarů za den.
1 místo a zlato nejdražšího hotelu světa získává,,Královská Víla hotelu,,Grand Resort Lagonissi,,Athény.47 527 dolarů za den!

Oasis of the seas-Největší civilní loď

2. března 2010 v 18:49 Kuriozity a zajimavosti
V listopadu byla na hladinu moře spuštěna zatím největší postavená civilní loď na této planetě,nesoucí název Oasis of the seas.
Loď je dlouhá 360 metrů a má 16 palub.Ty jsou rozděleny do sedmi samostatných částí s naprosto odlišným stylem i možnostmi.Cestující si tak může vybrat,zda chce být ubytován v parku se spoustou zeleně,nebo naopak na promenádě s téměř nekonečným množstvím obchodů.
Loď je schopna pojmout 5400 hostů a plavit se bude v Karibském moři.
Starat se o ně bude více než dva tisíce členů posádky.

March 2

1. března 2010 v 7:52 Kam kráčíš....
Sen je dobrodružná výprava, na kterou se vydáváme každý večer.
Baudelaire Charles