Červenec 2010

Atomium

30. července 2010 v 8:20 Zajimavá místa ve světě
Mezi symboly Belgie a především Bruselu patří 102 metrů vysoké Automium,vybudované u příležitosti světové výstavy v roce 1958.
www.zbynkuv.blog.cz
Atomium představuje 165 miliardkrát zvětšení model základní buňky krystalové mřížky molekuly železa a bylo oslavováno jako architektonické mistrovské dílo s futuristickými rysy.
www.zbynkuv.blog.cz
www.zbynkuv.blog.cz
V nitru Atomia se nachází muzeum na téma atomové techniky,cest do vesmíru,astronomie a meteorologie.V nejvyšší kouli je restaurace,která při pěkném počasí nabízí nádherný pohled na město.
www.zbynkuv.blog.cz
www.zbynkuv.blog.cz
www.zbynkuv,blog.cz

Věčné město Řím

27. července 2010 v 19:01 Zajimavá místa ve světě
,,Řím přesahuje všechny naše představy"prohlásil Johann Wolfang von Goethe.
Samotný vznik města je zahalen tajemnou pověstí.Podle báje založil toto později tak mocné město synové bohů,kteří sem přišli v roce 753 př.n.l.v podobě Romula a Rema.Ve skutečnosti se však o jeho vznik zasloužili rolníci usídlení u řeky Tibery,kteří se spojili s etruskými nájezdníky a ohněm a mečem,ale také ohromujícím citem pro umění v architektuře a zavlažování a příkladnou správou vybudovali římskou říši s Římem jako hlavou světa,,caput mundi".Pod správou panovníků,jakými byli císař August,Nero,Trainanus,Hadrian a Marcus Aurelius,vyrůstalo město rozložené na semi pahorcích do stále větší krásy.
Těsně po přelomu letopočtu nechal císař Vespasianus vybudovat Koloseum nabízející 50 000 míst pro návštevníky,jehož otevírací představení se konalo v roce 80 n.l.Dále zde vznikly Caracalovy termální lázně,které se svými teplými a studenými koupelemi,s kosmetickými salóny,knihovnami a přednáškovými sály pro 1700 návštevníků reprezentovaly svět plný krásy a zahálky.
,,Věčné město" nikdo přesně neví,proč Řím získal tento predikát.Cynikové tvrdí,že,,věčné"je v Římě jen jedno:chaos v ulicích...a také v politice.
Zřejmě půjde o to,že město má za sebou víc než 2500 let historie,přestálo zničující nájezdy barbarů,plenění i morové epidemie a po tisíciletém úpadku se dokázalo vzchopit k novému rozkvětu.Možná k jeho,,věčnosti"přispívá i to,že zde sídlí papež,hlava katolické církve.

2010 Tour de France

26. července 2010 v 11:02 World report
Včera 25.7 července po 3 641 km skončila slavná Tour de France.
Průběh ve fotkách od nejlepších fotografů
www.zbynkuv.blog.cz
www.zbynkuv.blog.cz
Lance Amstrong
www.zbynkuv.blog.cz
www.zbynkuv.blog.cz
www.zbynkuv.blog.cz
www.zbynkuv.blog.cz
K Tour de Franc patří i bolest a neskutečná námaha....
www.zbynkuv.blog.cz
www.zbynkuv.blog.cz
www.zbynkuv.blog.cz
www.zbynkuv.blog.cz
www.zbynkuv.blog.cz
Nádherné scenérie
www.zbynkuv.blog.cz
www.zbynkuv.blog.cz
www.zbynkuv.blog.cz
www.zbynkuv.blog.cz
A vítěze
Alberto Contador
www.zbynkuv.blog.cz
www.zbynkuv.blog.cz
www.zbynkuv.blog.cz

Neobvyklé stavby z celého světa

24. července 2010 v 14:47 Zajimavá místa ve světě
Veřejná knihovna v Kansas City,USA
www.zbynkuv.blog.cz
Muzeum umění,Milwaukee USA
www.zbynkuv.blog.cz
Longaberger USA (společnost vyrábějící retro košíky)
www.zbynkuv.blog.cz
Dům vzhůru nohama v Shimbarke,Polsko
www.zbynkuv.blog.cz
Crooked dům,Sopoty,Polsko
www.zbynkuv.blog.cz
La Tete au Carre v Nice (uvnitř je knihovna)
www.zbynkuv.blog.cz
Šnek dům v Sofii
www.zbynkuv.blog.cz
Edificio Mirador v Madridu
www.zbynkuv.blog.cz
Stone House (kamenný dům) v Guimaraes,Portugalsko
www.zbynkuv.blog.cz
Knihovna Alexandrina Egypt
www.zbynkuv.blog.cz
Muzeum umění ve Štýrském Hradci,Rakousko
www.zbynkuv.blog.cz

Zámek Chropyně

18. července 2010 v 18:02 České hrady a zámky
Město a zámek Chropyně leží severně od okr.města Kroměříž.
www.zbynkuv.blog.cz
www.zbynkuv.blog.cz
www.zbynkuv.blog.cz
www.zbynkuv.blog.cz
K zámku patří i krásný rozsáhlý rybník
www.zbynkuv.blog.cz
www.zbynkuv.blog.cz
Povídá se.....
Mistní pověst praví,že za temných nocí,kdy měsíc není vidět,se všechna světla na zámku z ničeho nic rozžehnou a ze zámecké brány mlčky vypochoduje průvod starobyle oblečených postav.Jsou to duchové šlechticů na zámku dříve sídlících,kteří neznámo kam a proč kráčejí....
www.zbynkuv.blog.cz

Nejteplejší místo na Zemi

15. července 2010 v 17:40 Počasí
Ohledně nejteplejšího místa Země panují velké rozepře.Někdo tvrdí,že prvenství patří libyjskému městu Al Azizyah,kde rtuť v září 1922 vystoupala na rekordních 57,7°C,
www.zbynkuv.blog.cz
a druhé v pořadí je kalifornské Údolí smrti (56,6°C v roce 1913)
www.zbynkuv.blog.cz
Jiní dají na nejmodernější techniku a satelitní měření NASA,které v íránské poušti Lut zjistilo teplotu bezmála 71°C.Tato oblast pokrývá asi 480 km2 a mistní jí říkají,,opečená pšenice".A aby to nebylo tak jednoduché,o první místo se hlásí i etiopské město Dallol,kde je nejvyšší známá průměrná roční teplota ve výši 34,4°C
www.zbynkuv.blog.cz
Dodatečně zařazuji mapu světa,jak vidíte velké horka jsou teď všude..../13.7 2010/12:00
www.zbynkuv.blog.cz

Metalinda

14. července 2010 v 11:19 Hudba

www.zbynkuv.blog.cz

Únik ropy v Mexickém zálivu 1

11. července 2010 v 18:17 World report
www.zbynkuv.blog.cz
Havárie ropné plošiny Deepwater Horizont odstartovala ve vodách i na březích Mexického zálivu ekologickou apokalypsu.Olejová skvrna několikanásobně překročila velikost České republiky a boj s ní trvá už více než dva měsíce.
www.zbynkuv.blog.cz
www.zbynkuv.blog.cz
Na ropné plošině Deepwater Horizont došlo 20.dubna ve 21:45hodin mistního času k explozi.Plošina ,,seděla"na vrtu sahajícím do hloubky asi 1650 metrů a od pobřeží Louisiany ji dělilo kolem osmdesáti kilometrů.Pracovníky nejprve paralyzoval první výbuch,doprovázený po chvíli ještě druhým.Požár,který následoval,se uhasit nepodařilo,o dva dny později se plošina potopila.Svědci popisují,že ze 74 metrů vysoké věže šlehal sloup ohně a valilo se bahno.Zahynulo jedenáct lidí,sedmnáct jich bylo zraněno.Dílem i proto,že někteří ze strachu naskákali do moře,více než dvacetimetrový volný pád na hladinu se svými účinky vyrovnal srážce rychle jedoucího automobilu s pevnou překážkou.
www.zbynkuv.blog.cz
www.zbynkuv.blog.cz
Proč?
Těžebné plošiny jsou jistěny uzávěrem,který při nehodě vrt hermeticky uzavře.To se však nyní nestalo.Podle vyšetřování,které zadal americký kongres,měl bezpečnostní ventil závadu na hydraulickém sytému a nemohl fungovat.V analýze výrobce plošiny společnosti Transocean se dokonce uvádí,že ventil měl hypotetický 260 možností,jak selhat.
Předzvěstí katastrofy byly přitom i opakovaně špatné výsledky tlakového testu,jenž byl dokonce dvakrát po sobě prováděn krátce před nehodou.
Z vrtu totiž hodinu před výbuchem třikrát vytryskla tekutina a významně vzrostl tlak v těžebním zařízení.I po těchto výstražných signálech BP pokračovala v těžbě.Přímým viníkem pak,zdá se byla velká bublina metanu.Ta se uvolnila z ropného ložiska,pronikla do vrtného zařízení,postupně překonala několik bariér a bezpečnostních plomb a poté explodovala.
Dalším pochybením bylo tentokrát zakotveno přímo v zákoně USA.Ačkoliv např.Norsko a Brazílie povinně vyžadují zařízení,jimž by byl vrt na dálku uzavřen vláda Georga Bushe juniora svého času vyhověla těžařské lobby a umožnila provozovat vrty bez této pojistky.Náklady na zařízení se přitom pohybují kolem půl milionu dolarů.

Sovy

9. července 2010 v 10:05 Zvířata
Tiší Lovci
Nejen laici,ale i ornitologové s nimi měli problém a v dávných dobách je řadili do řádu dravců.Teprve později se situace změnila a sovy dostaly vlastní řád:Sovy.Obsahuje jen dvě čeledi,sovovité a puštíkovité,ale téměř 150 druhů.Od těch největších až po velmi malé.Tím největším je bezkonkurenčně výr velký.Žije i u nás,dosahuje hmotnosti až čtyři kilogramy,rozpětí křídel metr osmdesát a na délku měří kolem sedmdesáti centimetrů.Obývá celou Evropu i Asii mimo oblasti tundry a žije i v severních částech Afriky.
Nejmenší jsou kulíšci.Jejich hmotnost nepřevyšuje osm dekagramů.Na délku měří 13 až 14 centimetrů,k těm nejmenším patří i výreček malý,velký jako kos s hmotností rovněž kolem osmi dekagramů.Žije v jižní Evropě a v Asii,jeden až dva páry občas hnizdí i u nás.Na zimu odlétají do severní Afriky.
Sovy poutaly pozornost lidí už od nejstarších dob.Najdeme je mezi pravěkými jeskynními malbami,v Egyptě a v Indii byla sova ptákem mrtvých,v Číně symbolem bohatstvím.Staří Germáni věřili,že houkání výra je voláním zemřelých,kteří se proměnili v duchy a vydali se na lov pod vedení boha bouře Votana.Ve starověkém Řecku byl sýček zasvěcen bohyni moudrosti Athéně.
U křesťanů to sovy neměly lehké.Jako ptáci noci byly považovány za symbol temnoty a zla a v bibli ve Starém zákoně se sova řadí mezi takzvaná nečistá zvířata.
V bajkách sova obvykle působila v roli moudrého soudce a jako symbol moudrosti přežívá v podstatě dodnes.

Existují mimozemšťané?

7. července 2010 v 14:24 Vesmír
www.zbynkuv.blog.cz
Mimozemšťané s největší pravděpodobností existují.Alespoň to tvrdí známý britský astronom Stephen Hawking.Varuje však před jakýmkoliv kontaktem s nimi.Měli bychom být pěkně zticha a věřit,že nás mimozemšťané neobjeví.V opačném případě hrozí,že přiletí,vyčerpají veškeré pozemské zdroje a zase zmizí v hlubinách vesmíru.
,,Lze si docela dobře představit,že létají vesmírem v obrovských lodích a že na vlastní planetě spotřebovali veškeré surovinové zdroje.Nyní hledají způsob,jak dobýt a kolonizovat všechny planety ve svém dosahu,aby využili jejich zdroje.
Pokud nás mimozemšťané navštíví,může to dopadnout stejně jako když Kolumbus objevil Ameriku-pro původní obyvatelstvo to nedopadlo vůbec dobře,"říká Hawking.
Pokud je tomu skutečně tak,pak nás může utěšovat,že vzdálenosti mezi případnými civilizacemi ve vesmíru jsou tak obrovské,že pravděpodobnost osobního setkání je jen velmi malá....ale kdoví.

Tour de France 2010

3. července 2010 v 10:36 World report
Dneska začíná 97 slavná ,krásná Tour de France.
Na které letos pojede naposledy její legenda,a největší hvězda Lance Amstrong,doufám,že si to ještě rozmyslí,a na další ho opět uvidíme.
Budu mu držet palce,protože on už je pro mě teď vítězem.
www.zbynkuv.blog.cz
www.zbynkuv.blog.cz
www.zbynkuv.blog.cz
www.zbynkuv.blog.cz
www.zbynkuv.blog.cz
www.zbynkuv.blog.cz
www.zbynkuv.blog.cz
Tour de France 2010 se uskuteční v termínu od 3. července 2010 do 25.července 2010. Jedná se již o celkově 97 pokračování závodu
Tour de France. Tour de France je nejslavnější cyklistický závod. Někteří závodníci se připravují pouze na Tour de France. Prostě Tour de France 2010 je pro některé všechno, podle Tour bude hodnocena jejich úspěšnost v letošní sezoně. Jako úvodní 1 etapa poslouží časovka
v holandském Rotterdamu a závod Tour de France 2010 bude každoročně končit pod Vítězným obloukem. Zajímavostí
je, že jednou dokázal vyhrál poslední etapu Český cyklista ,byl to Ján Svorada.
Jediným reprezentantem České republiky na Tour de France bude Roman Kreuziger, který jezdí za italskou stáj Liquigas. Roman Kreuziger by měl být lídrem týmu Liquigas. Jeho cílem je určitě být nejhůře do desítky spíše lépe.

K tour patří i pády na Tour de FRanc

July 2

2. července 2010 v 18:03 Kam kráčíš....
www.zbynkuv.blog.cz
Rozum je světlo,kterým má být příroda osvětlena a ne zapálena...

Giacomo Leopardi