Leden 2011

Mrazivá krása

29. ledna 2011 v 13:40 Počasí
Je krásná na pohled,ale trošku mrazivá na dotek.....
www.zbynkuv.blog.cz
www.zbynkuv.blog.cz
www.zbynkuv.blog.cz
www.zbynkuv.blog.cz
www.zbynkuv.blog.cz
www.zbynkuv.blog.cz

Cizinec

25. ledna 2011 v 20:53 O mě
Moje srdcovka....

Marina Bay Sands

23. ledna 2011 v 10:19 Zajimavá místa ve světě
www.zbynkuv.blog.cz
V hitparádě nejluxusnějších hotelů aktuálně vede Marina Bay Sands v Singapuru,který stál 5,95 milionu dolarů,tedy asi 125 miliard korun.
Hotel navrhoval kanadskou-izraelský architekt Moshe Safdie,který se nechal inspirovat svým oblíbeným pokrem.Tři budovy tedy opravdu představují tři balíčky hracích karet.Na nich pak leží bazén ve tvaru lodi.
www.zbynkuv.blog.cz
www.zbynkuv.blog.cz
Bazén se nachází v 55.patře ve výšce 200 metrů a táhne se podél okraje střechy.Jmenuje se Infinity,česky Nekonečno,a není se co divit.Bazény na olympiádách jsou téměř třikrát menší.Bazén Infinity je dlouhý 146 metrů.Navíc má každý plavec nepřetržitý výhled na celý Singapur,a tak má pocit,že plave nad městem.
www.zbynkuv.blog.cz
www.zbynkuv.blog.cz
Hotel má 2560 pokojů a za jednu noc zaplatíte v té levnější variantě v přepočtu 11 000 korun.V hotelu najdete kromě sedmi restaurací i dvě divadla a jedno muzeum.Na vyhlídkové terase roste 250 stromů,650 dalších rostlin a vejde se sem 3 900 lidí.Uprostřed hotelu,v hlavní přijímací hale je vybudována přírodní zátoka,na které mohou hoteloví hosté proplouvat loďkami ve stylu ze 17.století.
www.zbynkuv.blog.cz

Zátoka Ha Long

20. ledna 2011 v 12:24 Zajimavá místa ve světě
Tam,kde drak vstoupil do moře....
www.zbynkuv.blog.cz
Místní ji považují za mytickou,bohatí turisté,zejména ti z Evropy,zase milují její,,fotogeničnost".
Ha Long-jedna z nejvýznamnějších a také nejvyhledávanějších asijských turistických destinací.Zátoka se nachází v Tonkinském zálivu,nedaleko stejnojmenného hlavního města province Quang Ninh.
www.zbynkuv.blog.cz
Zátoka se poseta množstvím,mnohdy zcela osamocených,vápencových skal,útesů a více než třemi tisíci ostrovů vyčnívajících z moře.Nejúchvatnější pohled na tento div přírody se nabízí přímo z dřevěného člunu.Kromě vápencových útvarů jsou velmi vyhledávané místní jeskyně,z nichž některé jsou dokonce osvětleny a lze do nich přímo vplout na lodi.
Na své si přijdou i milovníci flóry a fauny-okolí zátoky je velmi cenné díky své biologické diverzitě.
V roce 1994 byl tento ráj přírody zapsán do Seznamu světového dědictví UNESCO.Před rokem a půl se zátoka dostal mezi 28 finalistů po vyhlašení nových sedmi přírodních divů světa.
www.zbynkuv.blog.cz

Jezero Bajkal-perla sibiře

17. ledna 2011 v 22:17 Zajimavá místa ve světě
www.zbynkuv.blog.cz
Burjati toto jezero nazývají Svatým mořem a Mongolové ohromným jezerem.Legendální Bajkal je nejstarším,nejhlubším a podle mínění mnohých také nejkrásnějším jezerem na světě.
www.zbynkuv.blog.cz
Blankytně modrá vodní hladina omývá pásy skalních štítů obrostlých smrky a borovicemi.Vody Bajkalu tvoří pětinu zásob sladké vody na Zemi.Jezero je 636 km dlouhé a v nejšírším místě měří 80 km,primát však drží jako nejhlubší jezero světa: u ostrova Olchon naměřili hloubku 1637 m.Vzniklo před 25 miliony let v důsledku pohybu zemské kůry.V místě  tektonického zlomu se propadla půda a voda vyplnila vzniklou spáru,ze které vytékaly proudy magmatu.Oblast je tektonicky aktivní,o čemž svědčí častá zemětřesení.
www.zbynkuv.blog.cz
Do Bajkalu vtéká 336 řek,vytéká z něj pouze jedna:Angara.Voda je velmi chladná,v průměru kolem 4°C,a od ledna do května bývá zamrzlé.Stává se,že se po ledovém krunýři procházejí obyvatelé okolní tajgy,medvědi hnědí.Mezi rybami žijícími vjezeře najdeme jeden endemický druh,omula z rodiny lososovitých,který tvoří základ burjatské kuchyně.
www.zbynkuv.blog.cz


Střípky z hlavního města Prahy

14. ledna 2011 v 12:50 česká města,městečka

Pražské Hlavní vlakové nádraží.
www.zbynkuv.blog.cz
Cesta k národnímu Muzeum
www.zbynkuv.blog.cz
Národní muzeum a budova kde dříve bylo rádio Svobodná Evropa.
www.zbynkuv.blog.cz
www.zbynkuv.blog.cz
Pohled na Václavské náměstí
www.zbynkuv.blog.cz
Telefoní budka z které jsem volal z mé první návštevy Prahy před několika lety....
www.zbynkuv.blog.cz
A tady je moje království:-)království knih:-)
www.zbynkuv.blog.cz
www.zbynkuv.blog.cz
Tak zase brzy příště....
www.zbynkuv.blog.cz
www.zbynkuv.blog.cz

Michiganský trojúhelník

11. ledna 2011 v 15:47 Záhady a tajemno kolem nás
www.zbynkuv.blog.cz
Kapitán George R.Donner ( 1890-1935) velel nákladní lodi OS McFarland.V Pennsylvánii vyzvedli 9 800 tun uhlí a na zpáteční cestě jela loď na západ přes jezero Michigan,které se rozkládá na ploše 57 750 km.A právě té noci,28.dubna 1935,šel kapitán do své kajuty.Dal pokyn,aby ho probudili až ráno,když se budou blížit do přístavu.O tři hodiny později ho přišel probudit druhý poddůstojník.Odemkl kabinu,ale ta byla prázdná.Celá posádka začala kapitána hledat,ale bez úspěchu.Pak zjistili,že dveře od kapitánovy kajuty byly zamčeny zevnitř!Kapitán zmizel beze stopy a záhada michiganského trojúhelníku začala.
V oblasti velkého jezera Michigan jsou jak se zdá,běžné objevy podivných tvorů,nevysvětlitelné zmizení nebo poruchy času.Zastavení,zpomalení nebo zrychlení....
www.zbynkuv.blog.cz
Kathy Doorová tvrdí,že v roce 1978 zažila v michiganském trojúhelníku časový posun a podivné síly,které si vysvětluje nějakým,,energetickým polem".Její plachetnice se vydala s několika dalšími na tréninkovou plavbu,den před samotným závodem,,Náhle na nás sestoupila hustá mlha a do hlavní plachty foukal vítr.Podivné bylo,že vítr foukal z jedné i z druhé strany proti sobě,takže loď stála na vodě bez hnutí.Ačkoliv vítr nebyl příliš silný a hladina byla klidná,lodě se začaly neovladatelně otáčet kolem své osy.Jak rychle mlha přišla tak rychle odešla.Když se lodě blížily do přístavu,na ostatních plachetnicích zjistili,že jedna z nich chybí.,,Chtěli jsme se pro ni vrátit,ale když jsme se podívali zpátky do přístavu,loď tam najednou stála zakotvená se svinutými plachtami.Dokážu si to vysvětlit jen tak,že pro tu loď plynul čas rychleji.Nebo se naopak zastavil pro nás....
www.zbynkuv.blog.cz

Maják na ostrově Faru

7. ledna 2011 v 21:32 Kuriozity a zajimavosti
Největší stavba starověku
www.zbynkuv.blog.cz
Stavba majáku na březích Středozemního moře nedaleko města Alexandrie trvala egyptským stavitelům asi 20 let.Otcem projetku byl architekt jménem Sostratu a se stavbou začal přibližně roku 300 př.n.l.
Jediným svědectvím jsou zápisky římského filozofa Galia Plinia Secunda.
Vysoký jako mrakodrap.Čtvercová základna měla rozměry neuvěřitelných 180x180 metrů.
O výšku se dodnes archeologové hádají-někdo tvrdí,že maják měřil až 180 metrů,střízlivější verze pracují se 117 metry výšky.V dnešním světě by byl maják stavbou,odpovídající 40 patrovému mrakodrapu.
Přes den navádělo lodě z moře světlo z obrovských zrcadel na vrcholu majáku.V noci potom oheň.Na samý vrchol umístili starověcí stavitelé sochu Poseidona-obávaného boha moří a oceánů.Udržovat dnem i nocí oheň ve více než stometrové výšce nebylo jen tak.Uvnitř majáku tedy udajně byla dutina se systémem ramp,kterými mohli skoro na samý vrchol vyjet koně s nákladem pryskyřice a oleje (dřevo se použivalo méně nebo vůbec,bylo totiž příliš drahé).Jiní pisatelé naznačují,že v majáku byl systém,který fungoval podobně jako výtah.Ať tak nebo tak,světlo z majáku bylo vidět na padesát až šedesát kilometrů daleko.Tomu napomáhla nejen silný oheň,ale také důmyslná soustava bronzových zrcadel,která odrážela v noci světlo ohně a ve dne světlo za slunce.Některé prameny tvrdí,že pečlivý pozorovatel mohl v jednom zrcadle díky odrazu vidět město Byzanci (dnešní Istanbul),vzdálené 1250 kilometrů vzdušnou čarou.
A jak to s majákem dopadlo?
Za císařů Claudia (10-54) a Nerona ( 37-68) byla stavba obnovena.Ve čtvrtém století n.l. byl však poškozen zemětřesením a v té době také vyhasl oheň na jeho plošině a už nikdy znovu nevzplál.Arabům ještě sloužil jako maják alespoň za dne-do dálky totiž zářil svou bílou barvou.Koncem desátého století se na něm podepsalo další zemětřesení,kdy z něho zbyla už asi jen jedna čtvrtina.V polovině 13.století už byla stavba nepotřebná.Ptolemaiovské přístavy totiž zanesl písek a přestaly sloužit svému účelu.Ve 14.století nakonec lidé rozkradli maják na stavební materiál.Poslední ránu dalo kdysi proslulému majáku na ostrově Faros zemětřesení v roce 1326.Vyšší maják dodnes nikdo nepostavil.
www.zbynkuv.blog.cz

Zámek

6. ledna 2011 v 10:55 Soutěž,kvízy
Dneska si vás trošku vyzkouším,bude to tvrdý oříšek?:-)Víte co je na fotečce za zámek?
www.zbynkuv.blog.cz
www.zbynkuv.blog.cz

Lednové rčení

3. ledna 2011 v 21:48 Pranostiky
Zima,kterou konec roku nese,dlouho s námi ještě třese....A pokud byla zima v závěru roku teprve na aktualizační školení,a k třesení s námi se ještě nedostala,tak ji jiné rčení nabízí náhradní termín:Na Nový rok,do zimy skok.Jak se přihodilo ještě vloni.A že zima pak stála za to!
www.zbynkuv.blog.cz
Boží křtění (6.1) zimu mění.
Na tři krále běžně přichází obleva.Jenže to je jako zastavit s těžkým vozem v půli kopce.Nemálo sil pak stojí znovu ho rozjet.Vrchol zimy je ještě daleko.Čím měkčí je výstup k němu,tím zdlouhavější bývá sestup do jarního údolí za ním.Když mrzne až praští,praskání v kamnech zní libozvučně.Rozhodně to nejde srovnat s jakýmkoli jiným možným praskáním,když sebou praštíme k zemi-třeba při oblevě.
Když se nevyvede rčení Na svatého Hygina (11.1) pravá zima začíná,ani pranostiky to z míry nevyvede,mají zálohu:Na sv.Arkadya (12.1) zima teprve začíná.Však ono to tam jednou padne!Pro strefování se do nástupu studené vlny je to dobře zvolené období-míra úspěšnosti z pohledu statistiky stojí za povšimnutí.Jistota pochopitelně schází.Ostatně,ta je ve statistice,jakož i v meteorologii,pojmem jaksi nesrozumitelným.
www.zbynkuv.blog.cz
Na zasnoubení panny Marie (23.1) zima největší je.Ovšem,je-li jinovatka,měla by značit vlhký rok.Jsou období v roce,kdy vlhkost ovzdušní jako by nevěděla,kdy přestat.Jinovatka k zimě patří jako krajkoví k nevěstě a svatbě,jestli ne už k zásnubám.Ostatně i ty slzy.K tvářím počasí v tento čas rovněž přísluší naopak výraz mrazivý,a i když nikoli snad přímo suchopárný,k vlhkosti v ovzduší však spíše odměřený až zdrženlivý.
Medvěd na svatého Pavla obrácení (25.1) obrací se na druhý bok.Nikoli neochvějná penost,naopak povolnost,kolísání teplot je nutné pro tvorbu jednoho ze symbolů zimy,rampouchů.Jejich krásu umí pak ochraňovat tlaková výše se svými mrazivými nocemi.Děje-li se tak nyní,jde o první vrchol zimy obrazně vyjádřen medvědem,který-ač by se mu rampouchy jistě líbily-ví prostě své,a prozatím se pouze překulí na druhý bok.
www.zbynkuv.blog.cz

Január 3

1. ledna 2011 v 13:13 Kam kráčíš....
www.zbynkuv.blog.cz
To, co vytvořila příroda,je vždycky lepší než to,co bylo vytvořeno uměle.
 Cicero Marcus Tullius