Březen 2011

Islandští koně

28. března 2011 v 8:17 Zvířata

S prvními osadníky se na Island dostali i koně.Šlo především o norské poníky a fjordlingy,postupně se na ostrově objevili i koně ze Skotska ,Irska a z ostrova Man.Ślo vesměs o malé koně severského typu a z jejich směsi vznikl pravděpodobně základ budoucího chovného stáda plemene islandského koně.
Když se tvrdě bojovalo během třicetileté války,byl v Evropě kůň vzácností a jízda na něm privilegiem vojevůdců a zámožných lidí.Na vzdáleném Islandu však lidé stále jezdili na koních jako na běžném dopravním prostředku,který měl doma ve stáji snad každý farmář.

Od samého počátku žili koně volně na pastvinách a přivykali tak drsnému podnebí,se kterým se vyrovnali skvěle,dnes patří mezi nejotužilejší a nejskromnější koně na světě.
Jsou považování za nejčistokrevnější plemeno na světě.Islandský kůň je houževnatý,silný a zdatný.Islandští koně jsou také úžasně otužilí,mohou zůstávat venku dokonce i během krutých polárních zim.Délka jejich hřívy se mění podle ročního období-v létě je krátká a na zimu naroste.Kromě toho mají i vynikající orientační smysl a instinkt pro to,najít správnou cestu v obtížném terénu vnitrozemí ostrova.Vynikají i skvělým zrakem a jistým pohybem v terénu.

Silný a láskyplný vztah ke koním,přecházející až k uctívání,přetrvává v mysli Islanďanů dodnes-vždyť v jejich životech tento tvor zaujímal ústřední místo po tisíc let.

Bledule Jarní

25. března 2011 v 13:30 Počasí
Bílí následníci Jara

Bledule jarní kvete o něco později než sněženka,ale i tak ji právem považujeme za jednoho z poslů přicházejícího jara.
Jen málokdo ví,že rod bledulí se neomezuje jen na bleduli jarní.Je mnohem různorodější a v šírším pojetí obsahuje asi 15 druhů rozšířených v Evropě a Středomoří.
Vědecký název Leucojum pochází z řeckého leukós=bílý.Acis byl řecký bůžek,do kterého se zamilovala nereida Galathea a ze žárlivosti jej zabil kyklop Polyfémos.Galathea pak umírajícího Acise přeměnila v prameny stejnojmenné řeky pod sopkou Etnou.

Rozhledna Zlatý Chlum

22. března 2011 v 11:23 Tajemná místa v Čr
www.zbynkuv.blog.cz
Rozhlednu na Zlatém chlumu postavil Alois Nitzsche.Po dokončení poctivé a rychlé práce oznámil prapor vlající z cimbuří,že rozhledna byla dokončena.
Vyvěšený prapor můžeme vidět i dnes-oznamuje že rozhledna je otevřená.
www.zbynkuv.blog.cz
www.zbynkuv.blog.cz
www.zbynkuv.blog.cz
www.zbynkuv.blog.cz
www.zbynkuv.blog.cz

Matematická úloha

20. března 2011 v 16:16 Soutěž,kvízy
Dostal jsem zapeklitou úlohu a stále nad tím dumám:-)))
Přijde na to někdo z vás?
Takže pozor,tady je zadání:
Tři muži přišli do motelu.Recepční uvedl,že pokoj stojí 30 korun.Všichni tři muži tedy zaplatili rovným dílem každý 10 korun a odešli na pokoj.Po chvíli recepční zjistil,že se spletl,že cena za pokoj je nižší a činí 25 korun.Vzal tedy z pokladny 5 korun a poslal poslíčka,aby mužům přeplatek vrátil.Vychytralý poslíček nevěděl,jak rozdělit 5 korun na tři stejné díly,proto každému z mužů vrátil jen 1 korunu a zbylé 2 koruny si ponechal.To znamená,že každý z mužů nakonec zaplatil za pokoj 9 korun.To je fakt že?To dohromady dělá 27 korun.Je to tak že? Poslíček se obohatil do vlastní kapsy o 2 koruny,to víme,že?To je sečteno dohromady 29 korun.Je to tak,že? Tak mi tedy vysvětlete,kam se poděla tak jedna koruna?!?!?

Měsíc

18. března 2011 v 11:45 Vesmír
Tento víkend bude největší a nejjasnější úplněk za dvacet let.
Měsíc vnímáme jako samozřejmou součást pozemské oblohy....co by se všechno změnilo,kdyby měsíc neexistoval?
Kdyby Měsíc neexistoval,byly by přílivy a odlivy o dvě třetiny menší,protože by je vyvolávalo slunce a zanedbatelnou měrou i ostatní planety.Zmenšení přílivů a odlivů se může zdát nepodstatné,ale nezapomeňme že právě velké pobřežní plochy,které podléhají pravidelnému zaplavování,umožnily snaší přechod života z vody na souš.
Kdybychom nestudovali měsíční povrch,rozvíjely by se naše znalosti o pádech meziplanetárních těles mnohem pomalejším tempem.Měsíc je dokonalou rezervací impaktních krátelů.Nepůsobí zde voda,vítr a další erozní činitelé.
Přišli bychom o nádherná nebeská představení-zatmění slunce a zatmění měsíce.
Neil Armstrong,který jako první sestoupil na povrch měsíce,by určitě nepatřil mezi největšá hrdiny dvacátého století.S velkou pravděpodobností bychom tohoto člověka ani neznali.
Vlci by vyli dál.Mezi lidmi totiž panuje rozšířený názor,že vlci a psi v noci vyjí na měsíc.Ve skutečnosti vyjí i bez měsíce,protože to napomáhá upevňovat jejich pospolitost.
Umělci by přišli o velkou část své inspirace.Stačí vzpomenou Bethovenovu Měsíční sonítu,velký žlutý kotouč Měsíce na obrazech Vincenta Van Gogha.
Nečetli byste tento článek:-)

Dobrochov

15. března 2011 v 22:14 česká města,městečka
Dobrochov je malou obcí na Hané pod 312 metrů vysokým kopcem Předina,který je uváděn jako střed Moravy.
První písemná zmínka pochází z roku 1131.
Název vesnice je odvozován ze dvou pověstí.Podle první zabloudila šlechtička při lovu v okolních lesích a vlídně jí přijali v jednom stavení.Jako poděkování za přívětivost a pohostinnost slíbila,že na tomto místě vystaví vesnici,které dá název Dobrochov.Dle druhé pověsti se v jednom stavení během hrozné války schovaly tři urozené paní.Protože se o ně místní dobře postarali,vesnice se nazvala Dobrochov.
V roce 2006 zde žilo 273 obyvatel.
Na Rozhledně
Vítám Tě na rozhledničce,které dali jméno Štátula,prý po mé předchůdkyni,která stála ještě v roce 1931 o 200 m dále na vyvýšenině v oploceném areálu vysílače.Vybudovalo mě pár nadšenců z Kelčic v měsíci květnu a červnu roku 2000.Jsem tedy dáma a proto Tě prosím o trochu tolerance,slušnosti a šetrného zacházení,abych vydržela co nejdéle.Já Tě za to odměním krásným výhledem na úrodnou Hanou.
Kopci v současnosti dominuje 165 metrů vysoká věž středovlnného vysílače.
a jako bychom se ocitli na konci světa....

Cesta do země snů

13. března 2011 v 23:41 filmové okénko
Společně utekli do Ameriky hledat nový, lepší život. Ale tahle země nikomu nedá nic zadarmo. Jejich cesty se hned ze začátku rozdělují, aniž by cokoli nasvědčovalo, že se ještě někdy spojí...
Spojené státy, země, jež dává každému příležitost prožít si svůj sen a vypracovat se z nuly na boháče. Zní to tak krásně. A proto není divu, že tomuto zjednodušenému přeludu ledaskdo věří. Ostatně i Reina a Marlon, mladý zamilovaný pár z kolumbijského Medellinu, mu uvěřili, proto také nyní ilegálně překračují hranice a chystají se společně vykročit vstříc novému, lepšímu životu. A Reina by se ve Státech ještě ráda pokusila nalézt svoji ztracenou matku, jež se sem před lety odstěhovala. Jen krátce po příjezdu do New Yorku se ale Reina ztrácí a Marlon, který opustil bezpečí domova vlastně jen kvůli ní, začíná chápat, že najít jediného člověka je v takovém mraveništi ras a kultur v podstatě nemožné. Přesto se nevzdává a pátrání po milované Reině podřizuje vše. Jeho cesta po zcela neznámém a nepochopitelném světě Queensu, lemovaná vzpomínkami na útěk do Států, vede zpustlými kluby, zakouřenými podzemními striptýzovými bary, tančírnami, chudinskými hostely, stokami, a stále nekončí. Až v momentě nejvyššího zoufalství se objevuje pomoc v podobě podivínského sadomasochisty, který se rozhodne vzít mladíka pod svá ochranná křídla. Díky němu Marlon poznává, že abychom dosáhli toho, co opravdu potřebujeme, musíme občas zapomenout na to, co chceme. Vedle Aldemara Correy a Angeliky Blandonové se v koprodukčním americko-kolumbijském dramatu Simona Branda, oceněném mimo jiné třemi cenami na prestižním mezinárodním filmovém festivalu Los Angeles Latino, objeví také populární John Leguizamo.


Ničivé zemětřesení v Japonsku

11. března 2011 v 21:57 World report
Japonsko v pátek zasáhlo zemětřesení o síle 8,9 stupňů Richterovy škály. To je šestá nejvyšší hodnota otřesů země v novodobé historii.

následovala velká vlna tsnunami na některých místech až 10 metrů vysoká....


Březnové rčení

4. března 2011 v 11:25 Pranostiky
Smíření nepřátelé jako březnový led.Co dodat,kromě toho že led k březnu ještě patřívá.Jak ten dříve utvořený,tak případně nově vzniklý:Svatý Řehoř (12.3) naposledy obnovuje venku ledy.Nastupující jaro někdy s velkou trpělivostí při proměně ledu ve vodu střádá kapku ke kapce,pramínek k prámínku.Je to postup pracný,zato chlapácký,jak zástupem kapiček důvěryhodnosti rozpustit vzájemná protivenství.
Vlaštovčin zobáček je krátký,ale zvláště v březnu sladký.Teď to chce tlakovou níži od západu.Výraz její vlhké a vlahé tváře je natolik přesvědčivý,že zimu umí odradit.Ta bývá někdy zmatená z toho,jak se její království mění na splašenou,špinavou vodu,a se vrací v pochybách,zda si vše řádně sbalila.Až přec nastane to hezké odpoledne,v němž oschnou polní cesty a nade všechny pochyby je znát,že nastává ta zázračná doba,doba jara.
Znáti čas-první pravidlo hospodáře.Nyní mohou být dny,kdy nám knoflík či zip pod krkem,může přijít zbytečně těsný,svíravý.Ovšem i po sluníčkovém dnu je záhodno mít na paměti,že při předávce tepla mezi světlem a tmou,mezi dnem a nocí,jim ,,štafetový kolík"bude ještě padat na zem.Tedy,že když to blahoslavené žluté,kulaté kouzlo zapadne za obzor,jako by si to teplo,kterým nás přes den hýčkalo,vzalo sebou.

March 3

1. března 2011 v 18:49 Kam kráčíš....
Nejkrásnější ze všech tajemství je být géniem a vědět to jen sám.
Mark Twain