Červen 2012

Galileo Galilei

29. června 2012 v 19:28 Historie
Italský astronom Galileo Galilei ( 1564-1642) stráví vylepšováním Lipprsheyouva přístroje celý dlouhý rok.Má velký úspěch,podaří se mu dokonce osmkrát zvětšit jeho výkon.Na podzim roku 1609,tedy přesně před 400 lety,svůj zdokonalený vynález konečně namíří přímo ke hvězdám.Lidstvu se tím plní dávná touha-má šanci nezastřeně pohlédnout do nekonečných nebeských výšin.
Galileovi to ale nestačí.Chce se dostat ještě mnohem dál.Brzy předvádí další,nový model dalekohledu-tentokrát s 30 násobným zvětšením oproti původnímu modelu.Dosud známá nebeská tělesa si teď lidé mohou prohlížet podrobně.A je vidět i mnohem víc.,,Mléčná dráha není jen mrak,skládá se z obrovského množstvý hvězd",žasne samotný Galileo.Objevuje skvrny na Slunci,úspěšně pozoruje čtyři Jupiterovy měsíce,prstence planety Saturn a spatří také jednotlivé fáze planety Venuše a hory na Měsíci.
Bohužel,Galileovi se jeho objev a pozorování staly osudnými.Tenkrát vůbec netušil,jak nebezpečné je dívat se optickou soustavou přímo do Slunce,a vymstilo se mu to.
Nakonec kvůli své zvídavosti oslepl.Přesto pozorováním potvrdil ,že se Země otáčí kolem své osy a zároveň kolem Slunce.

Zámek Velké Losiny

26. června 2012 v 17:10 České hrady a zámky
V druhé polovině 17. století byl na místě tehdejších hospodářských objektů zbudován barokní zámek tzv. nízký zámek, ke kterému byla ve stejném období připojena na východní straně budova tzv. empírového křídla. Za správy panství hraběnkou Angelikou Sybilou Galovou (rozené Žerotínové) se stal losinský zámek v období 1679-1694 místem, ze kterého organizoval inkvisitor František Jindřich Boblig z Edelstadtu čarodějnické procesy. V tomto období bylo v důsledku rozsudku Bobligova tribunálu upáleno 56 lidí. Průběh čarodějnických procesů se stal námětem historického románu Václava Kaplického Kladivo na čarodějnice. Další stavební úpravy se nesly ve stylu baroka. Byla přistavěna kaple a také zámecká zahrada byla přebudována ve stylu francouzského barokního parku. Žerotínové vlastnili zámek Velké Losiny až do roku 1802. V tomto roce ho prodali kvůli finančním problémům knížeti Karlu z Lichtensteina. Za nového majitele byla francouzská úprava parku přeměněna na park v anglickém stylu. Lichtensteinové ztratili zámek konfiskací v roce 1945. Dnes je vlastníkem zámku český stát.
Krásná zámecká zahrada
Že by zakletá kačenka se svatozáří?

Ruční papírna Velké Losiny

22. června 2012 v 13:41 Kuriozity a zajimavosti
Unikátní papírna Přežila i čarodějnické procesy
Žerotínové papírnu ve Velkých Losinách vybudovali v prostorách původního obilního mlýna.svou pozdně barokní podobu s klasicistním průčelím stavba získala až v první polovině 19.století.O její rozvoj se Žerotínové pilně starali.V roce 1729 sem například pořídili první holandr (papírenský stroj).Šlo doslova o převratný vynález a o vůbec první zařízení svého druhu na Moravě.
Ani Losinská papírna však není ušetřena dob zlých a málo příznivých.Již ve svých počátcích nepatří zrovna k výnosným podnikům a v okolí má velkou konkurenci.Také se jí dotknou nechvalně proslulé čarodějnické procesy,když se jednou z jejich prvních obětí stává manželka zdejšího papírnika Barbora Gottlicherová.
Žerotínové počátkem 18.století ale začínají papírnu postupně opravovat,přestavovat,a hlavně technicky zdokonalovat.Díky tomu zdejší ruční výroba přežije i technickou revoluci 19.století.
V roce 1855 se jejího řízení ujímá rodina Schmidtů.Jejich zásluhou se zde daří po další desetiletí zachovat papírenskou tradici.
V závěru minulého století prošel celý areál rozsáhlou rekonstrukcí.Od roku 2002 velkolosinská ruční papírna patří mezi národní kulturní památky.

Když slunce jde spát....

17. června 2012 v 15:19 Kouzelné pohledy
Když jde slunce spát.....
V pozadí naš Prostějovský Mont Blanc Velký Kosíř:-)

15.června Den Větru

14. června 2012 v 20:34 Počasí
Věděli jste,že 15 červen je mezinárodním dnem větru?
Co vlastně vítr je?
Vítr je horizontální proudění vzduchu,které je způsobeno snahou vyrovnávat tlaky na různých místech atmosféry.Ty vznikají nerovnoměrným zahříváním zemského povrchu a vzduchu nad ním.
1610
Rok,kdy nizozemský mořeplavec Henderik Brouwer poprvé popsal tzv.řvoucí čtyřicítky,Je to výraz pocházející z námořnického slangu,který vyjadřuje silné a poměrně stálé západní větry,s nimiž se setkávají v oblasti kolem 40 stupňu zeměpisné šířky.

43 890 000 000 amerických dolarů-to je částka představující výlohy na ničivé větrné bouře v rámci 100 největších přírodních katastrof 20.století.
27 500 je počet obětí,které si vyžádal nejničivější hurikán v historii,když se v roce 1780 přehnal přes východní část Karibiku.
320 kilometrů v hodině-i taková rychlost větru se vyskytuje v oblasti zálivu Commonwealth v Antarktidě,největrnějším místě na světě.
80 Tolik tropických bouří se přes Zemi průměrně přežene za jeden rok.
408 kilometrů v hodině-tuto celosvětově nejvyšší rychlost větru naměřili vědci v roce 1996 v Australii v rámci řádění cyklónu Olivia.

Makové panenky v mlhze

10. června 2012 v 17:48 Kouzelné pohledy
Makové panenky v ranní mlhze:-)a slušelo jim to stejně jak za slunečního svitu.

Dokonalé maskování

7. června 2012 v 15:14 Zvířata
Zvířata se umí dokonale maskovat:-)
Pokud se pozorně velmi pečlivě podíváte na tuto fotografii,uvidíte malého tropického draka ukrytého v kořenech (vlevo nahoře).
Ptáček Gray černohlavý ukryt v dřevníku.....(našel jsem ho opravdu po delší době)
Můra skrytá na stromové kůre