Červenec 2012

Canning Stock Route

26. července 2012 v 17:11 World report
Řekli byste si,že projet nějakou cestou,kterou se honil dobytek,nemůže být tak velký problém.Jenže ona ta stezka měří 2 000 kilometrů a není na ní nic víc než několik prastarých studen a napříč Austrálii
Canning Stock Route je považována za nejdelší světový trail,na kterém nenajdete žádný typ podpory v podobě civilizace.
Tato cesta byla vybudována mezi lety 1908 a 1910 Alfreda Canningem a měla sloužit k přesunu dobytka z města Halls Creek v západní Australii do města Wiluna.Důvodem byl především nedostatek dobytka a zneužívání monopolu v některých částech země.Tým Alfreda Canninga dokázal na trase dlouhé 1850km vybudovat čtyřicet šest studní,které byly od sebe vzdáleny zhruba jeden den chůze dobytkem.Stezka ale byla málo použivána a na konci dvacátých let nebyla průchozí vůbec.Proto byla znovuobnovena,ale opět bylo její použití jen občasné.Za druhé světové války byla udržována s cílém zajistit evakuaci obyvatelstva v případě bombového útoku na severozápadu Austrálie.
Život se na Canning Stock Route vrátil až na konci sedmdesátých let minulého století,kdy se podařilo prvnímu automobilu překonat celou trasu.V roce 1994 jí prošel Drew Kettle a o deset let později ji projela na kole s podporou vozidla Kate Leemingová.
Dnes je cesta velkou výzvou zvláště pro řidiče off-roadů a v nejvyšší sezoně se po CSR pohybuje až 100 vozidel denně.Největším problémem jsou stále nedostatek vody,mnoha místa jen stěží průjezdná nebo neprůjezdná vůbec a nemožnost zásahu helikoptéry či letadla při zranění či nemoci.

Starobylé kameny Velké Británie

21. července 2012 v 14:25 Zajimavá místa ve světě
Nejen slavné Stonehenge ve Velké Británii přitahuje a vzrušuje.....
www.zbynkuv.blog.cz
Men al-Tol,Cornwall-tajemný kámen stojící v bažinách Penwith.Podle legendy,kdo proleze otvorem,vyléčí se ze všech neduhů....
www.zbynkuv.blog.cz
Kaslrigg,Keswick,Lake District.I když jsou tyto kameny nižší než Stonehenge,po několik staletí se zde konají náboženské obřady a slavnosti.Vulkanické horniny jsou jednou z atrakcí v zemi.
www.zbynkuv.blog.cz
Devyat kameny,Dartmoor.Podle legendy se v kameny ukrývá krásná dívka,která se kdysi dávno rozhodla jít zde tančit,a byla potrestána a prokleta v jeden kámen.
www.zbynkuv.blog.cz
Orkney ostrovy-Britská odpověd na pyramidy Egypta.I když soch zůstalo jen 27 z 60 jsou stále majestátní a elegantní ve své tiché podobě.
www.zbynkuv.blog.cz
Kamni Rollayt,Oxfordshire.Podle staré legendy se v kamenech ukrývá bojovný král a jeho družina,která hlídá pozemky všem,před těmi,kteří by odvážili zasahovat na jejích pozemky .Někteří říkají,že o půlnoci se z kamenů stanou lidé.
www.zbynkuv.blog.cz
Kamni Callanish,Lewis,Skotsko.Podle legendy kdysi zde žili obři,kteří se odvážili nepříjmout křesťanství.Teď už jsou odsouzeny po staletí....

Lewis Wickes Hine

16. července 2012 v 15:37 World report
Lewis Wickes Hine působí původně jako profesor sociologie.
V roce 1931 se však ve speciálně upraveném koši houpe zavěšený v závratné výšce 300 metrů nad newyorskou 5.avenue.
To vše jen proto,aby pořídil jedinečné fotografie ze stavby Empire State Building-mrakodrapu,který se po svém dokončení stane na dlouhých 40 let nejvyšší stavbou na světě.
Zapálený fotograf Hine ( 1874-1940) už dávno zjistil,jakou mají jeho snímky moc-moc měnit společnost k lepšímu.Ve své práci proto kritizuje především zaměstnávání nezletilých.Zároveň ale pořizuje kolekci unikátních snímků o vzniku newyorského mrakodrapu.A při nich tuhne v žilách krev.Dělníci na nich často balancují na traverzách v závratných výškách bez jakéhokoliv jištění.Zdá se to téměř jako zázrak,že z 3400 mužů,většinou imigrantů z Evropy a pak také otrlých indiánů z kmene Mohawků,kteří se na stavbě podílejí,jich podle oficiálních údajů umírá jenom pět.Při pádu z výšky to jsou pouze dva.
Za neuvěřitelné riziko jsou dělníci odměnění na svou dobu celkem slušným platem 15 dolarů za den ( dnes by to kvůli inflaci bylo již 190 dolarů)Zaměstnanci přístavních doků si tehdy vydělají denně o 11 dolarů méně.

Reflexy

4. července 2012 v 13:49 Hudba